← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 250 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹25, toffee ₹3, banana ₹4, juice box ₹30.
    How much do a notebook and a toffee cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: biscuit packet ₹10, banana ₹4, sharpener ₹5, toffee ₹2.
    How much do a toffee and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: pencil ₹3, sharpener ₹9, balloon ₹7, ice candy ₹15.
    How much do 2 sharpeners cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: sharpener ₹6, sticker sheet ₹11, ruler ₹14, toffee ₹1.
    How much do a sharpener and a toffee cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: pencil ₹8, ruler ₹10, sharpener ₹4, toffee ₹3.
    How many rupees more does a pencil cost than a sharpener?
  6. 6.Price list: ice candy ₹14, samosa ₹10, toffee ₹3, kite ₹25.
    Farhan has ₹100 and buys a samosa. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: juice box ₹25, ice candy ₹14, toffee ₹1, sharpener ₹7.
    How much do a sharpener and a juice box cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: toffee ₹2, glue stick ₹25, juice box ₹30, sharpener ₹4.
    How much do a juice box and a toffee cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹10, balloon ₹5, samosa ₹11, eraser ₹2.
    Gurpreet has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: ice candy ₹11, pencil ₹3, samosa ₹14, kite ₹17.
    How much do a samosa and a kite cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: eraser ₹3, samosa ₹18, sharpener ₹4, ruler ₹8.
    How much do a samosa and an eraser cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: pencil ₹7, juice box ₹20, eraser ₹4, sticker sheet ₹9.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) juice box (c) pencil (d) eraser
  13. 13.Price list: juice box ₹30, notebook ₹45, glue stick ₹19, balloon ₹7.
    How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: sharpener ₹4, eraser ₹3, ruler ₹15, notebook ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) notebook (c) ruler (d) sharpener
  15. 15.Price list: pencil ₹3, juice box ₹30, sticker sheet ₹12, glue stick ₹17.
    How many rupees more does a juice box cost than a pencil?
  16. 16.Price list: banana ₹6, ice candy ₹9, toffee ₹2, sharpener ₹7.
    How many rupees more does a sharpener cost than a banana?
  17. 17.Price list: sticker sheet ₹12, sharpener ₹4, ruler ₹14, eraser ₹2.
    Riya has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: glue stick ₹15, pencil ₹3, sharpener ₹5, crayon box ₹30.
    How much do a glue stick and a crayon box cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: kite ₹11, ice candy ₹14, toffee ₹2, samosa ₹20.
    How much do 4 toffees cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: glue stick ₹15, samosa ₹18, sharpener ₹6, ice candy ₹8.
    How much do a glue stick and an ice candy cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: ruler ₹15, balloon ₹9, toffee ₹1, sticker sheet ₹6.
    How much do a balloon and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: notebook ₹35, ruler ₹8, glue stick ₹24, samosa ₹17.
    How much do a notebook and a ruler cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: glue stick ₹23, sticker sheet ₹11, ruler ₹9, eraser ₹5.
    Rahul has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: juice box ₹25, sticker sheet ₹12, sharpener ₹7, banana ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) juice box (c) sharpener (d) sticker sheet
  25. 25.Price list: notebook ₹40, pencil ₹7, eraser ₹3, glue stick ₹16.
    How much do 4 pencils cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: sharpener ₹5, ruler ₹14, notebook ₹30, ice candy ₹13.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: banana ₹6, eraser ₹4, kite ₹21, sticker sheet ₹10.
    How many rupees more does a banana cost than an eraser?
  28. 28.Price list: crayon box ₹45, kite ₹12, toffee ₹1, sticker sheet ₹5.
    How much do a kite and a crayon box cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: balloon ₹6, ice candy ₹11, banana ₹4, toffee ₹1.
    How much do a toffee and a balloon cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: sticker sheet ₹11, ruler ₹9, eraser ₹3, toffee ₹1.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: crayon box ₹45, juice box ₹25, sticker sheet ₹9, biscuit packet ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) crayon box (c) juice box (d) sticker sheet
  32. 32.Price list: samosa ₹14, notebook ₹25, glue stick ₹22, ice candy ₹8.
    How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: sharpener ₹5, samosa ₹12, ice candy ₹8, ruler ₹10.
    How much do a sharpener and a samosa cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: balloon ₹5, eraser ₹4, toffee ₹2, notebook ₹35.
    Pooja has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: toffee ₹3, sticker sheet ₹7, banana ₹6, balloon ₹5.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: banana ₹4, eraser ₹3, biscuit packet ₹10, pencil ₹5.
    How much do a pencil and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: eraser ₹3, sharpener ₹8, banana ₹7, balloon ₹10.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: glue stick ₹25, toffee ₹3, ruler ₹12, balloon ₹9.
    How much do a toffee and a balloon cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: glue stick ₹21, notebook ₹45, ruler ₹8, biscuit packet ₹10.
    How much do 4 biscuit packets cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: samosa ₹11, notebook ₹45, banana ₹4, toffee ₹2.
    How many rupees more does a samosa cost than a banana?

Answer key

  1. 28
  2. 12
  3. 18
  4. 7
  5. 4
  6. 90
  7. 32
  8. 32
  9. 98
  10. 31
  11. 21
  12. eraser
  13. 135
  14. eraser
  15. 27
  16. 1
  17. 88
  18. 45
  19. 8
  20. 23
  21. 15
  22. 43
  23. 27
  24. juice box
  25. 28
  26. 26
  27. 2
  28. 57
  29. 7
  30. 9
  31. crayon box
  32. 100
  33. 17
  34. 46
  35. 18
  36. 15
  37. 32
  38. 12
  39. 40
  40. 7

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids