← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 129 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹9, ice candy ₹11, notebook ₹30, juice box ₹20.
    How much do an ice candy and a balloon cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: banana ₹4, samosa ₹14, sharpener ₹6, ice candy ₹8.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: crayon box ₹40, pencil ₹8, ice candy ₹10, balloon ₹5.
    Saanvi has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: notebook ₹30, sharpener ₹6, pencil ₹4, banana ₹8.
    How much do a banana and a notebook cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: biscuit packet ₹12, toffee ₹1, ruler ₹15, samosa ₹11.
    How much do 2 rulers cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: notebook ₹45, samosa ₹16, ruler ₹14, eraser ₹5.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: juice box ₹30, samosa ₹15, ice candy ₹13, sticker sheet ₹8.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: samosa ₹15, balloon ₹9, pencil ₹8, crayon box ₹30.
    Kabir has ₹100 and buys a samosa. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: glue stick ₹21, kite ₹25, notebook ₹35, pencil ₹4.
    How many rupees more does a notebook cost than a pencil?
  10. 10.Price list: pencil ₹4, crayon box ₹35, balloon ₹6, sharpener ₹7.
    Karan has ₹100 and buys a pencil. How many rupees are left?
  11. 11.Price list: notebook ₹25, eraser ₹2, ruler ₹15, juice box ₹20.
    How many rupees more does a ruler cost than an eraser?
  12. 12.Price list: pencil ₹5, ice candy ₹12, crayon box ₹40, toffee ₹3.
    How much do a crayon box and an ice candy cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: biscuit packet ₹18, pencil ₹8, ruler ₹11, glue stick ₹16.
    How much do 3 glue sticks cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: ruler ₹10, eraser ₹2, notebook ₹35, biscuit packet ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) eraser (c) biscuit packet (d) ruler
  15. 15.Price list: ruler ₹8, eraser ₹5, kite ₹18, glue stick ₹22.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: balloon ₹10, sharpener ₹8, juice box ₹30, pencil ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) sharpener (c) balloon (d) juice box
  17. 17.Price list: eraser ₹5, samosa ₹19, kite ₹14, glue stick ₹15.
    How many rupees more does a kite cost than an eraser?
  18. 18.Price list: balloon ₹5, sharpener ₹8, ruler ₹9, notebook ₹45.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: pencil ₹4, crayon box ₹40, sharpener ₹6, sticker sheet ₹8.
    Kabir has ₹50 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: samosa ₹15, glue stick ₹22, balloon ₹9, pencil ₹5.
    How much do a samosa and a glue stick cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: sharpener ₹9, toffee ₹1, notebook ₹40, glue stick ₹22.
    How many rupees more does a notebook cost than a sharpener?
  22. 22.Price list: ruler ₹11, sticker sheet ₹5, samosa ₹10, ice candy ₹9.
    How many rupees more does a samosa cost than a sticker sheet?
  23. 23.Price list: pencil ₹3, banana ₹8, kite ₹14, samosa ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) pencil (c) banana (d) samosa
  24. 24.Price list: banana ₹8, juice box ₹25, eraser ₹5, glue stick ₹16.
    How much do a banana and a juice box cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: toffee ₹3, pencil ₹4, kite ₹23, balloon ₹8.
    How much do 5 pencils cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: juice box ₹30, crayon box ₹45, banana ₹5, ice candy ₹10.
    How many rupees more does a crayon box cost than a banana?
  27. 27.Price list: juice box ₹20, eraser ₹3, pencil ₹4, samosa ₹14.
    How much do a samosa and an eraser cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: biscuit packet ₹10, ruler ₹15, crayon box ₹40, sticker sheet ₹6.
    How much do a ruler and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: eraser ₹3, crayon box ₹40, juice box ₹30, biscuit packet ₹18.
    Tara has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: eraser ₹4, notebook ₹40, sticker sheet ₹9, kite ₹15.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than an eraser?
  31. 31.Price list: juice box ₹25, pencil ₹7, crayon box ₹30, banana ₹6.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: pencil ₹6, notebook ₹45, juice box ₹20, toffee ₹3.
    How much do a notebook and a toffee cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: kite ₹18, samosa ₹17, notebook ₹40, eraser ₹3.
    Aarav has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  34. 34.Price list: juice box ₹20, biscuit packet ₹18, samosa ₹10, banana ₹6.
    How much do a biscuit packet and a banana cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: ice candy ₹11, sticker sheet ₹8, glue stick ₹20, toffee ₹3.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: ice candy ₹15, juice box ₹25, balloon ₹10, crayon box ₹35.
    How many rupees more does an ice candy cost than a balloon?
  37. 37.Price list: pencil ₹6, juice box ₹20, ice candy ₹15, ruler ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) ice candy (c) pencil (d) ruler
  38. 38.Price list: toffee ₹2, biscuit packet ₹20, banana ₹7, eraser ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) toffee (c) biscuit packet (d) eraser
  39. 39.Price list: biscuit packet ₹19, samosa ₹20, banana ₹7, sharpener ₹6.
    How many rupees more does a banana cost than a sharpener?
  40. 40.Price list: toffee ₹3, kite ₹10, notebook ₹45, juice box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) kite (c) notebook (d) toffee

Answer key

  1. 20
  2. 24
  3. 10
  4. 38
  5. 30
  6. 80
  7. 90
  8. 85
  9. 31
  10. 96
  11. 13
  12. 52
  13. 48
  14. eraser
  15. 15
  16. juice box
  17. 9
  18. 15
  19. 42
  20. 37
  21. 31
  22. 5
  23. pencil
  24. 33
  25. 20
  26. 40
  27. 17
  28. 21
  29. 97
  30. 5
  31. 60
  32. 48
  33. 7
  34. 24
  35. 40
  36. 5
  37. juice box
  38. toffee
  39. 1
  40. notebook

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids