← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 273 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: banana ₹4, samosa ₹18, ice candy ₹15, sticker sheet ₹6.
    How many rupees more does an ice candy cost than a banana?
  2. 2.Price list: biscuit packet ₹16, eraser ₹3, sticker sheet ₹11, notebook ₹30.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: ruler ₹14, pencil ₹4, banana ₹8, glue stick ₹25.
    How much do a ruler and a banana cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: banana ₹8, notebook ₹35, biscuit packet ₹13, sharpener ₹7.
    Nisha has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: kite ₹18, toffee ₹1, banana ₹5, balloon ₹7.
    How many rupees more does a balloon cost than a banana?
  6. 6.Price list: biscuit packet ₹17, toffee ₹1, samosa ₹14, pencil ₹7.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) pencil (c) biscuit packet (d) samosa
  7. 7.Price list: samosa ₹20, crayon box ₹40, sharpener ₹5, notebook ₹45.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) crayon box (c) samosa (d) notebook
  8. 8.Price list: notebook ₹25, juice box ₹30, toffee ₹3, samosa ₹15.
    How much do a toffee and a juice box cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: pencil ₹8, juice box ₹30, ice candy ₹10, crayon box ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) crayon box (c) pencil (d) ice candy
  10. 10.Price list: juice box ₹25, samosa ₹15, crayon box ₹40, glue stick ₹17.
    How many rupees more does a juice box cost than a samosa?
  11. 11.Price list: banana ₹6, samosa ₹17, eraser ₹3, pencil ₹7.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) samosa (c) pencil (d) banana
  12. 12.Price list: kite ₹10, eraser ₹5, pencil ₹4, banana ₹6.
    How many rupees more does a banana cost than an eraser?
  13. 13.Price list: pencil ₹4, juice box ₹30, crayon box ₹50, samosa ₹19.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) juice box (c) crayon box (d) pencil
  14. 14.Price list: sticker sheet ₹7, glue stick ₹23, sharpener ₹4, juice box ₹25.
    Joseph has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: glue stick ₹25, banana ₹4, toffee ₹2, crayon box ₹30.
    How much do a toffee and a banana cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: samosa ₹11, banana ₹4, eraser ₹5, notebook ₹25.
    How much do an eraser and a notebook cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: kite ₹21, glue stick ₹22, balloon ₹6, eraser ₹3.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: notebook ₹35, banana ₹5, juice box ₹20, sharpener ₹9.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: banana ₹4, eraser ₹3, juice box ₹20, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a juice box cost than an eraser?
  20. 20.Price list: samosa ₹16, crayon box ₹35, balloon ₹7, banana ₹5.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: sticker sheet ₹10, glue stick ₹15, toffee ₹2, pencil ₹6.
    How much do a toffee and a pencil cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: samosa ₹19, pencil ₹8, eraser ₹3, juice box ₹25.
    How much do a samosa and a pencil cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: toffee ₹2, samosa ₹12, biscuit packet ₹16, juice box ₹20.
    How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: balloon ₹8, crayon box ₹30, pencil ₹5, samosa ₹20.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) samosa (c) balloon (d) crayon box
  25. 25.Price list: sharpener ₹5, juice box ₹30, eraser ₹3, samosa ₹18.
    How much do an eraser and a sharpener cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: balloon ₹10, crayon box ₹30, ice candy ₹15, sharpener ₹4.
    How many rupees more does a crayon box cost than a sharpener?
  27. 27.Price list: eraser ₹4, glue stick ₹15, sharpener ₹7, juice box ₹20.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: juice box ₹20, sharpener ₹5, biscuit packet ₹17, eraser ₹4.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: notebook ₹45, toffee ₹1, sharpener ₹9, ruler ₹11.
    How many rupees more does a notebook cost than a sharpener?
  30. 30.Price list: pencil ₹5, ruler ₹8, juice box ₹25, crayon box ₹30.
    Tara has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: samosa ₹10, biscuit packet ₹19, pencil ₹7, kite ₹12.
    How much do a pencil and a kite cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: balloon ₹6, glue stick ₹21, notebook ₹30, toffee ₹3.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: sharpener ₹5, notebook ₹30, kite ₹25, sticker sheet ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) notebook (c) sharpener (d) sticker sheet
  34. 34.Price list: pencil ₹3, balloon ₹5, glue stick ₹24, sharpener ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) pencil (c) sharpener (d) glue stick
  35. 35.Price list: juice box ₹20, ice candy ₹11, sticker sheet ₹7, notebook ₹25.
    How much do a juice box and a notebook cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: ruler ₹8, eraser ₹3, samosa ₹18, notebook ₹35.
    How many rupees more does a samosa cost than a ruler?
  37. 37.Price list: toffee ₹3, kite ₹23, juice box ₹25, sticker sheet ₹11.
    How much do a toffee and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: glue stick ₹23, juice box ₹25, banana ₹7, toffee ₹2.
    Karan has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  39. 39.Price list: ruler ₹13, sharpener ₹8, glue stick ₹19, crayon box ₹45.
    How much do a sharpener and a ruler cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: sharpener ₹4, kite ₹10, notebook ₹35, pencil ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) pencil (c) notebook (d) sharpener

Answer key

  1. 11
  2. 60
  3. 22
  4. 15
  5. 2
  6. toffee
  7. notebook
  8. 33
  9. pencil
  10. 10
  11. eraser
  12. 1
  13. crayon box
  14. 3
  15. 6
  16. 30
  17. 84
  18. 15
  19. 17
  20. 14
  21. 8
  22. 27
  23. 48
  24. crayon box
  25. 8
  26. 26
  27. 40
  28. 60
  29. 36
  30. 20
  31. 19
  32. 84
  33. sharpener
  34. glue stick
  35. 45
  36. 10
  37. 14
  38. 27
  39. 21
  40. notebook

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids