← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 278 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹25, banana ₹5, ice candy ₹14, samosa ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) samosa (c) notebook (d) ice candy
  2. 2.Price list: sticker sheet ₹6, ice candy ₹8, juice box ₹25, balloon ₹7.
    How much do a sticker sheet and a juice box cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: toffee ₹1, balloon ₹9, eraser ₹2, kite ₹22.
    Tara has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: eraser ₹4, balloon ₹6, pencil ₹8, sticker sheet ₹5.
    How much do an eraser and a balloon cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: ruler ₹8, notebook ₹30, glue stick ₹15, crayon box ₹35.
    How much do a crayon box and a glue stick cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: pencil ₹6, toffee ₹3, sharpener ₹5, balloon ₹9.
    Vivaan has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: glue stick ₹18, biscuit packet ₹19, balloon ₹8, ice candy ₹10.
    Vivaan has ₹100 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: ruler ₹12, sharpener ₹6, toffee ₹3, eraser ₹2.
    How much do an eraser and a ruler cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: pencil ₹6, sharpener ₹4, notebook ₹25, balloon ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) balloon (c) sharpener (d) pencil
  10. 10.Price list: pencil ₹3, toffee ₹1, banana ₹4, biscuit packet ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) toffee (c) banana (d) pencil
  11. 11.Price list: toffee ₹1, notebook ₹30, eraser ₹3, ruler ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) toffee (c) ruler (d) notebook
  12. 12.Price list: glue stick ₹17, biscuit packet ₹12, kite ₹20, toffee ₹3.
    Zoya has ₹20 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: biscuit packet ₹11, pencil ₹4, eraser ₹5, toffee ₹3.
    How much do an eraser and a pencil cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: eraser ₹5, crayon box ₹35, biscuit packet ₹12, balloon ₹9.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) crayon box (c) eraser (d) biscuit packet
  15. 15.Price list: eraser ₹2, notebook ₹30, balloon ₹10, banana ₹7.
    How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: balloon ₹7, sticker sheet ₹8, toffee ₹3, juice box ₹20.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) balloon (c) toffee (d) sticker sheet
  17. 17.Price list: glue stick ₹25, samosa ₹19, juice box ₹30, balloon ₹5.
    How many rupees more does a glue stick cost than a samosa?
  18. 18.Price list: crayon box ₹35, sharpener ₹9, ice candy ₹15, glue stick ₹21.
    Nisha has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: glue stick ₹17, eraser ₹3, pencil ₹4, biscuit packet ₹13.
    How many rupees more does a glue stick cost than an eraser?
  20. 20.Price list: kite ₹11, sticker sheet ₹7, samosa ₹10, eraser ₹4.
    How much do a samosa and a kite cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: banana ₹5, sharpener ₹6, toffee ₹1, pencil ₹3.
    How much do a toffee and a pencil cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: samosa ₹12, sharpener ₹6, biscuit packet ₹19, toffee ₹2.
    How much do a samosa and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: ruler ₹8, juice box ₹30, glue stick ₹20, ice candy ₹14.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) juice box (c) ice candy (d) glue stick
  24. 24.Price list: juice box ₹25, balloon ₹7, eraser ₹2, glue stick ₹17.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) glue stick (c) eraser (d) juice box
  25. 25.Price list: crayon box ₹30, ice candy ₹13, samosa ₹15, banana ₹4.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: samosa ₹13, eraser ₹4, crayon box ₹40, toffee ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) crayon box (c) samosa (d) toffee
  27. 27.Price list: sharpener ₹7, balloon ₹10, crayon box ₹30, pencil ₹4.
    How much do a crayon box and a balloon cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: juice box ₹30, sticker sheet ₹8, biscuit packet ₹14, kite ₹23.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) juice box (c) sticker sheet (d) biscuit packet
  29. 29.Price list: eraser ₹2, kite ₹17, crayon box ₹45, sharpener ₹6.
    How much do 4 erasers cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: kite ₹10, notebook ₹45, glue stick ₹17, ruler ₹12.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) kite (c) ruler (d) glue stick
  31. 31.Price list: biscuit packet ₹19, ice candy ₹14, sticker sheet ₹10, balloon ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) biscuit packet (c) balloon (d) sticker sheet
  32. 32.Price list: biscuit packet ₹20, sharpener ₹4, banana ₹8, eraser ₹2.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a banana?
  33. 33.Price list: crayon box ₹45, pencil ₹3, notebook ₹40, eraser ₹4.
    How many rupees more does a notebook cost than an eraser?
  34. 34.Price list: kite ₹23, balloon ₹5, sticker sheet ₹7, juice box ₹20.
    How many rupees more does a juice box cost than a balloon?
  35. 35.Price list: balloon ₹5, samosa ₹12, sharpener ₹8, juice box ₹20.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: glue stick ₹16, crayon box ₹35, biscuit packet ₹20, juice box ₹25.
    How much do 2 biscuit packets cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: sharpener ₹4, ruler ₹11, pencil ₹6, sticker sheet ₹7.
    Diya has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: balloon ₹9, juice box ₹30, ruler ₹8, kite ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) kite (c) ruler (d) balloon
  39. 39.Price list: sticker sheet ₹6, notebook ₹35, eraser ₹5, juice box ₹25.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: samosa ₹11, balloon ₹5, banana ₹6, glue stick ₹16.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?

Answer key

  1. banana
  2. 31
  3. 48
  4. 10
  5. 50
  6. 45
  7. 81
  8. 14
  9. notebook
  10. biscuit packet
  11. notebook
  12. 3
  13. 9
  14. eraser
  15. 120
  16. juice box
  17. 6
  18. 65
  19. 14
  20. 21
  21. 4
  22. 31
  23. ruler
  24. juice box
  25. 39
  26. crayon box
  27. 40
  28. juice box
  29. 8
  30. kite
  31. biscuit packet
  32. 12
  33. 36
  34. 15
  35. 24
  36. 40
  37. 46
  38. juice box
  39. 50
  40. 33

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids