← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 156 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: eraser ₹2, banana ₹5, ruler ₹10, pencil ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) ruler (c) banana (d) eraser
  2. 2.Price list: sticker sheet ₹9, sharpener ₹4, crayon box ₹30, toffee ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) sticker sheet (c) crayon box (d) sharpener
  3. 3.Price list: toffee ₹3, eraser ₹2, balloon ₹8, sticker sheet ₹11.
    Manav has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: sticker sheet ₹8, ice candy ₹13, juice box ₹20, sharpener ₹4.
    How much do a sharpener and an ice candy cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: kite ₹21, banana ₹8, eraser ₹5, toffee ₹3.
    Lakshmi has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: glue stick ₹21, pencil ₹8, banana ₹7, sticker sheet ₹6.
    Priya has ₹20 and buys a pencil. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: crayon box ₹35, eraser ₹2, juice box ₹20, pencil ₹6.
    How much do 5 crayon boxes cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: kite ₹17, toffee ₹2, pencil ₹6, crayon box ₹50.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: crayon box ₹40, balloon ₹6, pencil ₹4, sticker sheet ₹8.
    How much do a crayon box and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: sharpener ₹4, kite ₹15, sticker sheet ₹9, ruler ₹12.
    How much do a ruler and a sharpener cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: ice candy ₹10, banana ₹4, toffee ₹3, biscuit packet ₹12.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: sticker sheet ₹10, glue stick ₹25, crayon box ₹35, kite ₹20.
    How much do 3 kites cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: banana ₹7, ice candy ₹8, crayon box ₹30, sticker sheet ₹12.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than an ice candy?
  14. 14.Price list: samosa ₹14, ice candy ₹11, ruler ₹10, glue stick ₹25.
    How much do 5 ice candies cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: kite ₹10, glue stick ₹19, juice box ₹25, sharpener ₹8.
    Meera has ₹20 and buys a kite. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: crayon box ₹45, eraser ₹5, ice candy ₹15, kite ₹16.
    How much do 3 kites cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: sticker sheet ₹9, toffee ₹1, samosa ₹20, biscuit packet ₹17.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) samosa (c) biscuit packet (d) toffee
  18. 18.Price list: ice candy ₹14, toffee ₹2, pencil ₹5, sticker sheet ₹9.
    How much do 4 sticker sheets cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: notebook ₹30, kite ₹14, sharpener ₹5, eraser ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) kite (c) notebook (d) sharpener
  20. 20.Price list: banana ₹8, biscuit packet ₹19, glue stick ₹15, eraser ₹4.
    How much do 4 bananas cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: ruler ₹10, toffee ₹1, balloon ₹5, banana ₹8.
    How many rupees more does a ruler cost than a toffee?
  22. 22.Price list: crayon box ₹35, eraser ₹3, glue stick ₹24, samosa ₹15.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: glue stick ₹15, kite ₹10, pencil ₹5, eraser ₹4.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: samosa ₹19, sticker sheet ₹9, ruler ₹12, glue stick ₹17.
    How much do a samosa and a ruler cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: biscuit packet ₹12, sharpener ₹5, juice box ₹30, banana ₹8.
    How much do a juice box and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: juice box ₹20, samosa ₹17, ruler ₹9, eraser ₹5.
    Aditya has ₹100 and buys a ruler. How many rupees are left?
  27. 27.Price list: sharpener ₹7, ice candy ₹15, samosa ₹10, toffee ₹2.
    Ishaan has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: juice box ₹20, toffee ₹2, balloon ₹10, notebook ₹45.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: balloon ₹9, ruler ₹14, eraser ₹5, glue stick ₹19.
    Ishaan has ₹50 and buys a ruler. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: pencil ₹3, banana ₹8, sharpener ₹5, eraser ₹2.
    How much do 2 bananas cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: ruler ₹12, sharpener ₹8, juice box ₹30, pencil ₹3.
    How much do 2 rulers cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: pencil ₹6, ice candy ₹11, crayon box ₹45, balloon ₹10.
    Ananya has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: crayon box ₹50, ruler ₹8, balloon ₹7, samosa ₹14.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹11, samosa ₹19, juice box ₹20.
    How much do a sticker sheet and a juice box cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: biscuit packet ₹11, banana ₹8, crayon box ₹40, balloon ₹10.
    How much do a balloon and a banana cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: ice candy ₹14, balloon ₹6, sharpener ₹7, banana ₹4.
    Arjun has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: sharpener ₹7, banana ₹4, toffee ₹1, glue stick ₹15.
    How much do a glue stick and a banana cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: crayon box ₹30, pencil ₹5, juice box ₹20, eraser ₹4.
    How much do a pencil and a juice box cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: toffee ₹2, juice box ₹20, samosa ₹15, kite ₹17.
    How many rupees more does a juice box cost than a samosa?
  40. 40.Price list: samosa ₹12, sharpener ₹8, juice box ₹25, glue stick ₹17.
    Manav has ₹20 and buys a glue stick. How many rupees are left?

Answer key

  1. eraser
  2. toffee
  3. 97
  4. 17
  5. 2
  6. 12
  7. 175
  8. 4
  9. 48
  10. 16
  11. 60
  12. 60
  13. 4
  14. 55
  15. 10
  16. 48
  17. toffee
  18. 36
  19. notebook
  20. 32
  21. 9
  22. 30
  23. 12
  24. 31
  25. 42
  26. 91
  27. 5
  28. 4
  29. 36
  30. 16
  31. 24
  32. 9
  33. 56
  34. 31
  35. 18
  36. 36
  37. 19
  38. 25
  39. 5
  40. 3

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids