← Rupees and paise lesson New set →

Rupees and Paise Worksheet

Money maths lesson 11: Rupees and paise · Set 94 · 40 sums
TalentJR

The method (Work in paise): ₹1 = 100 paise. Rupees → paise: × 100. Paise → rupees: ÷ 100. To add or subtract, change both to paise, work, then change back. Write the answer in rupees without trailing zeros: ₹12.50 → 12.5, ₹20.00 → 20.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A bun costs ₹11.50. Gurpreet pays ₹20. How much change does Gurpreet get, in rupees? =
  2. 2.A juice box costs ₹11.50. Diya pays ₹20. How much change does Diya get, in rupees? =
  3. 3.₹16.50 − ₹15.50 =
  4. 4.One paper clip costs ₹3.50. How many rupees do 4 paper clips cost? =
  5. 5.One tiny sticker costs 50 paise. How many rupees do 2 tiny stickers cost? =
  6. 6.1450 paise is how many rupees? =
  7. 7.800 paise is how many rupees? =
  8. 8.A drawing book costs ₹31.50. Sneha pays ₹50. How much change does Sneha get, in rupees? =
  9. 9.₹20 + ₹14.50 =
  10. 10.₹4 + ₹11.50 =
  11. 11.₹1.50 + ₹7.50 =
  12. 12.A hair clip costs ₹6.50. Ishaan pays ₹20. How much change does Ishaan get, in rupees? =
  13. 13.One rubber band costs ₹2.50. How many rupees do 7 rubber bands cost? =
  14. 14.₹28.50 − ₹3.50 =
  15. 15.A notebook costs ₹15.50. Farhan pays ₹20. How much change does Farhan get, in rupees? =
  16. 16.A packet of chips costs ₹1.50. Gurpreet pays ₹20. How much change does Gurpreet get, in rupees? =
  17. 17.A pen costs ₹31.50. Arjun pays ₹50. How much change does Arjun get, in rupees? =
  18. 18.How many paise are there in ₹2.50?
  19. 19.₹12 − ₹5.50 =
  20. 20.A bun costs ₹8.50. Kabir pays ₹20. How much change does Kabir get, in rupees? =
  21. 21.700 paise is how many rupees? =
  22. 22.₹22.50 − ₹20.50 =
  23. 23.A notebook costs ₹14.50. Saanvi pays ₹20. How much change does Saanvi get, in rupees? =
  24. 24.How many paise are there in ₹4?
  25. 25.550 paise is how many rupees? =
  26. 26.How many paise are there in ₹7.50?
  27. 27.₹9.50 + ₹18.50 =
  28. 28.1700 paise is how many rupees? =
  29. 29.1500 paise is how many rupees? =
  30. 30.₹18.50 + ₹9.50 =
  31. 31.How many paise are there in ₹13.50?
  32. 32.One toffee costs ₹3.50. How many rupees do 3 toffees cost? =
  33. 33.₹11.50 + ₹13 =
  34. 34.A pencil box costs ₹6.50. Meera pays ₹50. How much change does Meera get, in rupees? =
  35. 35.One rubber band costs ₹3.50. How many rupees do 6 rubber bands cost? =
  36. 36.₹8.50 − ₹2.50 =
  37. 37.A pencil box costs ₹31.50. Ananya pays ₹50. How much change does Ananya get, in rupees? =
  38. 38.One tiny sticker costs ₹2.50. How many rupees do 2 tiny stickers cost? =
  39. 39.₹2.50 + ₹14 =
  40. 40.How many paise are there in ₹10?

Answer key

  1. 8.5
  2. 8.5
  3. 1
  4. 14
  5. 1
  6. 14.5
  7. 8
  8. 18.5
  9. 34.5
  10. 15.5
  11. 9
  12. 13.5
  13. 17.5
  14. 25
  15. 4.5
  16. 18.5
  17. 18.5
  18. 250
  19. 6.5
  20. 11.5
  21. 7
  22. 2
  23. 5.5
  24. 400
  25. 5.5
  26. 750
  27. 28
  28. 17
  29. 15
  30. 28
  31. 1350
  32. 10.5
  33. 24.5
  34. 43.5
  35. 21
  36. 6
  37. 18.5
  38. 5
  39. 16.5
  40. 1000

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids