← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 152 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: eraser ₹3, kite ₹15, banana ₹4, sticker sheet ₹7.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than an eraser?
  2. 2.Price list: ruler ₹8, sharpener ₹7, crayon box ₹45, kite ₹17.
    Farhan has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  3. 3.Price list: eraser ₹3, pencil ₹8, juice box ₹30, sticker sheet ₹11.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than an eraser?
  4. 4.Price list: samosa ₹16, ice candy ₹9, crayon box ₹35, pencil ₹6.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: pencil ₹8, biscuit packet ₹20, kite ₹22, sticker sheet ₹11.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: juice box ₹30, pencil ₹5, sharpener ₹4, notebook ₹25.
    How many rupees more does a pencil cost than a sharpener?
  7. 7.Price list: toffee ₹3, ruler ₹13, banana ₹7, biscuit packet ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) ruler (c) banana (d) biscuit packet
  8. 8.Price list: samosa ₹14, sticker sheet ₹7, glue stick ₹24, toffee ₹2.
    Farhan has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: balloon ₹7, toffee ₹2, pencil ₹5, glue stick ₹17.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) balloon (c) pencil (d) glue stick
  10. 10.Price list: notebook ₹35, balloon ₹6, pencil ₹5, ruler ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) notebook (c) ruler (d) balloon
  11. 11.Price list: kite ₹18, ice candy ₹8, biscuit packet ₹11, ruler ₹14.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: sharpener ₹6, juice box ₹30, kite ₹11, eraser ₹2.
    How much do 5 kites cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: juice box ₹20, eraser ₹4, sticker sheet ₹12, notebook ₹30.
    Gurpreet has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: sharpener ₹4, pencil ₹3, samosa ₹13, ruler ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) samosa (c) ruler (d) sharpener
  15. 15.Price list: notebook ₹30, banana ₹8, kite ₹10, balloon ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) notebook (c) banana (d) kite
  16. 16.Price list: crayon box ₹50, notebook ₹35, glue stick ₹15, ice candy ₹14.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) crayon box (c) ice candy (d) glue stick
  17. 17.Price list: balloon ₹9, samosa ₹17, glue stick ₹18, ruler ₹13.
    Aarav has ₹20 and buys a balloon. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: pencil ₹7, samosa ₹14, notebook ₹40, toffee ₹1.
    How much do 5 pencils cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: biscuit packet ₹16, banana ₹8, crayon box ₹35, samosa ₹11.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) banana (c) samosa (d) biscuit packet
  20. 20.Price list: kite ₹13, balloon ₹6, toffee ₹2, glue stick ₹18.
    How many rupees more does a kite cost than a balloon?
  21. 21.Price list: balloon ₹6, juice box ₹25, banana ₹8, kite ₹14.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: toffee ₹1, samosa ₹20, glue stick ₹25, crayon box ₹50.
    How many rupees more does a samosa cost than a toffee?
  23. 23.Price list: ruler ₹9, kite ₹11, notebook ₹35, glue stick ₹21.
    How much do a kite and a notebook cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: kite ₹10, glue stick ₹16, ice candy ₹12, pencil ₹5.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: notebook ₹40, ruler ₹8, sticker sheet ₹7, samosa ₹11.
    How many rupees more does a notebook cost than a samosa?
  26. 26.Price list: toffee ₹3, sticker sheet ₹9, glue stick ₹25, kite ₹12.
    How much do a toffee and a kite cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: toffee ₹2, sticker sheet ₹5, samosa ₹17, glue stick ₹22.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) glue stick (c) samosa (d) sticker sheet
  28. 28.Price list: juice box ₹20, notebook ₹45, eraser ₹5, biscuit packet ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) eraser (c) biscuit packet (d) juice box
  29. 29.Price list: kite ₹20, crayon box ₹35, biscuit packet ₹17, eraser ₹5.
    How much do a kite and a crayon box cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: ruler ₹10, notebook ₹25, glue stick ₹19, toffee ₹3.
    How much do a ruler and a notebook cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: notebook ₹30, eraser ₹3, sharpener ₹4, toffee ₹2.
    How many rupees more does a notebook cost than a toffee?
  32. 32.Price list: crayon box ₹35, sharpener ₹4, samosa ₹16, juice box ₹25.
    How much do a sharpener and a juice box cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: ice candy ₹14, glue stick ₹21, pencil ₹4, kite ₹18.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) kite (c) pencil (d) ice candy
  34. 34.Price list: sharpener ₹7, juice box ₹25, pencil ₹3, ruler ₹14.
    How much do 4 rulers cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: toffee ₹3, sharpener ₹7, kite ₹14, eraser ₹4.
    How much do an eraser and a kite cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: ruler ₹9, sticker sheet ₹8, crayon box ₹35, kite ₹18.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) crayon box (c) kite (d) sticker sheet
  37. 37.Price list: kite ₹18, toffee ₹1, sticker sheet ₹12, ice candy ₹11.
    How much do an ice candy and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: sharpener ₹4, samosa ₹11, crayon box ₹50, banana ₹5.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: eraser ₹4, balloon ₹8, glue stick ₹25, pencil ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) pencil (c) glue stick (d) balloon
  40. 40.Price list: notebook ₹25, banana ₹6, biscuit packet ₹11, sharpener ₹7.
    Diya has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?

Answer key

  1. 4
  2. 43
  3. 8
  4. 12
  5. 22
  6. 1
  7. biscuit packet
  8. 6
  9. glue stick
  10. notebook
  11. 55
  12. 55
  13. 6
  14. pencil
  15. balloon
  16. ice candy
  17. 11
  18. 35
  19. banana
  20. 7
  21. 50
  22. 19
  23. 46
  24. 20
  25. 29
  26. 15
  27. glue stick
  28. eraser
  29. 55
  30. 35
  31. 28
  32. 29
  33. glue stick
  34. 56
  35. 18
  36. sticker sheet
  37. 23
  38. 44
  39. glue stick
  40. 25

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids