← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 207 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: crayon box ₹45, biscuit packet ₹18, toffee ₹1, ruler ₹14.
    How many rupees more does a crayon box cost than a toffee?
  2. 2.Price list: banana ₹5, sharpener ₹7, notebook ₹25, eraser ₹2.
    How much do a notebook and a sharpener cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: banana ₹8, sharpener ₹6, glue stick ₹18, sticker sheet ₹11.
    Lakshmi has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: eraser ₹3, pencil ₹4, samosa ₹11, kite ₹25.
    How much do 3 kites cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: biscuit packet ₹20, eraser ₹5, sharpener ₹6, kite ₹18.
    Riya has ₹50 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: notebook ₹45, pencil ₹5, eraser ₹2, kite ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) eraser (c) kite (d) pencil
  7. 7.Price list: ruler ₹15, crayon box ₹40, ice candy ₹12, pencil ₹3.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: banana ₹4, juice box ₹20, toffee ₹3, sharpener ₹5.
    How much do a banana and a sharpener cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: sharpener ₹5, juice box ₹30, ruler ₹13, pencil ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) juice box (c) sharpener (d) pencil
  10. 10.Price list: notebook ₹25, crayon box ₹40, eraser ₹2, glue stick ₹17.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) glue stick (c) notebook (d) crayon box
  11. 11.Price list: pencil ₹4, sharpener ₹5, sticker sheet ₹11, juice box ₹30.
    How much do 4 sticker sheets cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: kite ₹24, biscuit packet ₹13, glue stick ₹23, eraser ₹2.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) eraser (c) kite (d) biscuit packet
  13. 13.Price list: balloon ₹7, juice box ₹30, ice candy ₹12, ruler ₹9.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: juice box ₹25, pencil ₹3, balloon ₹7, kite ₹24.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: eraser ₹2, crayon box ₹50, glue stick ₹21, juice box ₹30.
    How much do a crayon box and a juice box cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: samosa ₹10, pencil ₹4, banana ₹6, sticker sheet ₹5.
    Nisha has ₹50 and buys a banana. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: sharpener ₹4, sticker sheet ₹5, juice box ₹30, crayon box ₹50.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹12, glue stick ₹15, notebook ₹35.
    How many rupees more does a glue stick cost than a sticker sheet?
  19. 19.Price list: kite ₹16, ice candy ₹13, toffee ₹3, juice box ₹30.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: sharpener ₹9, juice box ₹30, balloon ₹8, toffee ₹2.
    How much do a toffee and a balloon cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: crayon box ₹50, glue stick ₹23, sticker sheet ₹7, balloon ₹5.
    How much do 5 glue sticks cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: juice box ₹25, sticker sheet ₹12, crayon box ₹40, biscuit packet ₹10.
    How many rupees more does a juice box cost than a biscuit packet?
  23. 23.Price list: ice candy ₹14, banana ₹6, kite ₹21, juice box ₹20.
    How many rupees more does a kite cost than a banana?
  24. 24.Price list: eraser ₹4, samosa ₹13, banana ₹8, kite ₹21.
    How much do a kite and an eraser cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: notebook ₹45, ice candy ₹12, eraser ₹5, banana ₹7.
    Aarav has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: notebook ₹30, banana ₹4, balloon ₹7, biscuit packet ₹10.
    Farhan has ₹50 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  27. 27.Price list: juice box ₹20, eraser ₹4, ice candy ₹10, kite ₹22.
    How much do an eraser and a juice box cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: pencil ₹6, sharpener ₹5, toffee ₹2, crayon box ₹40.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: balloon ₹8, glue stick ₹19, pencil ₹5, kite ₹12.
    How much do a glue stick and a pencil cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: samosa ₹18, toffee ₹1, pencil ₹5, eraser ₹2.
    How much do 4 pencils cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: glue stick ₹19, crayon box ₹50, banana ₹8, toffee ₹1.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: kite ₹10, toffee ₹1, juice box ₹30, ruler ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) juice box (c) toffee (d) kite
  33. 33.Price list: kite ₹21, ice candy ₹15, crayon box ₹30, banana ₹4.
    How much do a banana and a kite cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: balloon ₹7, eraser ₹4, crayon box ₹30, juice box ₹20.
    Riya has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: kite ₹19, ice candy ₹14, sticker sheet ₹7, pencil ₹4.
    Vivaan has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: ice candy ₹9, pencil ₹4, notebook ₹35, sticker sheet ₹6.
    Aditya has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: balloon ₹7, ice candy ₹11, pencil ₹5, kite ₹14.
    How many rupees more does a balloon cost than a pencil?
  38. 38.Price list: eraser ₹3, toffee ₹1, kite ₹23, biscuit packet ₹14.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) eraser (c) kite (d) toffee
  39. 39.Price list: sticker sheet ₹12, toffee ₹2, biscuit packet ₹13, balloon ₹7.
    How much do a balloon and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: notebook ₹45, ruler ₹14, juice box ₹20, kite ₹12.
    How much do a ruler and a juice box cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 44
  2. 32
  3. 92
  4. 75
  5. 30
  6. eraser
  7. 80
  8. 9
  9. juice box
  10. eraser
  11. 44
  12. eraser
  13. 21
  14. 9
  15. 80
  16. 44
  17. 10
  18. 3
  19. 15
  20. 10
  21. 115
  22. 15
  23. 15
  24. 25
  25. 3
  26. 40
  27. 24
  28. 18
  29. 24
  30. 20
  31. 38
  32. juice box
  33. 25
  34. 70
  35. 93
  36. 65
  37. 2
  38. toffee
  39. 20
  40. 34

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids