← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 177 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: toffee ₹2, samosa ₹15, eraser ₹4, banana ₹8.
    Rohan has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  2. 2.Price list: banana ₹6, sharpener ₹5, eraser ₹3, glue stick ₹16.
    How much do an eraser and a banana cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: ice candy ₹11, banana ₹4, sharpener ₹9, balloon ₹8.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: crayon box ₹35, sharpener ₹9, biscuit packet ₹20, balloon ₹6.
    How much do 5 sharpeners cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: banana ₹7, sharpener ₹5, sticker sheet ₹12, glue stick ₹15.
    How much do 4 bananas cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: pencil ₹4, glue stick ₹16, sharpener ₹5, sticker sheet ₹11.
    How much do 5 glue sticks cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: ruler ₹11, notebook ₹25, sharpener ₹8, sticker sheet ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) notebook (c) ruler (d) sharpener
  8. 8.Price list: eraser ₹5, glue stick ₹25, crayon box ₹50, balloon ₹6.
    Sneha has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: banana ₹5, eraser ₹2, toffee ₹1, ruler ₹12.
    Vivaan has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: eraser ₹3, crayon box ₹35, kite ₹16, glue stick ₹19.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: balloon ₹9, pencil ₹3, samosa ₹20, toffee ₹2.
    How much do 5 balloons cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: sticker sheet ₹8, toffee ₹3, biscuit packet ₹19, kite ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) biscuit packet (c) sticker sheet (d) kite
  13. 13.Price list: crayon box ₹35, banana ₹6, balloon ₹9, samosa ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) crayon box (c) banana (d) balloon
  14. 14.Price list: ruler ₹15, juice box ₹30, sharpener ₹5, kite ₹13.
    Tara has ₹20 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: glue stick ₹21, sharpener ₹6, crayon box ₹30, balloon ₹5.
    How many rupees more does a glue stick cost than a sharpener?
  16. 16.Price list: sharpener ₹4, ruler ₹12, samosa ₹13, pencil ₹6.
    How much do a ruler and a samosa cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: notebook ₹25, samosa ₹11, banana ₹6, sharpener ₹8.
    How much do a notebook and a samosa cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: balloon ₹10, sticker sheet ₹6, crayon box ₹45, biscuit packet ₹18.
    How much do 5 balloons cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: samosa ₹16, eraser ₹2, ruler ₹9, crayon box ₹40.
    Vivaan has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: toffee ₹1, biscuit packet ₹11, crayon box ₹45, samosa ₹15.
    How much do a crayon box and a toffee cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: samosa ₹10, sticker sheet ₹7, biscuit packet ₹11, toffee ₹1.
    How much do a toffee and a samosa cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: crayon box ₹50, glue stick ₹22, banana ₹7, toffee ₹1.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) crayon box (c) toffee (d) glue stick
  23. 23.Price list: crayon box ₹50, juice box ₹20, ice candy ₹15, pencil ₹4.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: balloon ₹8, ice candy ₹10, banana ₹5, eraser ₹4.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: eraser ₹4, ice candy ₹12, notebook ₹45, kite ₹16.
    How much do an eraser and a kite cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: biscuit packet ₹15, toffee ₹1, eraser ₹2, glue stick ₹24.
    How much do a glue stick and an eraser cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: eraser ₹4, juice box ₹20, sharpener ₹7, glue stick ₹24.
    Joseph has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: notebook ₹30, pencil ₹3, glue stick ₹22, biscuit packet ₹10.
    How many rupees more does a notebook cost than a pencil?
  29. 29.Price list: toffee ₹3, banana ₹4, biscuit packet ₹16, pencil ₹5.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a toffee?
  30. 30.Price list: crayon box ₹50, glue stick ₹24, biscuit packet ₹17, ice candy ₹9.
    How much do a crayon box and an ice candy cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: sharpener ₹5, pencil ₹3, balloon ₹10, glue stick ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) glue stick (c) sharpener (d) pencil
  32. 32.Price list: samosa ₹12, sticker sheet ₹10, balloon ₹9, sharpener ₹4.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a sharpener?
  33. 33.Price list: glue stick ₹21, pencil ₹5, samosa ₹20, balloon ₹6.
    How much do a pencil and a glue stick cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: pencil ₹5, sharpener ₹8, toffee ₹1, juice box ₹25.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  35. 35.Price list: balloon ₹7, notebook ₹45, toffee ₹2, ice candy ₹10.
    Tara has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: juice box ₹20, notebook ₹35, toffee ₹3, pencil ₹5.
    How many rupees more does a pencil cost than a toffee?
  37. 37.Price list: glue stick ₹23, crayon box ₹45, notebook ₹30, kite ₹16.
    How much do 3 kites cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: sharpener ₹6, crayon box ₹30, pencil ₹8, samosa ₹16.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) pencil (c) crayon box (d) sharpener
  39. 39.Price list: kite ₹14, sharpener ₹9, pencil ₹3, biscuit packet ₹10.
    How much do a kite and a sharpener cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: glue stick ₹20, banana ₹8, sharpener ₹5, balloon ₹6.
    How much do 3 glue sticks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 6
  2. 9
  3. 16
  4. 45
  5. 28
  6. 80
  7. notebook
  8. 25
  9. 18
  10. 38
  11. 45
  12. kite
  13. crayon box
  14. 15
  15. 15
  16. 25
  17. 36
  18. 50
  19. 8
  20. 46
  21. 11
  22. crayon box
  23. 100
  24. 30
  25. 20
  26. 26
  27. 43
  28. 27
  29. 13
  30. 59
  31. glue stick
  32. 6
  33. 26
  34. 24
  35. 90
  36. 2
  37. 48
  38. sharpener
  39. 23
  40. 60

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids