← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 148 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: eraser ₹2, sticker sheet ₹10, ruler ₹11, glue stick ₹23.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) glue stick (c) sticker sheet (d) ruler
  2. 2.Price list: glue stick ₹22, banana ₹5, biscuit packet ₹14, sticker sheet ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) glue stick (c) biscuit packet (d) sticker sheet
  3. 3.Price list: samosa ₹11, notebook ₹45, ice candy ₹13, glue stick ₹25.
    How many rupees more does a notebook cost than a glue stick?
  4. 4.Price list: ice candy ₹9, sharpener ₹8, eraser ₹5, glue stick ₹20.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: notebook ₹45, crayon box ₹40, balloon ₹6, toffee ₹2.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: sticker sheet ₹12, samosa ₹20, eraser ₹3, ruler ₹14.
    How much do a ruler and an eraser cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: ice candy ₹11, juice box ₹25, crayon box ₹45, kite ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) crayon box (c) juice box (d) ice candy
  8. 8.Price list: balloon ₹6, ice candy ₹10, crayon box ₹30, pencil ₹5.
    Vivaan has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: sharpener ₹7, toffee ₹2, eraser ₹3, ice candy ₹10.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: sticker sheet ₹7, glue stick ₹15, toffee ₹2, ruler ₹12.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  11. 11.Price list: balloon ₹8, samosa ₹10, notebook ₹35, sharpener ₹4.
    How much do a sharpener and a balloon cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: sticker sheet ₹8, ice candy ₹10, ruler ₹11, biscuit packet ₹13.
    How much do a sticker sheet and an ice candy cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: pencil ₹4, juice box ₹30, balloon ₹8, crayon box ₹50.
    How much do a pencil and a juice box cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: sticker sheet ₹9, eraser ₹4, ruler ₹10, samosa ₹14.
    Diya has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: glue stick ₹15, sticker sheet ₹5, notebook ₹30, samosa ₹11.
    How much do a glue stick and a samosa cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: banana ₹6, samosa ₹18, biscuit packet ₹10, ice candy ₹14.
    How many rupees more does a samosa cost than a biscuit packet?
  17. 17.Price list: sticker sheet ₹5, glue stick ₹22, ruler ₹12, notebook ₹30.
    How much do a ruler and a notebook cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: samosa ₹13, banana ₹6, notebook ₹35, biscuit packet ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) notebook (c) banana (d) samosa
  19. 19.Price list: crayon box ₹45, pencil ₹4, notebook ₹25, toffee ₹1.
    How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: sharpener ₹5, kite ₹10, juice box ₹30, toffee ₹1.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  21. 21.Price list: kite ₹24, pencil ₹3, eraser ₹2, crayon box ₹40.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) crayon box (c) kite (d) eraser
  22. 22.Price list: notebook ₹25, ice candy ₹9, balloon ₹5, samosa ₹13.
    How much do an ice candy and a notebook cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: ice candy ₹15, juice box ₹25, sticker sheet ₹6, toffee ₹1.
    Diya has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: toffee ₹1, juice box ₹20, crayon box ₹45, kite ₹22.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) kite (c) juice box (d) crayon box
  25. 25.Price list: balloon ₹5, toffee ₹2, biscuit packet ₹18, sticker sheet ₹9.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: glue stick ₹15, juice box ₹20, notebook ₹40, eraser ₹4.
    How many rupees more does a juice box cost than a glue stick?
  27. 27.Price list: biscuit packet ₹13, sharpener ₹9, samosa ₹11, crayon box ₹30.
    Vivaan has ₹100 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: samosa ₹19, banana ₹6, juice box ₹20, ruler ₹11.
    How much do a juice box and a samosa cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: crayon box ₹35, ruler ₹15, pencil ₹8, kite ₹20.
    How much do a ruler and a crayon box cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: glue stick ₹23, ruler ₹14, balloon ₹8, crayon box ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) crayon box (c) glue stick (d) balloon
  31. 31.Price list: juice box ₹25, sharpener ₹5, ruler ₹10, banana ₹7.
    How much do a banana and a juice box cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: samosa ₹11, banana ₹4, pencil ₹7, glue stick ₹21.
    How much do a glue stick and a samosa cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: eraser ₹2, ice candy ₹12, banana ₹4, sharpener ₹6.
    How many rupees more does an ice candy cost than a banana?
  34. 34.Price list: kite ₹13, samosa ₹20, ice candy ₹8, crayon box ₹35.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: samosa ₹15, glue stick ₹23, kite ₹13, banana ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) kite (c) banana (d) glue stick
  36. 36.Price list: toffee ₹2, balloon ₹7, pencil ₹6, glue stick ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) glue stick (c) toffee (d) balloon
  37. 37.Price list: notebook ₹25, toffee ₹2, samosa ₹14, balloon ₹10.
    How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: toffee ₹3, biscuit packet ₹15, notebook ₹35, balloon ₹5.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: toffee ₹3, sharpener ₹9, samosa ₹10, eraser ₹2.
    Rahul has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: sticker sheet ₹11, sharpener ₹4, ice candy ₹9, notebook ₹25.
    Lakshmi has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?

Answer key

  1. eraser
  2. banana
  3. 20
  4. 25
  5. 90
  6. 17
  7. crayon box
  8. 94
  9. 15
  10. 3
  11. 12
  12. 18
  13. 34
  14. 6
  15. 26
  16. 8
  17. 42
  18. notebook
  19. 100
  20. 29
  21. eraser
  22. 34
  23. 85
  24. toffee
  25. 6
  26. 5
  27. 91
  28. 39
  29. 50
  30. crayon box
  31. 32
  32. 32
  33. 8
  34. 100
  35. banana
  36. toffee
  37. 75
  38. 15
  39. 7
  40. 91

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids