← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 119 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹24, crayon box ₹30, sticker sheet ₹7, toffee ₹2.
    How much do a toffee and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: juice box ₹20, pencil ₹4, balloon ₹5, biscuit packet ₹14.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: notebook ₹45, kite ₹16, banana ₹7, pencil ₹4.
    How much do a banana and a kite cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: ruler ₹9, eraser ₹5, pencil ₹6, banana ₹8.
    How much do a ruler and an eraser cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: glue stick ₹23, eraser ₹4, ice candy ₹12, balloon ₹5.
    Dev has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: eraser ₹5, balloon ₹8, kite ₹14, toffee ₹1.
    How many rupees more does a kite cost than an eraser?
  7. 7.Price list: balloon ₹7, biscuit packet ₹13, sticker sheet ₹10, pencil ₹8.
    How much do a balloon and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: toffee ₹3, juice box ₹20, balloon ₹10, sharpener ₹8.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  9. 9.Price list: juice box ₹25, biscuit packet ₹16, crayon box ₹40, notebook ₹30.
    Riya has ₹100 and buys a juice box. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: kite ₹10, ice candy ₹8, toffee ₹3, eraser ₹5.
    How many rupees more does an eraser cost than a toffee?
  11. 11.Price list: ice candy ₹15, banana ₹4, biscuit packet ₹13, notebook ₹45.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: banana ₹4, toffee ₹2, notebook ₹30, biscuit packet ₹16.
    How much do a biscuit packet and a notebook cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: samosa ₹19, notebook ₹45, banana ₹6, sticker sheet ₹10.
    How much do 5 sticker sheets cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: eraser ₹4, pencil ₹8, glue stick ₹15, biscuit packet ₹20.
    How much do a glue stick and an eraser cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: banana ₹7, toffee ₹1, ruler ₹9, glue stick ₹22.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  16. 16.Price list: ruler ₹12, eraser ₹4, kite ₹10, sticker sheet ₹6.
    How much do a ruler and an eraser cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: banana ₹6, crayon box ₹45, sticker sheet ₹5, eraser ₹4.
    How much do 4 sticker sheets cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: notebook ₹45, samosa ₹10, banana ₹5, kite ₹18.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) notebook (c) kite (d) banana
  19. 19.Price list: banana ₹8, sharpener ₹7, biscuit packet ₹16, glue stick ₹23.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: glue stick ₹16, pencil ₹7, balloon ₹9, biscuit packet ₹12.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: juice box ₹30, crayon box ₹40, kite ₹14, pencil ₹5.
    How many rupees more does a crayon box cost than a juice box?
  22. 22.Price list: ruler ₹10, juice box ₹25, samosa ₹20, sharpener ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) samosa (c) ruler (d) juice box
  23. 23.Price list: samosa ₹11, sharpener ₹7, eraser ₹4, balloon ₹10.
    How much do a balloon and a sharpener cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: banana ₹7, crayon box ₹30, biscuit packet ₹12, juice box ₹25.
    Manav has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: pencil ₹3, kite ₹14, balloon ₹5, glue stick ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) kite (c) pencil (d) glue stick
  26. 26.Price list: ice candy ₹15, ruler ₹11, toffee ₹1, juice box ₹20.
    How many rupees more does a juice box cost than a ruler?
  27. 27.Price list: samosa ₹15, eraser ₹5, kite ₹19, notebook ₹25.
    How many rupees more does a kite cost than a samosa?
  28. 28.Price list: toffee ₹1, kite ₹12, ruler ₹10, sticker sheet ₹5.
    Kavya has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: banana ₹6, kite ₹21, sticker sheet ₹12, samosa ₹19.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: eraser ₹4, toffee ₹3, ice candy ₹11, samosa ₹15.
    How much do a samosa and an eraser cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: kite ₹22, balloon ₹6, biscuit packet ₹20, ice candy ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) biscuit packet (c) kite (d) balloon
  32. 32.Price list: balloon ₹9, samosa ₹17, biscuit packet ₹11, ruler ₹14.
    How much do a samosa and a ruler cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: notebook ₹25, kite ₹22, juice box ₹20, eraser ₹4.
    Saanvi has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  34. 34.Price list: biscuit packet ₹11, glue stick ₹23, banana ₹7, balloon ₹8.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: toffee ₹1, biscuit packet ₹12, eraser ₹2, sharpener ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) eraser (c) toffee (d) biscuit packet
  36. 36.Price list: pencil ₹4, notebook ₹30, toffee ₹1, glue stick ₹25.
    Zoya has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: biscuit packet ₹18, juice box ₹25, ruler ₹14, kite ₹20.
    How many rupees more does a juice box cost than a kite?
  38. 38.Price list: biscuit packet ₹12, kite ₹13, toffee ₹3, ice candy ₹15.
    How many rupees more does an ice candy cost than a toffee?
  39. 39.Price list: notebook ₹25, toffee ₹1, ruler ₹14, sticker sheet ₹10.
    How much do a sticker sheet and a toffee cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: ruler ₹15, sharpener ₹7, ice candy ₹9, balloon ₹6.
    How many rupees more does a sharpener cost than a balloon?

Answer key

  1. 9
  2. 40
  3. 23
  4. 14
  5. 95
  6. 9
  7. 17
  8. 17
  9. 75
  10. 2
  11. 45
  12. 46
  13. 50
  14. 19
  15. 13
  16. 16
  17. 20
  18. notebook
  19. 24
  20. 64
  21. 10
  22. juice box
  23. 17
  24. 93
  25. pencil
  26. 9
  27. 4
  28. 38
  29. 24
  30. 19
  31. kite
  32. 31
  33. 28
  34. 16
  35. biscuit packet
  36. 75
  37. 5
  38. 12
  39. 11
  40. 1

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids