← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 217 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹10, juice box ₹20, samosa ₹11, banana ₹8.
    How much do a balloon and a juice box cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: sharpener ₹4, juice box ₹20, balloon ₹9, sticker sheet ₹8.
    How much do a juice box and a balloon cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: ruler ₹11, crayon box ₹30, biscuit packet ₹15, kite ₹16.
    How much do a crayon box and a kite cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: crayon box ₹45, notebook ₹40, glue stick ₹25, eraser ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) crayon box (c) glue stick (d) eraser
  5. 5.Price list: juice box ₹20, notebook ₹25, glue stick ₹15, eraser ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) notebook (c) juice box (d) glue stick
  6. 6.Price list: banana ₹8, samosa ₹10, crayon box ₹50, ruler ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) crayon box (c) samosa (d) ruler
  7. 7.Price list: notebook ₹45, pencil ₹6, ruler ₹13, glue stick ₹21.
    How much do 2 rulers cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: toffee ₹1, juice box ₹20, eraser ₹3, notebook ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) juice box (c) eraser (d) notebook
  9. 9.Price list: banana ₹7, toffee ₹1, sticker sheet ₹11, pencil ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) toffee (c) pencil (d) sticker sheet
  10. 10.Price list: balloon ₹5, notebook ₹30, banana ₹8, ice candy ₹11.
    How much do a banana and a balloon cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: crayon box ₹35, sharpener ₹9, balloon ₹7, sticker sheet ₹12.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: ice candy ₹13, samosa ₹11, juice box ₹30, ruler ₹14.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹21, ruler ₹14, balloon ₹10.
    Dev has ₹20 and buys a balloon. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: biscuit packet ₹17, ice candy ₹11, juice box ₹20, pencil ₹8.
    How much do a pencil and a juice box cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: toffee ₹3, banana ₹4, biscuit packet ₹19, juice box ₹20.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: sharpener ₹4, ice candy ₹8, glue stick ₹15, samosa ₹12.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) samosa (c) ice candy (d) glue stick
  17. 17.Price list: sharpener ₹8, ruler ₹13, balloon ₹10, notebook ₹25.
    How much do a ruler and a sharpener cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: biscuit packet ₹13, samosa ₹11, sticker sheet ₹9, ruler ₹12.
    Priya has ₹100 and buys a ruler. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: pencil ₹5, balloon ₹7, ruler ₹9, eraser ₹4.
    How many rupees more does a balloon cost than a pencil?
  20. 20.Price list: pencil ₹3, biscuit packet ₹11, notebook ₹30, sharpener ₹5.
    How much do a sharpener and a pencil cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: sharpener ₹5, eraser ₹2, pencil ₹6, sticker sheet ₹11.
    Meera has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: banana ₹7, ice candy ₹8, samosa ₹11, glue stick ₹25.
    How much do a banana and a samosa cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: biscuit packet ₹19, samosa ₹13, banana ₹5, sticker sheet ₹6.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a banana?
  24. 24.Price list: toffee ₹1, samosa ₹14, ice candy ₹8, sharpener ₹5.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: sharpener ₹4, pencil ₹8, juice box ₹25, ruler ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) sharpener (c) pencil (d) juice box
  26. 26.Price list: banana ₹6, sticker sheet ₹7, kite ₹15, balloon ₹8.
    Kavya has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  27. 27.Price list: crayon box ₹50, toffee ₹1, samosa ₹11, pencil ₹7.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: toffee ₹1, crayon box ₹30, biscuit packet ₹13, samosa ₹17.
    Zoya has ₹100 and buys a samosa. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: toffee ₹2, notebook ₹25, eraser ₹3, sharpener ₹6.
    How much do 4 toffees cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: glue stick ₹21, sticker sheet ₹6, eraser ₹5, kite ₹19.
    How much do a kite and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: samosa ₹14, sharpener ₹4, juice box ₹30, kite ₹19.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) samosa (c) juice box (d) sharpener
  32. 32.Price list: juice box ₹20, biscuit packet ₹16, sharpener ₹7, ruler ₹13.
    How much do a ruler and a juice box cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: pencil ₹3, samosa ₹16, glue stick ₹20, balloon ₹10.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: ice candy ₹10, notebook ₹30, toffee ₹2, kite ₹22.
    Karan has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: juice box ₹25, biscuit packet ₹12, eraser ₹4, pencil ₹6.
    Karan has ₹20 and buys a pencil. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: balloon ₹8, glue stick ₹16, juice box ₹30, sharpener ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) sharpener (c) glue stick (d) juice box
  37. 37.Price list: balloon ₹6, toffee ₹3, glue stick ₹19, sharpener ₹5.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: balloon ₹8, glue stick ₹22, pencil ₹3, banana ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) balloon (c) banana (d) glue stick
  39. 39.Price list: pencil ₹3, ice candy ₹15, ruler ₹13, biscuit packet ₹10.
    How much do 4 biscuit packets cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: banana ₹4, toffee ₹1, notebook ₹45, crayon box ₹40.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) notebook (c) toffee (d) crayon box

Answer key

  1. 30
  2. 29
  3. 46
  4. eraser
  5. notebook
  6. crayon box
  7. 26
  8. notebook
  9. toffee
  10. 13
  11. 14
  12. 90
  13. 10
  14. 28
  15. 80
  16. sharpener
  17. 21
  18. 88
  19. 2
  20. 8
  21. 98
  22. 18
  23. 1
  24. 42
  25. sharpener
  26. 94
  27. 44
  28. 83
  29. 8
  30. 25
  31. juice box
  32. 33
  33. 64
  34. 20
  35. 14
  36. juice box
  37. 20
  38. pencil
  39. 40
  40. toffee

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids