← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 142 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: biscuit packet ₹13, sharpener ₹6, eraser ₹3, pencil ₹8.
    How much do a pencil and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: sticker sheet ₹12, pencil ₹5, kite ₹21, ice candy ₹11.
    How much do 3 sticker sheets cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: ice candy ₹8, sharpener ₹6, notebook ₹25, balloon ₹7.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: samosa ₹14, sharpener ₹4, glue stick ₹23, toffee ₹2.
    How much do a toffee and a sharpener cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: pencil ₹6, ruler ₹10, sharpener ₹7, banana ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) ruler (c) sharpener (d) banana
  6. 6.Price list: biscuit packet ₹17, notebook ₹35, eraser ₹5, toffee ₹2.
    How much do an eraser and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: eraser ₹2, balloon ₹5, pencil ₹6, toffee ₹1.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) balloon (c) pencil (d) eraser
  8. 8.Price list: biscuit packet ₹15, samosa ₹13, notebook ₹35, banana ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) samosa (c) notebook (d) biscuit packet
  9. 9.Price list: eraser ₹3, biscuit packet ₹19, crayon box ₹40, sticker sheet ₹11.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sticker sheet?
  10. 10.Price list: juice box ₹20, eraser ₹2, glue stick ₹15, balloon ₹10.
    How much do a balloon and a glue stick cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: crayon box ₹30, banana ₹5, notebook ₹45, pencil ₹6.
    Isha has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: ruler ₹12, sharpener ₹7, kite ₹15, toffee ₹3.
    How much do a ruler and a toffee cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: balloon ₹8, toffee ₹1, sharpener ₹6, samosa ₹11.
    Ananya has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: sticker sheet ₹10, banana ₹4, biscuit packet ₹18, eraser ₹2.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: balloon ₹9, sharpener ₹8, eraser ₹3, ice candy ₹15.
    Ananya has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: sticker sheet ₹9, samosa ₹19, sharpener ₹4, glue stick ₹22.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: balloon ₹6, notebook ₹35, samosa ₹11, biscuit packet ₹13.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: notebook ₹30, crayon box ₹40, sticker sheet ₹9, kite ₹16.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) notebook (c) crayon box (d) sticker sheet
  19. 19.Price list: ice candy ₹8, balloon ₹10, sharpener ₹6, banana ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) banana (c) ice candy (d) sharpener
  20. 20.Price list: toffee ₹2, kite ₹20, balloon ₹8, sticker sheet ₹6.
    How many rupees more does a kite cost than a sticker sheet?
  21. 21.Price list: juice box ₹25, balloon ₹7, eraser ₹5, crayon box ₹50.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) juice box (c) crayon box (d) eraser
  22. 22.Price list: sharpener ₹7, balloon ₹5, notebook ₹30, kite ₹17.
    How much do a notebook and a kite cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: banana ₹8, toffee ₹1, biscuit packet ₹16, juice box ₹20.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  24. 24.Price list: glue stick ₹22, balloon ₹9, toffee ₹3, sticker sheet ₹11.
    How much do a sticker sheet and a glue stick cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: pencil ₹4, eraser ₹3, ruler ₹8, ice candy ₹12.
    How much do a pencil and an ice candy cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: juice box ₹30, biscuit packet ₹20, samosa ₹15, pencil ₹3.
    How much do a samosa and a pencil cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: balloon ₹9, juice box ₹25, toffee ₹1, notebook ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) juice box (c) toffee (d) notebook
  28. 28.Price list: pencil ₹3, glue stick ₹19, toffee ₹1, sticker sheet ₹6.
    How much do a toffee and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: balloon ₹5, glue stick ₹16, toffee ₹1, pencil ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) balloon (c) pencil (d) glue stick
  30. 30.Price list: balloon ₹10, ruler ₹11, biscuit packet ₹16, eraser ₹4.
    How much do a balloon and an eraser cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: ice candy ₹10, banana ₹5, crayon box ₹40, glue stick ₹15.
    How much do an ice candy and a banana cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: toffee ₹2, balloon ₹8, ruler ₹14, crayon box ₹40.
    Pooja has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: eraser ₹2, sticker sheet ₹9, glue stick ₹23, biscuit packet ₹15.
    How much do 4 biscuit packets cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: banana ₹8, ice candy ₹13, toffee ₹3, samosa ₹20.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: pencil ₹7, samosa ₹10, balloon ₹6, notebook ₹35.
    Aditya has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: eraser ₹4, ruler ₹14, biscuit packet ₹10, sticker sheet ₹9.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: sharpener ₹6, banana ₹4, notebook ₹45, juice box ₹20.
    Manav has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: toffee ₹3, glue stick ₹21, notebook ₹25, crayon box ₹30.
    How many rupees more does a notebook cost than a glue stick?
  39. 39.Price list: ruler ₹9, toffee ₹1, ice candy ₹10, glue stick ₹24.
    Joseph has ₹50 and buys a ruler. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: crayon box ₹45, toffee ₹1, samosa ₹20, notebook ₹35.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 21
  2. 36
  3. 16
  4. 6
  5. ruler
  6. 22
  7. pencil
  8. banana
  9. 8
  10. 25
  11. 4
  12. 15
  13. 92
  14. 4
  15. 35
  16. 76
  17. 12
  18. crayon box
  19. balloon
  20. 14
  21. eraser
  22. 47
  23. 19
  24. 33
  25. 16
  26. 18
  27. notebook
  28. 7
  29. glue stick
  30. 14
  31. 15
  32. 10
  33. 60
  34. 24
  35. 10
  36. 42
  37. 55
  38. 4
  39. 41
  40. 70

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids