← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 235 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: banana ₹4, ruler ₹10, pencil ₹3, biscuit packet ₹13.
    How much do 2 bananas cost (in ₹)?
  2. 2.Price list: eraser ₹5, toffee ₹1, ice candy ₹10, glue stick ₹18.
    How many rupees more does a glue stick cost than an eraser?
  3. 3.Price list: balloon ₹8, banana ₹6, ruler ₹13, crayon box ₹35.
    How many rupees more does a ruler cost than a balloon?
  4. 4.Price list: ice candy ₹9, glue stick ₹16, sticker sheet ₹6, pencil ₹7.
    How much do an ice candy and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: biscuit packet ₹15, sticker sheet ₹5, balloon ₹9, notebook ₹25.
    Farhan has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: banana ₹4, juice box ₹20, pencil ₹7, samosa ₹17.
    How much do a banana and a samosa cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: sharpener ₹4, crayon box ₹50, ice candy ₹14, glue stick ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) crayon box (c) glue stick (d) ice candy
  8. 8.Price list: juice box ₹25, toffee ₹2, samosa ₹19, eraser ₹4.
    How much do 5 juice boxes cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: crayon box ₹35, samosa ₹11, pencil ₹5, ice candy ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) pencil (c) ice candy (d) crayon box
  10. 10.Price list: notebook ₹35, samosa ₹20, sharpener ₹9, juice box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) notebook (c) samosa (d) sharpener
  11. 11.Price list: notebook ₹25, biscuit packet ₹17, ice candy ₹9, crayon box ₹40.
    How much do a notebook and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: sticker sheet ₹7, banana ₹5, sharpener ₹6, ice candy ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) banana (c) sharpener (d) ice candy
  13. 13.Price list: balloon ₹5, juice box ₹30, samosa ₹18, banana ₹4.
    How much do a samosa and a juice box cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: ruler ₹13, toffee ₹3, pencil ₹5, kite ₹15.
    Lakshmi has ₹50 and buys a pencil. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: sticker sheet ₹7, eraser ₹2, samosa ₹19, notebook ₹30.
    How much do a notebook and a samosa cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: sharpener ₹6, pencil ₹8, kite ₹15, biscuit packet ₹14.
    How many rupees more does a kite cost than a biscuit packet?
  17. 17.Price list: eraser ₹5, ice candy ₹13, juice box ₹25, banana ₹4.
    Meera has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: sharpener ₹4, notebook ₹25, balloon ₹6, pencil ₹8.
    Rohan has ₹100 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: juice box ₹20, biscuit packet ₹15, toffee ₹3, eraser ₹5.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a toffee?
  20. 20.Price list: ruler ₹9, eraser ₹3, sharpener ₹8, banana ₹7.
    How much do a ruler and an eraser cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: glue stick ₹15, sharpener ₹4, juice box ₹20, ice candy ₹11.
    How much do 4 ice candies cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: crayon box ₹45, ice candy ₹11, samosa ₹16, glue stick ₹23.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  23. 23.Price list: juice box ₹20, ice candy ₹14, toffee ₹2, eraser ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) ice candy (c) toffee (d) eraser
  24. 24.Price list: sharpener ₹4, biscuit packet ₹15, crayon box ₹35, juice box ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) biscuit packet (c) juice box (d) crayon box
  25. 25.Price list: ruler ₹9, glue stick ₹15, toffee ₹1, biscuit packet ₹12.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  26. 26.Price list: biscuit packet ₹14, ruler ₹9, glue stick ₹21, banana ₹7.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a ruler?
  27. 27.Price list: ice candy ₹12, pencil ₹8, juice box ₹30, balloon ₹5.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: sticker sheet ₹8, banana ₹6, balloon ₹9, ruler ₹15.
    How much do a banana and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: juice box ₹20, kite ₹10, sticker sheet ₹9, balloon ₹6.
    How much do a kite and a juice box cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: ruler ₹11, sharpener ₹7, toffee ₹3, notebook ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) sharpener (c) ruler (d) notebook
  31. 31.Price list: toffee ₹3, samosa ₹12, banana ₹8, pencil ₹4.
    Ishaan has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: balloon ₹5, samosa ₹17, juice box ₹25, kite ₹21.
    How much do a balloon and a kite cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: glue stick ₹24, sticker sheet ₹8, kite ₹18, ice candy ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) ice candy (c) sticker sheet (d) kite
  34. 34.Price list: sticker sheet ₹11, juice box ₹20, toffee ₹3, eraser ₹5.
    How much do a juice box and a toffee cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: samosa ₹16, ice candy ₹14, biscuit packet ₹11, juice box ₹30.
    Farhan has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: eraser ₹5, sharpener ₹4, notebook ₹40, toffee ₹1.
    How much do a sharpener and a toffee cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: biscuit packet ₹17, juice box ₹20, toffee ₹3, samosa ₹10.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: kite ₹24, balloon ₹10, ice candy ₹9, sticker sheet ₹12.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) sticker sheet (c) ice candy (d) balloon
  39. 39.Price list: kite ₹23, balloon ₹6, crayon box ₹30, ice candy ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) crayon box (c) ice candy (d) kite
  40. 40.Price list: eraser ₹4, sticker sheet ₹5, biscuit packet ₹13, samosa ₹11.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) biscuit packet (c) samosa (d) eraser

Answer key

  1. 8
  2. 13
  3. 5
  4. 15
  5. 25
  6. 21
  7. crayon box
  8. 125
  9. crayon box
  10. notebook
  11. 42
  12. ice candy
  13. 48
  14. 45
  15. 49
  16. 1
  17. 5
  18. 96
  19. 12
  20. 12
  21. 44
  22. 34
  23. juice box
  24. crayon box
  25. 6
  26. 5
  27. 24
  28. 14
  29. 30
  30. notebook
  31. 97
  32. 26
  33. sticker sheet
  34. 23
  35. 4
  36. 5
  37. 40
  38. ice candy
  39. crayon box
  40. eraser

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids