← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 214 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sticker sheet ₹7, notebook ₹40, juice box ₹25, toffee ₹2.
    Arjun has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  2. 2.Price list: banana ₹8, eraser ₹4, ruler ₹11, crayon box ₹40.
    How many rupees more does a crayon box cost than a ruler?
  3. 3.Price list: balloon ₹9, biscuit packet ₹11, toffee ₹1, pencil ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) pencil (c) toffee (d) biscuit packet
  4. 4.Price list: glue stick ₹24, banana ₹7, pencil ₹4, eraser ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) pencil (c) glue stick (d) banana
  5. 5.Price list: ice candy ₹13, samosa ₹16, crayon box ₹45, ruler ₹8.
    How much do an ice candy and a samosa cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: ruler ₹13, kite ₹18, sticker sheet ₹6, samosa ₹16.
    How many rupees more does a samosa cost than a sticker sheet?
  7. 7.Price list: juice box ₹25, samosa ₹19, ruler ₹11, pencil ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) pencil (c) juice box (d) samosa
  8. 8.Price list: eraser ₹3, sharpener ₹5, biscuit packet ₹19, ice candy ₹9.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than an eraser?
  9. 9.Price list: pencil ₹6, kite ₹22, eraser ₹3, biscuit packet ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) kite (c) pencil (d) eraser
  10. 10.Price list: balloon ₹7, toffee ₹1, banana ₹8, kite ₹22.
    How much do a toffee and a kite cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: sharpener ₹6, balloon ₹5, ruler ₹10, pencil ₹8.
    How many rupees more does a pencil cost than a sharpener?
  12. 12.Price list: pencil ₹4, ruler ₹14, toffee ₹1, sticker sheet ₹7.
    How much do a pencil and a toffee cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: sharpener ₹7, kite ₹20, sticker sheet ₹12, ice candy ₹13.
    How much do a sharpener and a kite cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: toffee ₹1, banana ₹5, samosa ₹16, sharpener ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) banana (c) sharpener (d) samosa
  15. 15.Price list: notebook ₹30, ice candy ₹13, samosa ₹17, eraser ₹2.
    How many rupees more does a notebook cost than an ice candy?
  16. 16.Price list: ruler ₹8, samosa ₹12, ice candy ₹15, sharpener ₹7.
    Priya has ₹100 and buys a samosa. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: sticker sheet ₹7, balloon ₹8, sharpener ₹4, biscuit packet ₹13.
    How much do a sticker sheet and a balloon cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: crayon box ₹35, ruler ₹13, pencil ₹8, toffee ₹2.
    Pooja has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: sticker sheet ₹8, balloon ₹10, eraser ₹4, ruler ₹9.
    How much do an eraser and a ruler cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹6, kite ₹25, balloon ₹5.
    How much do a kite and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: glue stick ₹18, sharpener ₹6, ice candy ₹8, crayon box ₹50.
    How many rupees more does a crayon box cost than a glue stick?
  22. 22.Price list: biscuit packet ₹11, juice box ₹25, toffee ₹2, balloon ₹10.
    How much do a toffee and a juice box cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: banana ₹4, balloon ₹8, kite ₹24, eraser ₹5.
    How much do a kite and a balloon cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: kite ₹19, ice candy ₹15, toffee ₹2, banana ₹5.
    How many rupees more does an ice candy cost than a toffee?
  25. 25.Price list: toffee ₹1, juice box ₹30, eraser ₹4, sharpener ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) toffee (c) sharpener (d) juice box
  26. 26.Price list: sharpener ₹7, banana ₹5, kite ₹16, crayon box ₹50.
    How much do 5 bananas cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: kite ₹12, toffee ₹1, biscuit packet ₹19, notebook ₹30.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: crayon box ₹35, pencil ₹7, notebook ₹30, kite ₹18.
    How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: glue stick ₹22, ruler ₹8, juice box ₹30, kite ₹13.
    How much do a ruler and a glue stick cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: crayon box ₹45, ice candy ₹13, sticker sheet ₹10, sharpener ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) sticker sheet (c) sharpener (d) ice candy
  31. 31.Price list: samosa ₹19, eraser ₹2, ice candy ₹10, kite ₹16.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: pencil ₹8, kite ₹25, notebook ₹30, banana ₹5.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: samosa ₹17, kite ₹19, juice box ₹30, balloon ₹8.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: pencil ₹5, biscuit packet ₹16, sticker sheet ₹9, banana ₹8.
    Farhan has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: sticker sheet ₹12, glue stick ₹23, notebook ₹30, ruler ₹8.
    Aditya has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: glue stick ₹18, samosa ₹10, biscuit packet ₹13, eraser ₹2.
    How many rupees more does a samosa cost than an eraser?
  37. 37.Price list: banana ₹6, crayon box ₹30, eraser ₹3, samosa ₹20.
    How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: eraser ₹2, juice box ₹30, balloon ₹6, samosa ₹12.
    How many rupees more does a balloon cost than an eraser?
  39. 39.Price list: juice box ₹30, biscuit packet ₹20, crayon box ₹45, sharpener ₹9.
    How much do a juice box and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: notebook ₹25, eraser ₹5, banana ₹7, ice candy ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) eraser (c) notebook (d) banana

Answer key

  1. 3
  2. 29
  3. biscuit packet
  4. glue stick
  5. 29
  6. 10
  7. juice box
  8. 16
  9. kite
  10. 23
  11. 2
  12. 5
  13. 27
  14. samosa
  15. 17
  16. 88
  17. 15
  18. 98
  19. 13
  20. 31
  21. 32
  22. 27
  23. 32
  24. 13
  25. juice box
  26. 25
  27. 24
  28. 150
  29. 30
  30. crayon box
  31. 38
  32. 24
  33. 34
  34. 1
  35. 27
  36. 8
  37. 90
  38. 4
  39. 50
  40. notebook

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids