← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 104 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: kite ₹21, toffee ₹3, ruler ₹10, banana ₹5.
    How much do 4 rulers cost (in ₹)?
  2. 2.Price list: sharpener ₹8, balloon ₹7, glue stick ₹21, pencil ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) glue stick (c) sharpener (d) pencil
  3. 3.Price list: glue stick ₹17, kite ₹15, notebook ₹30, pencil ₹8.
    How much do 3 glue sticks cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: ice candy ₹14, crayon box ₹35, banana ₹6, ruler ₹12.
    How much do 5 rulers cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: eraser ₹2, kite ₹12, crayon box ₹45, ice candy ₹15.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  6. 6.Price list: pencil ₹6, eraser ₹4, juice box ₹25, sticker sheet ₹9.
    Diya has ₹50 and buys a pencil. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: kite ₹12, glue stick ₹23, eraser ₹2, notebook ₹45.
    How much do an eraser and a kite cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: crayon box ₹45, samosa ₹20, toffee ₹2, ice candy ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) toffee (c) ice candy (d) samosa
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹12, eraser ₹4, ruler ₹11, juice box ₹30.
    How much do 4 sticker sheets cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: samosa ₹17, kite ₹23, notebook ₹45, toffee ₹2.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: notebook ₹30, eraser ₹3, balloon ₹9, kite ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) notebook (c) kite (d) eraser
  12. 12.Price list: ruler ₹9, pencil ₹3, kite ₹24, eraser ₹2.
    How much do a ruler and an eraser cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: juice box ₹20, glue stick ₹17, balloon ₹5, ice candy ₹11.
    How many rupees more does an ice candy cost than a balloon?
  14. 14.Price list: samosa ₹20, crayon box ₹40, glue stick ₹15, balloon ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) samosa (c) crayon box (d) balloon
  15. 15.Price list: ruler ₹12, crayon box ₹30, eraser ₹2, toffee ₹3.
    Lakshmi has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: sharpener ₹8, eraser ₹2, sticker sheet ₹7, banana ₹5.
    Manav has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: glue stick ₹19, sticker sheet ₹6, samosa ₹11, biscuit packet ₹10.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sticker sheet?
  18. 18.Price list: notebook ₹45, eraser ₹2, banana ₹4, kite ₹11.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  19. 19.Price list: pencil ₹3, kite ₹13, notebook ₹45, banana ₹4.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  20. 20.Price list: ice candy ₹12, kite ₹18, glue stick ₹21, eraser ₹3.
    Aarav has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  21. 21.Price list: ice candy ₹14, eraser ₹4, balloon ₹6, banana ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) balloon (c) ice candy (d) banana
  22. 22.Price list: juice box ₹25, banana ₹7, samosa ₹11, sharpener ₹5.
    How much do a juice box and a sharpener cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: crayon box ₹50, kite ₹18, sharpener ₹4, ice candy ₹13.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: crayon box ₹40, ruler ₹12, juice box ₹30, balloon ₹8.
    How many rupees more does a ruler cost than a balloon?
  25. 25.Price list: notebook ₹45, ice candy ₹8, crayon box ₹30, kite ₹25.
    How much do 5 crayon boxes cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: pencil ₹4, kite ₹20, ruler ₹12, sticker sheet ₹9.
    How much do 2 rulers cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: crayon box ₹45, notebook ₹25, eraser ₹5, sticker sheet ₹11.
    Riya has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: pencil ₹3, balloon ₹9, banana ₹4, sharpener ₹7.
    Aarav has ₹20 and buys a balloon. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: ice candy ₹10, sharpener ₹8, sticker sheet ₹7, kite ₹17.
    How much do a kite and an ice candy cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: toffee ₹1, pencil ₹3, samosa ₹10, kite ₹25.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: sharpener ₹6, toffee ₹1, glue stick ₹17, balloon ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) glue stick (c) balloon (d) toffee
  32. 32.Price list: toffee ₹3, crayon box ₹45, glue stick ₹22, kite ₹17.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: sticker sheet ₹10, toffee ₹3, samosa ₹15, sharpener ₹8.
    How much do a sticker sheet and a sharpener cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: samosa ₹15, balloon ₹10, ruler ₹8, notebook ₹25.
    How much do a samosa and a balloon cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: sharpener ₹4, samosa ₹11, eraser ₹5, ruler ₹13.
    How many rupees more does a ruler cost than a sharpener?
  36. 36.Price list: toffee ₹2, biscuit packet ₹16, ruler ₹13, kite ₹23.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: eraser ₹4, sticker sheet ₹11, glue stick ₹20, toffee ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) toffee (c) glue stick (d) sticker sheet
  38. 38.Price list: banana ₹5, eraser ₹2, sharpener ₹6, crayon box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) eraser (c) banana (d) sharpener
  39. 39.Price list: sharpener ₹7, samosa ₹16, eraser ₹5, biscuit packet ₹19.
    How much do 2 sharpeners cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: balloon ₹7, ruler ₹8, banana ₹4, eraser ₹2.
    Kabir has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?

Answer key

  1. 40
  2. glue stick
  3. 51
  4. 60
  5. 30
  6. 44
  7. 14
  8. toffee
  9. 48
  10. 34
  11. notebook
  12. 11
  13. 6
  14. crayon box
  15. 8
  16. 42
  17. 4
  18. 34
  19. 32
  20. 32
  21. ice candy
  22. 30
  23. 39
  24. 4
  25. 150
  26. 24
  27. 75
  28. 11
  29. 27
  30. 50
  31. glue stick
  32. 68
  33. 18
  34. 25
  35. 9
  36. 46
  37. glue stick
  38. crayon box
  39. 14
  40. 18

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids