← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 255 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: kite ₹19, ruler ₹12, crayon box ₹50, biscuit packet ₹16.
    How much do a kite and a ruler cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: toffee ₹1, notebook ₹30, balloon ₹7, ice candy ₹15.
    How much do an ice candy and a toffee cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: samosa ₹13, glue stick ₹16, ice candy ₹15, pencil ₹7.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: samosa ₹15, banana ₹4, kite ₹14, sticker sheet ₹9.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: banana ₹4, sticker sheet ₹6, crayon box ₹40, glue stick ₹17.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) glue stick (c) crayon box (d) banana
  6. 6.Price list: samosa ₹18, banana ₹7, crayon box ₹40, notebook ₹35.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: sticker sheet ₹12, sharpener ₹6, toffee ₹2, ruler ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) ruler (c) toffee (d) sticker sheet
  8. 8.Price list: toffee ₹1, sharpener ₹4, balloon ₹10, banana ₹5.
    Rahul has ₹20 and buys a balloon. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: pencil ₹6, samosa ₹17, eraser ₹2, biscuit packet ₹11.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: eraser ₹5, ruler ₹13, banana ₹4, kite ₹19.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: samosa ₹19, sharpener ₹6, toffee ₹3, crayon box ₹45.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: sharpener ₹4, samosa ₹12, notebook ₹45, banana ₹7.
    How many rupees more does a notebook cost than a banana?
  13. 13.Price list: pencil ₹5, balloon ₹10, kite ₹11, ruler ₹15.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: toffee ₹1, ruler ₹12, glue stick ₹22, sharpener ₹9.
    Zoya has ₹100 and buys a ruler. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: biscuit packet ₹20, pencil ₹8, crayon box ₹45, toffee ₹1.
    How much do 3 pencils cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: sharpener ₹6, banana ₹5, ice candy ₹15, juice box ₹20.
    How much do a sharpener and a juice box cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: juice box ₹25, ruler ₹14, notebook ₹35, crayon box ₹45.
    Isha has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: sharpener ₹7, banana ₹4, biscuit packet ₹16, notebook ₹40.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: pencil ₹7, kite ₹11, sticker sheet ₹5, ice candy ₹8.
    Gurpreet has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: sharpener ₹4, ruler ₹12, balloon ₹9, ice candy ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) balloon (c) ice candy (d) ruler
  21. 21.Price list: eraser ₹3, sharpener ₹4, crayon box ₹30, sticker sheet ₹8.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a sharpener?
  22. 22.Price list: crayon box ₹50, biscuit packet ₹15, balloon ₹6, toffee ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) biscuit packet (c) balloon (d) toffee
  23. 23.Price list: balloon ₹7, ice candy ₹9, sharpener ₹8, sticker sheet ₹11.
    Kabir has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: crayon box ₹50, banana ₹4, balloon ₹7, toffee ₹2.
    How many rupees more does a crayon box cost than a balloon?
  25. 25.Price list: sticker sheet ₹9, pencil ₹6, balloon ₹5, toffee ₹1.
    Meera has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: balloon ₹7, juice box ₹25, notebook ₹30, crayon box ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) juice box (c) balloon (d) notebook
  27. 27.Price list: ruler ₹10, sharpener ₹5, toffee ₹3, glue stick ₹22.
    How much do a glue stick and a ruler cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: samosa ₹20, ruler ₹13, toffee ₹2, juice box ₹30.
    How much do a samosa and a juice box cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: notebook ₹40, kite ₹23, samosa ₹20, sharpener ₹8.
    How much do a samosa and a sharpener cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: juice box ₹20, balloon ₹7, glue stick ₹17, pencil ₹4.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: pencil ₹6, toffee ₹1, eraser ₹5, ruler ₹13.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: toffee ₹2, sharpener ₹7, crayon box ₹35, ice candy ₹15.
    Gurpreet has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: ruler ₹10, eraser ₹2, sticker sheet ₹9, toffee ₹1.
    How many rupees more does a ruler cost than a toffee?
  34. 34.Price list: kite ₹22, samosa ₹11, ice candy ₹8, crayon box ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) crayon box (c) kite (d) ice candy
  35. 35.Price list: banana ₹5, sticker sheet ₹10, notebook ₹25, ruler ₹8.
    How much do a banana and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: ruler ₹11, biscuit packet ₹17, sharpener ₹5, kite ₹22.
    How much do a biscuit packet and a ruler cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: ice candy ₹15, juice box ₹30, ruler ₹13, sticker sheet ₹10.
    Kabir has ₹100 and buys a juice box. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: balloon ₹6, toffee ₹2, eraser ₹5, glue stick ₹18.
    How much do 3 glue sticks cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: samosa ₹10, pencil ₹4, kite ₹17, notebook ₹45.
    How much do a kite and a notebook cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: biscuit packet ₹10, samosa ₹17, glue stick ₹19, crayon box ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) crayon box (c) glue stick (d) biscuit packet

Answer key

  1. 31
  2. 16
  3. 30
  4. 30
  5. banana
  6. 54
  7. toffee
  8. 10
  9. 4
  10. 76
  11. 76
  12. 38
  13. 45
  14. 88
  15. 24
  16. 26
  17. 15
  18. 12
  19. 3
  20. ice candy
  21. 4
  22. crayon box
  23. 89
  24. 43
  25. 1
  26. crayon box
  27. 32
  28. 50
  29. 28
  30. 68
  31. 39
  32. 15
  33. 9
  34. ice candy
  35. 15
  36. 28
  37. 70
  38. 54
  39. 62
  40. crayon box

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids