← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 266 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹40, juice box ₹30, sticker sheet ₹6, banana ₹7.
    How much do a banana and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: crayon box ₹50, eraser ₹2, balloon ₹6, banana ₹7.
    How much do 4 bananas cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: banana ₹5, juice box ₹25, toffee ₹3, samosa ₹17.
    How many rupees more does a banana cost than a toffee?
  4. 4.Price list: ice candy ₹9, pencil ₹8, balloon ₹10, biscuit packet ₹18.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a balloon?
  5. 5.Price list: kite ₹13, sticker sheet ₹11, balloon ₹10, banana ₹8.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a balloon?
  6. 6.Price list: notebook ₹30, ruler ₹13, banana ₹7, pencil ₹6.
    How much do a pencil and a notebook cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: biscuit packet ₹11, toffee ₹1, sharpener ₹8, banana ₹7.
    Sneha has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: balloon ₹7, ruler ₹14, sticker sheet ₹10, ice candy ₹12.
    Isha has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: biscuit packet ₹20, samosa ₹17, ice candy ₹15, glue stick ₹24.
    Gurpreet has ₹100 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: ruler ₹12, balloon ₹7, pencil ₹4, crayon box ₹50.
    How many rupees more does a balloon cost than a pencil?
  11. 11.Price list: balloon ₹9, pencil ₹4, sticker sheet ₹7, ice candy ₹13.
    Kavya has ₹20 and buys a balloon. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: pencil ₹7, notebook ₹25, sticker sheet ₹10, balloon ₹6.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: juice box ₹30, pencil ₹8, ice candy ₹9, biscuit packet ₹19.
    How much do 5 ice candies cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: toffee ₹1, samosa ₹13, balloon ₹7, eraser ₹2.
    Tara has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: ruler ₹9, notebook ₹45, kite ₹15, samosa ₹11.
    Isha has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  16. 16.Price list: ice candy ₹15, eraser ₹3, notebook ₹40, juice box ₹30.
    How many rupees more does a notebook cost than an ice candy?
  17. 17.Price list: balloon ₹5, ruler ₹9, kite ₹23, toffee ₹1.
    How much do a kite and a toffee cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: biscuit packet ₹12, sharpener ₹9, toffee ₹3, kite ₹21.
    How much do a sharpener and a toffee cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: pencil ₹4, glue stick ₹20, crayon box ₹50, balloon ₹7.
    How much do a pencil and a balloon cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: ice candy ₹12, juice box ₹30, eraser ₹4, biscuit packet ₹20.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than an ice candy?
  21. 21.Price list: balloon ₹7, kite ₹17, eraser ₹2, crayon box ₹35.
    How much do a balloon and a kite cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: sticker sheet ₹12, juice box ₹30, toffee ₹3, eraser ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) juice box (c) sticker sheet (d) toffee
  23. 23.Price list: toffee ₹3, ruler ₹9, crayon box ₹35, banana ₹5.
    How much do a banana and a toffee cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: toffee ₹2, ruler ₹8, kite ₹17, juice box ₹20.
    Joseph has ₹50 and buys a ruler. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: sticker sheet ₹11, toffee ₹1, glue stick ₹15, banana ₹4.
    Rohan has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: ice candy ₹11, biscuit packet ₹12, juice box ₹20, eraser ₹3.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than an eraser?
  27. 27.Price list: ice candy ₹15, eraser ₹4, sticker sheet ₹8, sharpener ₹5.
    How much do 4 sticker sheets cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: eraser ₹3, juice box ₹25, balloon ₹7, banana ₹4.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: glue stick ₹22, pencil ₹5, toffee ₹2, ice candy ₹13.
    How much do 4 pencils cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: eraser ₹3, crayon box ₹30, glue stick ₹17, ice candy ₹11.
    How much do 5 ice candies cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: sticker sheet ₹6, biscuit packet ₹18, toffee ₹1, ruler ₹12.
    Rohan has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: ice candy ₹9, banana ₹6, sharpener ₹4, glue stick ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) sharpener (c) ice candy (d) glue stick
  33. 33.Price list: banana ₹8, eraser ₹2, pencil ₹3, biscuit packet ₹16.
    How many rupees more does a pencil cost than an eraser?
  34. 34.Price list: juice box ₹20, notebook ₹25, glue stick ₹21, banana ₹4.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: juice box ₹25, biscuit packet ₹12, crayon box ₹30, banana ₹5.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: samosa ₹12, juice box ₹25, balloon ₹8, ruler ₹9.
    Isha has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: eraser ₹4, notebook ₹30, ice candy ₹8, ruler ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) ice candy (c) notebook (d) ruler
  38. 38.Price list: toffee ₹1, sharpener ₹9, pencil ₹7, glue stick ₹21.
    How many rupees more does a glue stick cost than a sharpener?
  39. 39.Price list: notebook ₹35, biscuit packet ₹13, toffee ₹3, samosa ₹11.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: toffee ₹1, crayon box ₹30, glue stick ₹18, kite ₹13.
    How much do a toffee and a kite cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 13
  2. 28
  3. 2
  4. 8
  5. 1
  6. 36
  7. 3
  8. 6
  9. 80
  10. 3
  11. 11
  12. 50
  13. 45
  14. 7
  15. 35
  16. 25
  17. 24
  18. 12
  19. 11
  20. 8
  21. 24
  22. juice box
  23. 8
  24. 42
  25. 9
  26. 9
  27. 32
  28. 21
  29. 20
  30. 55
  31. 4
  32. sharpener
  33. 1
  34. 60
  35. 75
  36. 25
  37. notebook
  38. 12
  39. 33
  40. 14

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids