← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 291 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: biscuit packet ₹14, pencil ₹3, toffee ₹1, sharpener ₹8.
    How many rupees more does a pencil cost than a toffee?
  2. 2.Price list: sticker sheet ₹7, sharpener ₹4, eraser ₹5, kite ₹16.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a sharpener?
  3. 3.Price list: kite ₹21, eraser ₹3, banana ₹4, notebook ₹25.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: ruler ₹11, eraser ₹3, sticker sheet ₹9, toffee ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) ruler (c) toffee (d) sticker sheet
  5. 5.Price list: pencil ₹3, sticker sheet ₹11, kite ₹10, balloon ₹6.
    How much do a balloon and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: ruler ₹12, samosa ₹19, ice candy ₹9, toffee ₹2.
    Meera has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: samosa ₹15, sharpener ₹6, toffee ₹2, balloon ₹9.
    How many rupees more does a sharpener cost than a toffee?
  8. 8.Price list: kite ₹19, ruler ₹11, glue stick ₹22, pencil ₹8.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹8, banana ₹7, balloon ₹6, sharpener ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) banana (c) sticker sheet (d) balloon
  10. 10.Price list: notebook ₹30, samosa ₹10, kite ₹25, ice candy ₹8.
    Zoya has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  11. 11.Price list: ice candy ₹13, sharpener ₹7, glue stick ₹24, eraser ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) sharpener (c) eraser (d) ice candy
  12. 12.Price list: eraser ₹3, pencil ₹4, samosa ₹12, ruler ₹15.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: eraser ₹2, balloon ₹9, sharpener ₹7, crayon box ₹30.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) sharpener (c) eraser (d) balloon
  14. 14.Price list: pencil ₹7, samosa ₹13, balloon ₹8, toffee ₹1.
    Pooja has ₹10 and buys a balloon. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: kite ₹15, samosa ₹10, pencil ₹3, sticker sheet ₹9.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: juice box ₹30, notebook ₹45, biscuit packet ₹10, toffee ₹1.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  17. 17.Price list: toffee ₹1, notebook ₹30, balloon ₹6, ruler ₹13.
    How much do a toffee and a ruler cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: balloon ₹8, biscuit packet ₹12, glue stick ₹17, samosa ₹11.
    How much do 5 balloons cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: crayon box ₹35, biscuit packet ₹19, notebook ₹30, ice candy ₹11.
    Zoya has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: pencil ₹5, ruler ₹9, banana ₹4, biscuit packet ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) pencil (c) ruler (d) biscuit packet
  21. 21.Price list: eraser ₹2, crayon box ₹40, ice candy ₹14, notebook ₹35.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: ruler ₹12, crayon box ₹40, samosa ₹19, banana ₹8.
    Priya has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: sticker sheet ₹9, biscuit packet ₹14, pencil ₹5, crayon box ₹45.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) pencil (c) biscuit packet (d) sticker sheet
  24. 24.Price list: notebook ₹35, banana ₹4, juice box ₹30, ice candy ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) notebook (c) juice box (d) banana
  25. 25.Price list: glue stick ₹19, samosa ₹14, juice box ₹30, ruler ₹12.
    How many rupees more does a juice box cost than a glue stick?
  26. 26.Price list: ruler ₹12, crayon box ₹35, sticker sheet ₹5, notebook ₹40.
    How much do a notebook and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: balloon ₹5, juice box ₹20, ruler ₹15, eraser ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) eraser (c) juice box (d) balloon
  28. 28.Price list: samosa ₹17, glue stick ₹16, kite ₹14, juice box ₹30.
    Arjun has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: kite ₹24, notebook ₹40, toffee ₹3, biscuit packet ₹16.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: eraser ₹5, notebook ₹25, toffee ₹2, biscuit packet ₹11.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a toffee?
  31. 31.Price list: samosa ₹16, balloon ₹9, ice candy ₹12, biscuit packet ₹11.
    Which item costs the least?
    (a) ice candy (b) samosa (c) balloon (d) biscuit packet
  32. 32.Price list: glue stick ₹18, biscuit packet ₹17, banana ₹6, juice box ₹25.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: ice candy ₹13, biscuit packet ₹17, toffee ₹3, sharpener ₹4.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: toffee ₹2, samosa ₹11, eraser ₹3, pencil ₹6.
    Pooja has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: samosa ₹12, kite ₹14, eraser ₹5, glue stick ₹16.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: banana ₹6, biscuit packet ₹10, crayon box ₹40, ruler ₹14.
    How much do a banana and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: biscuit packet ₹15, notebook ₹40, balloon ₹9, juice box ₹20.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) notebook (c) juice box (d) biscuit packet
  38. 38.Price list: ruler ₹14, pencil ₹5, kite ₹22, biscuit packet ₹20.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: kite ₹23, eraser ₹3, toffee ₹2, banana ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) eraser (c) toffee (d) kite
  40. 40.Price list: sharpener ₹9, glue stick ₹24, crayon box ₹30, banana ₹5.
    How many rupees more does a glue stick cost than a banana?

Answer key

  1. 2
  2. 3
  3. 9
  4. ruler
  5. 17
  6. 18
  7. 4
  8. 11
  9. sticker sheet
  10. 25
  11. eraser
  12. 60
  13. eraser
  14. 2
  15. 30
  16. 29
  17. 14
  18. 40
  19. 89
  20. banana
  21. 4
  22. 60
  23. crayon box
  24. notebook
  25. 11
  26. 45
  27. juice box
  28. 20
  29. 15
  30. 9
  31. balloon
  32. 36
  33. 15
  34. 18
  35. 64
  36. 16
  37. notebook
  38. 44
  39. toffee
  40. 19

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids