← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 242 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹40, crayon box ₹45, ice candy ₹13, eraser ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) notebook (c) eraser (d) crayon box
  2. 2.Price list: pencil ₹4, glue stick ₹25, notebook ₹30, kite ₹15.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: kite ₹20, sticker sheet ₹10, toffee ₹1, biscuit packet ₹11.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: pencil ₹3, sticker sheet ₹6, toffee ₹2, notebook ₹45.
    Gurpreet has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: glue stick ₹17, sharpener ₹7, notebook ₹45, toffee ₹2.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: balloon ₹9, notebook ₹45, samosa ₹20, kite ₹14.
    How many rupees more does a notebook cost than a samosa?
  7. 7.Price list: sticker sheet ₹8, ruler ₹9, ice candy ₹11, eraser ₹4.
    How many rupees more does an ice candy cost than a sticker sheet?
  8. 8.Price list: pencil ₹7, ruler ₹15, sharpener ₹5, biscuit packet ₹18.
    How much do a pencil and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: juice box ₹20, sharpener ₹8, pencil ₹5, toffee ₹1.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: toffee ₹1, samosa ₹10, juice box ₹20, sharpener ₹6.
    How much do a toffee and a sharpener cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: balloon ₹6, sharpener ₹9, toffee ₹2, notebook ₹40.
    How much do a sharpener and a balloon cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: balloon ₹7, eraser ₹3, sharpener ₹9, sticker sheet ₹6.
    How much do a sharpener and a balloon cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: sharpener ₹9, pencil ₹4, samosa ₹11, glue stick ₹21.
    Ananya has ₹50 and buys a samosa. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: banana ₹6, sticker sheet ₹8, kite ₹16, pencil ₹7.
    How much do 5 sticker sheets cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: sharpener ₹5, juice box ₹30, banana ₹6, ice candy ₹8.
    Joseph has ₹20 and buys a banana. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: toffee ₹1, biscuit packet ₹12, ice candy ₹11, ruler ₹9.
    How many rupees more does an ice candy cost than a ruler?
  17. 17.Price list: banana ₹8, eraser ₹4, pencil ₹6, sticker sheet ₹12.
    How much do a pencil and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: sticker sheet ₹10, toffee ₹2, banana ₹8, notebook ₹30.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: notebook ₹35, sharpener ₹5, pencil ₹4, ice candy ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) sharpener (c) ice candy (d) notebook
  20. 20.Price list: pencil ₹8, crayon box ₹35, balloon ₹10, ruler ₹12.
    How much do a ruler and a pencil cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: glue stick ₹24, toffee ₹2, biscuit packet ₹10, juice box ₹30.
    How much do a toffee and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: toffee ₹3, juice box ₹25, biscuit packet ₹10, crayon box ₹30.
    How many rupees more does a crayon box cost than a biscuit packet?
  23. 23.Price list: biscuit packet ₹16, eraser ₹3, samosa ₹15, crayon box ₹40.
    How much do 5 crayon boxes cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: crayon box ₹30, balloon ₹10, kite ₹14, eraser ₹3.
    How many rupees more does a kite cost than an eraser?
  25. 25.Price list: juice box ₹20, notebook ₹30, kite ₹16, glue stick ₹17.
    How many rupees more does a notebook cost than a juice box?
  26. 26.Price list: eraser ₹4, sharpener ₹9, ice candy ₹14, balloon ₹5.
    How much do a balloon and an ice candy cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: ruler ₹13, sticker sheet ₹8, biscuit packet ₹14, sharpener ₹6.
    How much do 5 sharpeners cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: toffee ₹2, pencil ₹4, sharpener ₹7, juice box ₹25.
    How much do 5 juice boxes cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: samosa ₹11, ruler ₹14, notebook ₹25, banana ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) notebook (c) banana (d) ruler
  30. 30.Price list: glue stick ₹20, pencil ₹4, juice box ₹30, samosa ₹11.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: biscuit packet ₹15, eraser ₹5, crayon box ₹35, samosa ₹13.
    Joseph has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: kite ₹11, juice box ₹25, eraser ₹2, samosa ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) eraser (c) samosa (d) juice box
  33. 33.Price list: toffee ₹3, ice candy ₹11, banana ₹5, crayon box ₹50.
    How much do an ice candy and a toffee cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: ice candy ₹8, banana ₹5, sticker sheet ₹11, kite ₹17.
    How much do 5 sticker sheets cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: ice candy ₹8, banana ₹5, glue stick ₹20, ruler ₹13.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: pencil ₹3, banana ₹4, glue stick ₹20, sticker sheet ₹6.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a banana?
  37. 37.Price list: banana ₹7, samosa ₹11, juice box ₹20, balloon ₹10.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: biscuit packet ₹12, sharpener ₹7, ice candy ₹15, samosa ₹16.
    How much do a sharpener and an ice candy cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: eraser ₹4, balloon ₹6, pencil ₹7, biscuit packet ₹16.
    How much do a biscuit packet and a balloon cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: glue stick ₹20, eraser ₹2, samosa ₹12, notebook ₹30.
    Sneha has ₹100 and buys a samosa. How many rupees are left?

Answer key

  1. crayon box
  2. 30
  3. 2
  4. 98
  5. 21
  6. 25
  7. 3
  8. 25
  9. 40
  10. 7
  11. 15
  12. 16
  13. 39
  14. 40
  15. 14
  16. 2
  17. 18
  18. 24
  19. pencil
  20. 20
  21. 12
  22. 20
  23. 200
  24. 11
  25. 10
  26. 19
  27. 30
  28. 125
  29. banana
  30. 44
  31. 15
  32. juice box
  33. 14
  34. 55
  35. 40
  36. 2
  37. 20
  38. 22
  39. 22
  40. 88

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids