← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 139 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹7, kite ₹10, banana ₹4, samosa ₹20.
    How much do a balloon and a samosa cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: juice box ₹20, crayon box ₹45, pencil ₹5, biscuit packet ₹18.
    Aditya has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  3. 3.Price list: balloon ₹10, ice candy ₹14, sharpener ₹5, banana ₹4.
    How much do a balloon and an ice candy cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: ice candy ₹9, notebook ₹35, banana ₹4, eraser ₹2.
    Rohan has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: notebook ₹45, toffee ₹2, banana ₹5, ice candy ₹15.
    Aditya has ₹20 and buys a banana. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: kite ₹13, eraser ₹3, samosa ₹15, notebook ₹35.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  7. 7.Price list: banana ₹6, glue stick ₹22, crayon box ₹30, juice box ₹20.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: glue stick ₹17, balloon ₹5, eraser ₹2, juice box ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) balloon (c) eraser (d) juice box
  9. 9.Price list: glue stick ₹23, kite ₹15, biscuit packet ₹20, toffee ₹1.
    How much do a glue stick and a toffee cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: juice box ₹20, sharpener ₹4, ruler ₹12, toffee ₹2.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  11. 11.Price list: banana ₹7, glue stick ₹19, juice box ₹30, crayon box ₹40.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) crayon box (c) banana (d) glue stick
  12. 12.Price list: sharpener ₹4, samosa ₹16, pencil ₹5, banana ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) banana (c) sharpener (d) pencil
  13. 13.Price list: ruler ₹9, sharpener ₹8, notebook ₹40, kite ₹12.
    Nisha has ₹20 and buys a kite. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: samosa ₹18, balloon ₹10, notebook ₹45, glue stick ₹15.
    How much do a notebook and a samosa cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: notebook ₹35, kite ₹13, samosa ₹12, biscuit packet ₹14.
    How much do a biscuit packet and a samosa cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: toffee ₹3, juice box ₹20, sticker sheet ₹10, balloon ₹7.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) sticker sheet (c) balloon (d) toffee
  17. 17.Price list: pencil ₹6, balloon ₹9, banana ₹8, crayon box ₹35.
    Diya has ₹100 and buys a pencil. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: samosa ₹15, crayon box ₹30, sticker sheet ₹5, sharpener ₹6.
    How many rupees more does a samosa cost than a sticker sheet?
  19. 19.Price list: sharpener ₹4, ice candy ₹14, pencil ₹6, balloon ₹7.
    Manav has ₹10 and buys a balloon. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: glue stick ₹22, biscuit packet ₹20, banana ₹4, samosa ₹19.
    Joseph has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  21. 21.Price list: ruler ₹8, toffee ₹1, crayon box ₹45, juice box ₹30.
    How many rupees more does a juice box cost than a ruler?
  22. 22.Price list: crayon box ₹30, ice candy ₹10, toffee ₹2, balloon ₹7.
    How many rupees more does a crayon box cost than a balloon?
  23. 23.Price list: banana ₹8, ice candy ₹14, pencil ₹3, glue stick ₹23.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) pencil (c) ice candy (d) banana
  24. 24.Price list: crayon box ₹40, glue stick ₹16, ice candy ₹9, kite ₹18.
    Aarav has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: toffee ₹2, ice candy ₹9, balloon ₹6, glue stick ₹20.
    Priya has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: biscuit packet ₹10, banana ₹6, eraser ₹5, juice box ₹20.
    Ishaan has ₹100 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  27. 27.Price list: eraser ₹3, kite ₹16, toffee ₹1, pencil ₹6.
    Tara has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: banana ₹5, toffee ₹3, kite ₹25, ice candy ₹15.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: juice box ₹25, notebook ₹30, sharpener ₹5, glue stick ₹24.
    How much do a notebook and a sharpener cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: glue stick ₹24, eraser ₹3, ice candy ₹8, juice box ₹25.
    Nisha has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: banana ₹7, pencil ₹4, balloon ₹10, glue stick ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) glue stick (c) banana (d) pencil
  32. 32.Price list: juice box ₹25, pencil ₹3, sharpener ₹9, glue stick ₹15.
    How much do a pencil and a sharpener cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: biscuit packet ₹10, sharpener ₹8, crayon box ₹35, samosa ₹13.
    How much do 2 biscuit packets cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: samosa ₹20, toffee ₹1, eraser ₹2, sharpener ₹8.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: samosa ₹17, sticker sheet ₹11, kite ₹22, glue stick ₹25.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: eraser ₹2, biscuit packet ₹18, ice candy ₹10, notebook ₹25.
    How much do an ice candy and an eraser cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: crayon box ₹45, ice candy ₹13, eraser ₹3, sticker sheet ₹8.
    Ananya has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: glue stick ₹16, sharpener ₹5, ruler ₹13, samosa ₹14.
    How much do a sharpener and a ruler cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: ice candy ₹13, notebook ₹30, samosa ₹15, eraser ₹4.
    How many rupees more does a notebook cost than an eraser?
  40. 40.Price list: banana ₹4, samosa ₹18, balloon ₹5, sticker sheet ₹12.
    How many rupees more does a samosa cost than a banana?

Answer key

  1. 27
  2. 5
  3. 24
  4. 8
  5. 15
  6. 22
  7. 80
  8. juice box
  9. 24
  10. 18
  11. crayon box
  12. samosa
  13. 8
  14. 63
  15. 26
  16. toffee
  17. 94
  18. 10
  19. 3
  20. 28
  21. 22
  22. 23
  23. pencil
  24. 10
  25. 98
  26. 90
  27. 9
  28. 45
  29. 35
  30. 7
  31. pencil
  32. 12
  33. 20
  34. 32
  35. 22
  36. 12
  37. 97
  38. 18
  39. 26
  40. 14

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids