← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 173 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹6, ice candy ₹14, notebook ₹35, juice box ₹30.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) sharpener (c) juice box (d) ice candy
  2. 2.Price list: balloon ₹5, glue stick ₹24, ruler ₹8, samosa ₹14.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: kite ₹24, banana ₹4, pencil ₹7, biscuit packet ₹18.
    Isha has ₹20 and buys a banana. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: biscuit packet ₹12, toffee ₹3, banana ₹6, glue stick ₹20.
    How much do a banana and a toffee cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: eraser ₹2, sharpener ₹4, ice candy ₹15, balloon ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) sharpener (c) ice candy (d) balloon
  6. 6.Price list: samosa ₹19, kite ₹16, sharpener ₹6, glue stick ₹24.
    How much do a glue stick and a kite cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: biscuit packet ₹12, banana ₹5, notebook ₹40, balloon ₹10.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: biscuit packet ₹13, glue stick ₹18, sharpener ₹9, balloon ₹5.
    How much do a glue stick and a balloon cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹5, biscuit packet ₹20, banana ₹4, pencil ₹3.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: kite ₹21, crayon box ₹45, pencil ₹6, sharpener ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) pencil (c) sharpener (d) crayon box
  11. 11.Price list: eraser ₹2, glue stick ₹16, crayon box ₹45, biscuit packet ₹14.
    How many rupees more does a crayon box cost than a biscuit packet?
  12. 12.Price list: ice candy ₹10, eraser ₹2, kite ₹18, notebook ₹40.
    Dev has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: ruler ₹11, glue stick ₹19, ice candy ₹13, eraser ₹5.
    Farhan has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: eraser ₹2, kite ₹21, banana ₹5, pencil ₹3.
    Pooja has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: balloon ₹8, toffee ₹1, biscuit packet ₹13, crayon box ₹50.
    Karan has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: ruler ₹14, notebook ₹40, sticker sheet ₹9, banana ₹6.
    How many rupees more does a notebook cost than a ruler?
  17. 17.Price list: eraser ₹2, toffee ₹1, ice candy ₹14, sticker sheet ₹12.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: pencil ₹7, toffee ₹2, samosa ₹19, ruler ₹13.
    How much do a toffee and a pencil cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: crayon box ₹40, ruler ₹15, balloon ₹5, glue stick ₹18.
    How much do a balloon and a crayon box cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: kite ₹18, sticker sheet ₹9, crayon box ₹45, samosa ₹16.
    How much do a kite and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: eraser ₹4, ice candy ₹8, balloon ₹10, banana ₹7.
    Zoya has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: biscuit packet ₹18, juice box ₹20, samosa ₹13, ruler ₹8.
    How much do a samosa and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: juice box ₹20, sticker sheet ₹6, pencil ₹3, biscuit packet ₹18.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sticker sheet?
  24. 24.Price list: eraser ₹4, ice candy ₹9, glue stick ₹17, crayon box ₹45.
    How many rupees more does an ice candy cost than an eraser?
  25. 25.Price list: sharpener ₹9, ruler ₹8, juice box ₹20, kite ₹22.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: samosa ₹18, toffee ₹2, biscuit packet ₹17, ice candy ₹9.
    Sneha has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  27. 27.Price list: notebook ₹30, pencil ₹3, banana ₹8, toffee ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) banana (c) pencil (d) notebook
  28. 28.Price list: crayon box ₹35, sharpener ₹6, samosa ₹17, balloon ₹7.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: kite ₹11, eraser ₹3, samosa ₹16, juice box ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) eraser (c) juice box (d) kite
  30. 30.Price list: notebook ₹30, glue stick ₹15, eraser ₹3, crayon box ₹35.
    How many rupees more does a crayon box cost than an eraser?
  31. 31.Price list: notebook ₹45, ruler ₹10, sticker sheet ₹6, pencil ₹5.
    How many rupees more does a notebook cost than a ruler?
  32. 32.Price list: biscuit packet ₹12, toffee ₹1, pencil ₹5, glue stick ₹18.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) biscuit packet (c) toffee (d) pencil
  33. 33.Price list: crayon box ₹50, sharpener ₹9, samosa ₹13, toffee ₹1.
    How many rupees more does a samosa cost than a sharpener?
  34. 34.Price list: banana ₹5, sharpener ₹4, toffee ₹3, ruler ₹9.
    How much do a ruler and a banana cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: notebook ₹35, ice candy ₹11, ruler ₹14, banana ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) ruler (c) banana (d) ice candy
  36. 36.Price list: sticker sheet ₹5, eraser ₹4, kite ₹12, juice box ₹30.
    How much do a sticker sheet and a kite cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: crayon box ₹35, toffee ₹1, banana ₹5, samosa ₹17.
    How many rupees more does a crayon box cost than a samosa?
  38. 38.Price list: juice box ₹25, sticker sheet ₹7, glue stick ₹15, sharpener ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) juice box (c) sharpener (d) glue stick
  39. 39.Price list: ice candy ₹14, sharpener ₹6, toffee ₹1, eraser ₹4.
    How much do 2 sharpeners cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: juice box ₹25, balloon ₹7, toffee ₹2, pencil ₹4.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?

Answer key

  1. sharpener
  2. 28
  3. 16
  4. 9
  5. ice candy
  6. 40
  7. 80
  8. 23
  9. 9
  10. crayon box
  11. 31
  12. 32
  13. 37
  14. 29
  15. 9
  16. 26
  17. 3
  18. 9
  19. 45
  20. 27
  21. 96
  22. 31
  23. 12
  24. 5
  25. 24
  26. 48
  27. notebook
  28. 34
  29. eraser
  30. 32
  31. 35
  32. glue stick
  33. 4
  34. 14
  35. notebook
  36. 17
  37. 18
  38. juice box
  39. 12
  40. 100

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids