← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 239 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: samosa ₹18, kite ₹20, balloon ₹6, toffee ₹1.
    How much do a balloon and a kite cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: toffee ₹1, banana ₹8, eraser ₹4, notebook ₹30.
    How much do a banana and an eraser cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: kite ₹14, ice candy ₹10, pencil ₹3, balloon ₹7.
    How much do a balloon and a kite cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: toffee ₹3, ice candy ₹13, crayon box ₹35, balloon ₹5.
    Dev has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: banana ₹8, pencil ₹4, samosa ₹13, biscuit packet ₹19.
    How many rupees more does a banana cost than a pencil?
  6. 6.Price list: ice candy ₹12, glue stick ₹15, balloon ₹10, sharpener ₹9.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: biscuit packet ₹13, pencil ₹8, ruler ₹12, notebook ₹40.
    How much do a biscuit packet and a pencil cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: biscuit packet ₹20, toffee ₹1, sticker sheet ₹6, kite ₹10.
    How much do a toffee and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: toffee ₹2, balloon ₹8, crayon box ₹35, samosa ₹12.
    How many rupees more does a crayon box cost than a toffee?
  10. 10.Price list: samosa ₹18, sharpener ₹4, glue stick ₹21, biscuit packet ₹12.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹19, juice box ₹25, biscuit packet ₹13.
    Rahul has ₹20 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: balloon ₹6, sharpener ₹4, glue stick ₹18, notebook ₹25.
    Riya has ₹10 and buys a balloon. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: samosa ₹10, kite ₹20, crayon box ₹35, ice candy ₹8.
    How much do an ice candy and a kite cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: sharpener ₹5, banana ₹8, kite ₹25, eraser ₹3.
    How many rupees more does a kite cost than an eraser?
  15. 15.Price list: ice candy ₹15, samosa ₹10, glue stick ₹22, eraser ₹4.
    How much do an ice candy and a samosa cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: ruler ₹12, ice candy ₹10, sharpener ₹4, pencil ₹8.
    How many rupees more does a ruler cost than an ice candy?
  17. 17.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹5, glue stick ₹25, ice candy ₹10.
    Farhan has ₹20 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: juice box ₹20, eraser ₹2, banana ₹6, notebook ₹30.
    How much do an eraser and a juice box cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: sharpener ₹6, juice box ₹25, balloon ₹7, ice candy ₹12.
    Joseph has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: ruler ₹14, eraser ₹2, samosa ₹12, juice box ₹20.
    How many rupees more does a ruler cost than an eraser?
  21. 21.Price list: balloon ₹5, kite ₹17, ice candy ₹14, glue stick ₹21.
    Karan has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: crayon box ₹35, toffee ₹3, balloon ₹7, juice box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) crayon box (c) balloon (d) toffee
  23. 23.Price list: ice candy ₹14, glue stick ₹16, samosa ₹10, balloon ₹8.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: pencil ₹6, samosa ₹10, sticker sheet ₹9, banana ₹4.
    How much do a samosa and a banana cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: glue stick ₹22, toffee ₹1, sharpener ₹6, eraser ₹2.
    Meera has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: pencil ₹7, toffee ₹1, ruler ₹10, glue stick ₹23.
    How much do 5 glue sticks cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: glue stick ₹19, samosa ₹18, pencil ₹8, toffee ₹2.
    Zoya has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: kite ₹24, sharpener ₹6, sticker sheet ₹10, ice candy ₹8.
    How much do a sticker sheet and a kite cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: balloon ₹7, ice candy ₹12, toffee ₹3, sharpener ₹5.
    How many rupees more does an ice candy cost than a sharpener?
  30. 30.Price list: notebook ₹30, crayon box ₹40, pencil ₹3, glue stick ₹19.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) notebook (c) glue stick (d) crayon box
  31. 31.Price list: sharpener ₹8, banana ₹5, glue stick ₹23, crayon box ₹30.
    How many rupees more does a glue stick cost than a banana?
  32. 32.Price list: balloon ₹5, ruler ₹13, sharpener ₹4, pencil ₹8.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: toffee ₹1, banana ₹6, juice box ₹25, biscuit packet ₹13.
    How much do a juice box and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: glue stick ₹19, notebook ₹40, kite ₹24, balloon ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) balloon (c) glue stick (d) kite
  35. 35.Price list: banana ₹7, eraser ₹5, glue stick ₹16, kite ₹20.
    How much do a kite and a glue stick cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: sharpener ₹6, toffee ₹3, sticker sheet ₹12, notebook ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) sticker sheet (c) toffee (d) sharpener
  37. 37.Price list: notebook ₹45, pencil ₹5, eraser ₹4, juice box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) pencil (c) juice box (d) eraser
  38. 38.Price list: balloon ₹10, notebook ₹40, kite ₹19, samosa ₹17.
    Aarav has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  39. 39.Price list: biscuit packet ₹20, toffee ₹3, notebook ₹25, sticker sheet ₹6.
    Zoya has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: balloon ₹10, notebook ₹35, eraser ₹4, sticker sheet ₹5.
    How much do an eraser and a notebook cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 26
  2. 12
  3. 21
  4. 15
  5. 4
  6. 60
  7. 21
  8. 7
  9. 33
  10. 16
  11. 1
  12. 4
  13. 28
  14. 22
  15. 25
  16. 2
  17. 15
  18. 22
  19. 44
  20. 12
  21. 29
  22. crayon box
  23. 50
  24. 14
  25. 49
  26. 115
  27. 81
  28. 34
  29. 7
  30. crayon box
  31. 18
  32. 15
  33. 38
  34. notebook
  35. 36
  36. notebook
  37. notebook
  38. 3
  39. 25
  40. 39

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids