← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 230 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: ice candy ₹8, pencil ₹3, eraser ₹4, juice box ₹25.
    How much do an ice candy and a juice box cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: eraser ₹5, notebook ₹35, crayon box ₹45, juice box ₹20.
    How many rupees more does a crayon box cost than an eraser?
  3. 3.Price list: notebook ₹40, ruler ₹10, juice box ₹20, banana ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) banana (c) notebook (d) ruler
  4. 4.Price list: balloon ₹10, notebook ₹25, crayon box ₹30, sharpener ₹6.
    How much do a crayon box and a balloon cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: samosa ₹16, biscuit packet ₹17, glue stick ₹23, ice candy ₹10.
    Aditya has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: balloon ₹6, toffee ₹1, biscuit packet ₹12, sharpener ₹4.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a toffee?
  7. 7.Price list: glue stick ₹24, eraser ₹5, sharpener ₹7, sticker sheet ₹10.
    Farhan has ₹100 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: toffee ₹2, crayon box ₹30, sharpener ₹7, ruler ₹9.
    How many rupees more does a crayon box cost than a sharpener?
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹11, sharpener ₹4, ruler ₹14, juice box ₹30.
    Aarav has ₹100 and buys a ruler. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: biscuit packet ₹17, crayon box ₹35, juice box ₹25, banana ₹7.
    How much do a banana and a juice box cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: notebook ₹35, biscuit packet ₹10, glue stick ₹22, juice box ₹20.
    How much do a juice box and a glue stick cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: eraser ₹5, crayon box ₹40, sticker sheet ₹8, samosa ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) sticker sheet (c) eraser (d) samosa
  13. 13.Price list: ruler ₹15, banana ₹6, pencil ₹5, ice candy ₹11.
    How many rupees more does an ice candy cost than a pencil?
  14. 14.Price list: balloon ₹9, biscuit packet ₹18, toffee ₹3, banana ₹6.
    How many rupees more does a balloon cost than a toffee?
  15. 15.Price list: balloon ₹10, sharpener ₹4, pencil ₹3, ruler ₹15.
    How much do a balloon and a pencil cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: notebook ₹45, glue stick ₹16, ice candy ₹10, banana ₹8.
    How many rupees more does a notebook cost than a banana?
  17. 17.Price list: balloon ₹10, ice candy ₹9, notebook ₹25, kite ₹22.
    How many rupees more does a kite cost than an ice candy?
  18. 18.Price list: sticker sheet ₹11, eraser ₹3, balloon ₹7, ruler ₹12.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: crayon box ₹45, samosa ₹10, notebook ₹40, pencil ₹5.
    How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: ruler ₹8, ice candy ₹14, toffee ₹2, balloon ₹7.
    How much do a ruler and a toffee cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: sticker sheet ₹12, pencil ₹6, ice candy ₹11, glue stick ₹15.
    Isha has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: balloon ₹10, samosa ₹16, kite ₹19, banana ₹6.
    Manav has ₹20 and buys a banana. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: crayon box ₹35, toffee ₹1, balloon ₹8, ruler ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) crayon box (c) toffee (d) ruler
  24. 24.Price list: samosa ₹18, juice box ₹25, kite ₹17, ice candy ₹14.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) juice box (c) ice candy (d) kite
  25. 25.Price list: pencil ₹8, glue stick ₹16, crayon box ₹35, biscuit packet ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) pencil (c) glue stick (d) crayon box
  26. 26.Price list: toffee ₹1, eraser ₹3, kite ₹18, sharpener ₹4.
    How many rupees more does a kite cost than a sharpener?
  27. 27.Price list: sharpener ₹7, balloon ₹6, ruler ₹8, sticker sheet ₹9.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a balloon?
  28. 28.Price list: eraser ₹3, ruler ₹9, pencil ₹8, glue stick ₹20.
    How many rupees more does a glue stick cost than a pencil?
  29. 29.Price list: eraser ₹4, ice candy ₹12, balloon ₹8, sticker sheet ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) balloon (c) eraser (d) ice candy
  30. 30.Price list: samosa ₹15, balloon ₹10, eraser ₹3, glue stick ₹21.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) glue stick (c) balloon (d) eraser
  31. 31.Price list: kite ₹14, eraser ₹3, ruler ₹11, banana ₹7.
    Aditya has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: ice candy ₹10, pencil ₹4, toffee ₹3, sharpener ₹7.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: balloon ₹10, biscuit packet ₹11, crayon box ₹35, juice box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) juice box (c) biscuit packet (d) crayon box
  34. 34.Price list: sticker sheet ₹11, ruler ₹13, sharpener ₹8, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a crayon box cost than a sharpener?
  35. 35.Price list: toffee ₹1, ruler ₹14, pencil ₹8, sticker sheet ₹6.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a toffee?
  36. 36.Price list: sticker sheet ₹7, balloon ₹10, ice candy ₹13, biscuit packet ₹18.
    How many rupees more does a balloon cost than a sticker sheet?
  37. 37.Price list: ice candy ₹8, banana ₹5, glue stick ₹24, toffee ₹1.
    Tara has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: banana ₹5, samosa ₹12, notebook ₹45, crayon box ₹30.
    How much do a notebook and a crayon box cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: sticker sheet ₹12, eraser ₹3, toffee ₹2, notebook ₹45.
    How much do 4 erasers cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: balloon ₹9, notebook ₹45, ruler ₹13, sticker sheet ₹10.
    How much do a sticker sheet and a notebook cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 33
  2. 40
  3. banana
  4. 40
  5. 40
  6. 11
  7. 93
  8. 23
  9. 86
  10. 32
  11. 42
  12. crayon box
  13. 6
  14. 6
  15. 13
  16. 37
  17. 13
  18. 6
  19. 135
  20. 10
  21. 89
  22. 14
  23. crayon box
  24. ice candy
  25. crayon box
  26. 14
  27. 3
  28. 12
  29. eraser
  30. eraser
  31. 17
  32. 9
  33. crayon box
  34. 37
  35. 5
  36. 3
  37. 95
  38. 75
  39. 12
  40. 55

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids