← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 183 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹9, sticker sheet ₹8, toffee ₹3, biscuit packet ₹14.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) sticker sheet (c) biscuit packet (d) toffee
  2. 2.Price list: samosa ₹16, banana ₹5, ice candy ₹8, kite ₹11.
    How many rupees more does a samosa cost than an ice candy?
  3. 3.Price list: samosa ₹13, ruler ₹8, pencil ₹5, juice box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) juice box (c) pencil (d) samosa
  4. 4.Price list: glue stick ₹21, eraser ₹4, crayon box ₹30, kite ₹24.
    How much do a crayon box and an eraser cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: sticker sheet ₹7, samosa ₹11, pencil ₹3, banana ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) banana (c) pencil (d) sticker sheet
  6. 6.Price list: juice box ₹20, pencil ₹5, kite ₹23, sticker sheet ₹6.
    Farhan has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: kite ₹13, samosa ₹16, juice box ₹30, balloon ₹10.
    How much do a kite and a balloon cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: eraser ₹3, ruler ₹9, banana ₹5, pencil ₹8.
    How much do 5 rulers cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: juice box ₹25, eraser ₹5, banana ₹4, balloon ₹9.
    Rohan has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: glue stick ₹19, kite ₹12, sticker sheet ₹10, samosa ₹11.
    How much do a kite and a samosa cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: glue stick ₹16, notebook ₹40, kite ₹13, crayon box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) crayon box (c) notebook (d) glue stick
  12. 12.Price list: biscuit packet ₹11, balloon ₹9, kite ₹21, toffee ₹1.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: samosa ₹19, toffee ₹3, kite ₹10, biscuit packet ₹15.
    How much do a kite and a samosa cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: ruler ₹11, glue stick ₹24, kite ₹16, juice box ₹30.
    Ishaan has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: balloon ₹9, eraser ₹2, glue stick ₹16, toffee ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) eraser (c) glue stick (d) balloon
  16. 16.Price list: notebook ₹35, banana ₹5, juice box ₹20, pencil ₹3.
    How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: banana ₹6, eraser ₹5, sharpener ₹7, toffee ₹2.
    How much do an eraser and a banana cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: crayon box ₹40, biscuit packet ₹10, juice box ₹20, samosa ₹17.
    How many rupees more does a crayon box cost than a juice box?
  19. 19.Price list: samosa ₹16, ruler ₹8, pencil ₹4, ice candy ₹13.
    How many rupees more does a samosa cost than a pencil?
  20. 20.Price list: ruler ₹9, banana ₹5, notebook ₹35, crayon box ₹50.
    How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: crayon box ₹35, eraser ₹4, samosa ₹20, glue stick ₹24.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) eraser (c) crayon box (d) glue stick
  22. 22.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹24, eraser ₹3, sticker sheet ₹12.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a toffee?
  23. 23.Price list: juice box ₹30, eraser ₹3, balloon ₹8, ice candy ₹11.
    Aarav has ₹50 and buys a balloon. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: balloon ₹9, banana ₹5, juice box ₹20, kite ₹17.
    How much do a juice box and a balloon cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: banana ₹7, glue stick ₹22, kite ₹12, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a kite cost than a banana?
  26. 26.Price list: eraser ₹4, sticker sheet ₹11, samosa ₹12, notebook ₹30.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: eraser ₹3, balloon ₹7, juice box ₹30, ice candy ₹10.
    Ishaan has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: samosa ₹20, sharpener ₹5, eraser ₹3, crayon box ₹30.
    How many rupees more does a sharpener cost than an eraser?
  29. 29.Price list: toffee ₹3, ice candy ₹15, pencil ₹5, juice box ₹25.
    Nisha has ₹100 and buys a pencil. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: biscuit packet ₹17, glue stick ₹15, sticker sheet ₹9, crayon box ₹45.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) biscuit packet (c) glue stick (d) crayon box
  31. 31.Price list: toffee ₹3, juice box ₹20, pencil ₹5, ruler ₹12.
    How much do a ruler and a toffee cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: pencil ₹6, balloon ₹10, ice candy ₹11, notebook ₹45.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) pencil (c) balloon (d) ice candy
  33. 33.Price list: sharpener ₹7, biscuit packet ₹16, banana ₹4, crayon box ₹35.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: sharpener ₹8, notebook ₹30, sticker sheet ₹6, crayon box ₹50.
    How much do a sticker sheet and a sharpener cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: balloon ₹7, ruler ₹8, toffee ₹1, eraser ₹2.
    How many rupees more does a balloon cost than an eraser?
  36. 36.Price list: glue stick ₹24, balloon ₹5, juice box ₹30, toffee ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) toffee (c) balloon (d) glue stick
  37. 37.Price list: juice box ₹20, crayon box ₹40, banana ₹7, eraser ₹3.
    Diya has ₹50 and buys a banana. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: toffee ₹3, banana ₹6, biscuit packet ₹18, crayon box ₹30.
    How much do a banana and a toffee cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: pencil ₹5, notebook ₹40, kite ₹22, ice candy ₹12.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) ice candy (c) pencil (d) notebook
  40. 40.Price list: toffee ₹2, pencil ₹7, ruler ₹10, crayon box ₹50.
    How much do a pencil and a crayon box cost together (in ₹)?

Answer key

  1. toffee
  2. 8
  3. juice box
  4. 34
  5. samosa
  6. 30
  7. 23
  8. 45
  9. 6
  10. 23
  11. notebook
  12. 18
  13. 29
  14. 76
  15. eraser
  16. 105
  17. 11
  18. 20
  19. 12
  20. 175
  21. crayon box
  22. 11
  23. 42
  24. 29
  25. 5
  26. 20
  27. 40
  28. 2
  29. 95
  30. sticker sheet
  31. 15
  32. notebook
  33. 21
  34. 14
  35. 5
  36. juice box
  37. 43
  38. 9
  39. pencil
  40. 57

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids