← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 225 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹6, ruler ₹9, balloon ₹8, kite ₹14.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) balloon (c) sharpener (d) kite
  2. 2.Price list: kite ₹10, pencil ₹6, sticker sheet ₹11, samosa ₹17.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: samosa ₹18, eraser ₹4, banana ₹7, biscuit packet ₹10.
    How much do a samosa and an eraser cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: biscuit packet ₹15, juice box ₹30, sharpener ₹7, ice candy ₹14.
    Aditya has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: sharpener ₹7, glue stick ₹18, samosa ₹17, sticker sheet ₹8.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: notebook ₹40, ice candy ₹10, toffee ₹1, crayon box ₹50.
    How much do a notebook and an ice candy cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: pencil ₹8, kite ₹15, glue stick ₹25, ice candy ₹9.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: juice box ₹30, samosa ₹17, ruler ₹9, ice candy ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) ruler (c) juice box (d) ice candy
  9. 9.Price list: crayon box ₹40, samosa ₹19, sticker sheet ₹6, eraser ₹2.
    How much do a crayon box and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹10, banana ₹8, glue stick ₹21.
    How much do 3 sticker sheets cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: banana ₹6, sticker sheet ₹12, kite ₹19, ice candy ₹8.
    How much do a kite and an ice candy cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: ice candy ₹11, biscuit packet ₹13, crayon box ₹30, sticker sheet ₹9.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: balloon ₹8, eraser ₹3, banana ₹6, ruler ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) balloon (c) banana (d) ruler
  14. 14.Price list: eraser ₹2, pencil ₹7, banana ₹4, samosa ₹17.
    Karan has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: eraser ₹4, sticker sheet ₹8, notebook ₹30, juice box ₹20.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) juice box (c) notebook (d) eraser
  16. 16.Price list: biscuit packet ₹11, notebook ₹40, juice box ₹25, pencil ₹5.
    How much do 5 juice boxes cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: ice candy ₹15, banana ₹8, eraser ₹4, samosa ₹12.
    Kavya has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: banana ₹5, biscuit packet ₹16, ruler ₹11, kite ₹17.
    Diya has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: sharpener ₹6, ruler ₹15, banana ₹4, sticker sheet ₹5.
    How much do a ruler and a banana cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: juice box ₹20, glue stick ₹24, ice candy ₹11, crayon box ₹40.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  21. 21.Price list: kite ₹19, ruler ₹9, eraser ₹3, glue stick ₹15.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: juice box ₹30, glue stick ₹22, crayon box ₹40, biscuit packet ₹17.
    How many rupees more does a juice box cost than a biscuit packet?
  23. 23.Price list: sharpener ₹4, toffee ₹3, pencil ₹8, crayon box ₹40.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) crayon box (c) sharpener (d) toffee
  24. 24.Price list: glue stick ₹17, kite ₹22, eraser ₹2, sharpener ₹8.
    How much do an eraser and a kite cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: eraser ₹2, samosa ₹17, crayon box ₹30, kite ₹14.
    How much do a kite and an eraser cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: ice candy ₹13, crayon box ₹30, balloon ₹6, banana ₹7.
    How many rupees more does an ice candy cost than a balloon?
  27. 27.Price list: balloon ₹9, eraser ₹4, samosa ₹12, kite ₹11.
    How much do a balloon and an eraser cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: sticker sheet ₹6, toffee ₹1, glue stick ₹25, eraser ₹2.
    Isha has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: banana ₹5, notebook ₹35, toffee ₹1, biscuit packet ₹10.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a banana?
  30. 30.Price list: juice box ₹20, crayon box ₹30, ruler ₹11, biscuit packet ₹17.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: sharpener ₹6, notebook ₹35, crayon box ₹40, biscuit packet ₹11.
    Rahul has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: glue stick ₹21, toffee ₹1, pencil ₹5, balloon ₹6.
    Lakshmi has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: ruler ₹13, crayon box ₹40, ice candy ₹12, sharpener ₹5.
    How much do a ruler and a sharpener cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: ruler ₹11, toffee ₹3, pencil ₹5, ice candy ₹8.
    Vivaan has ₹50 and buys a ruler. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: banana ₹7, pencil ₹5, kite ₹21, biscuit packet ₹19.
    How much do a biscuit packet and a banana cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: kite ₹16, juice box ₹30, pencil ₹8, ice candy ₹10.
    Arjun has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: eraser ₹5, biscuit packet ₹14, ice candy ₹8, sticker sheet ₹12.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) ice candy (c) eraser (d) sticker sheet
  38. 38.Price list: balloon ₹7, juice box ₹20, ruler ₹8, eraser ₹3.
    How many rupees more does a ruler cost than a balloon?
  39. 39.Price list: kite ₹17, biscuit packet ₹20, balloon ₹7, samosa ₹11.
    How much do a samosa and a kite cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: ice candy ₹8, glue stick ₹22, eraser ₹3, samosa ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) glue stick (c) samosa (d) eraser

Answer key

  1. sharpener
  2. 12
  3. 22
  4. 20
  5. 34
  6. 50
  7. 100
  8. juice box
  9. 46
  10. 30
  11. 27
  12. 65
  13. ruler
  14. 6
  15. notebook
  16. 125
  17. 96
  18. 9
  19. 19
  20. 29
  21. 9
  22. 13
  23. crayon box
  24. 24
  25. 16
  26. 7
  27. 13
  28. 25
  29. 5
  30. 85
  31. 10
  32. 29
  33. 18
  34. 39
  35. 26
  36. 90
  37. eraser
  38. 1
  39. 28
  40. glue stick

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids