Price List Shopping Worksheet
The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.
NameDateTime takenScore ___ / 40
-
1.Price list: kite ₹19, toffee ₹1, ruler ₹12, pencil ₹7.
How many rupees more does a kite cost than a pencil? -
2.Price list: balloon ₹6, sharpener ₹4, notebook ₹40, banana ₹5.
How much do 2 sharpeners cost (in ₹)? -
3.Price list: juice box ₹20, samosa ₹16, biscuit packet ₹11, sharpener ₹9.
How much do 2 sharpeners cost (in ₹)? -
4.Price list: pencil ₹5, samosa ₹15, glue stick ₹21, balloon ₹9.
How much do a glue stick and a pencil cost together (in ₹)? -
5.Price list: sticker sheet ₹8, crayon box ₹35, toffee ₹2, ice candy ₹12.
Meera has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left? -
6.Price list: kite ₹15, banana ₹8, crayon box ₹50, biscuit packet ₹17.
How much do a crayon box and a biscuit packet cost together (in ₹)? -
7.Price list: samosa ₹13, kite ₹14, glue stick ₹19, sticker sheet ₹5.
Which item costs the least? (a) kite (b) sticker sheet (c) glue stick (d) samosa -
8.Price list: banana ₹8, eraser ₹3, crayon box ₹30, ice candy ₹13.
How much do an eraser and a banana cost together (in ₹)? -
9.Price list: balloon ₹8, pencil ₹7, kite ₹17, ruler ₹14.
How much do 4 balloons cost (in ₹)? -
10.Price list: samosa ₹14, eraser ₹3, balloon ₹8, juice box ₹25.
How much do an eraser and a juice box cost together (in ₹)? -
11.Price list: sharpener ₹4, notebook ₹30, eraser ₹5, toffee ₹3.
Vivaan has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left? -
12.Price list: juice box ₹20, eraser ₹2, balloon ₹7, toffee ₹1.
How many rupees more does an eraser cost than a toffee? -
13.Price list: banana ₹4, biscuit packet ₹15, juice box ₹20, ice candy ₹9.
Which item costs the most? (a) biscuit packet (b) juice box (c) banana (d) ice candy -
14.Price list: sharpener ₹4, toffee ₹1, ice candy ₹14, juice box ₹20.
How much do an ice candy and a sharpener cost together (in ₹)? -
15.Price list: sticker sheet ₹5, toffee ₹2, kite ₹14, pencil ₹8.
How many rupees more does a sticker sheet cost than a toffee? -
16.Price list: samosa ₹15, pencil ₹4, sharpener ₹5, toffee ₹2.
Isha has ₹20 and buys a pencil. How many rupees are left? -
17.Price list: glue stick ₹16, toffee ₹1, kite ₹23, ruler ₹9.
Aditya has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left? -
18.Price list: crayon box ₹50, pencil ₹8, eraser ₹3, kite ₹14.
How much do an eraser and a pencil cost together (in ₹)? -
19.Price list: notebook ₹40, juice box ₹30, eraser ₹3, banana ₹8.
How many rupees more does a notebook cost than a juice box? -
20.Price list: notebook ₹25, balloon ₹8, juice box ₹20, glue stick ₹23.
Kabir has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left? -
21.Price list: notebook ₹40, balloon ₹6, glue stick ₹22, toffee ₹2.
Which item costs the least? (a) glue stick (b) toffee (c) balloon (d) notebook -
22.Price list: ice candy ₹8, kite ₹17, notebook ₹45, biscuit packet ₹11.
How many rupees more does a notebook cost than a kite? -
23.Price list: kite ₹17, notebook ₹25, eraser ₹4, crayon box ₹30.
How much do 5 kites cost (in ₹)? -
24.Price list: juice box ₹25, notebook ₹40, ruler ₹15, sharpener ₹8.
Kabir has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left? -
25.Price list: crayon box ₹40, ice candy ₹9, toffee ₹3, ruler ₹13.
How much do a crayon box and an ice candy cost together (in ₹)? -
26.Price list: eraser ₹5, biscuit packet ₹11, ice candy ₹14, kite ₹19.
Saanvi has ₹20 and buys a biscuit packet. How many rupees are left? -
27.Price list: juice box ₹20, ice candy ₹11, eraser ₹2, samosa ₹16.
How much do 4 juice boxes cost (in ₹)? -
28.Price list: banana ₹7, crayon box ₹50, toffee ₹1, ice candy ₹10.
How much do 3 ice candies cost (in ₹)? -
29.Price list: sharpener ₹7, eraser ₹3, sticker sheet ₹5, kite ₹13.
How much do a kite and a sharpener cost together (in ₹)? -
30.Price list: eraser ₹3, kite ₹20, biscuit packet ₹11, sticker sheet ₹12.
Rahul has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left? -
31.Price list: crayon box ₹35, notebook ₹45, toffee ₹2, kite ₹13.
How much do 5 kites cost (in ₹)? -
32.Price list: pencil ₹3, juice box ₹25, sticker sheet ₹11, sharpener ₹7.
Which item costs the most? (a) sharpener (b) sticker sheet (c) pencil (d) juice box -
33.Price list: juice box ₹20, kite ₹23, toffee ₹3, samosa ₹13.
How much do a toffee and a samosa cost together (in ₹)? -
34.Price list: notebook ₹35, pencil ₹3, kite ₹13, crayon box ₹30.
How much do 2 kites cost (in ₹)? -
35.Price list: toffee ₹1, crayon box ₹45, glue stick ₹20, balloon ₹6.
How many rupees more does a crayon box cost than a glue stick? -
36.Price list: kite ₹10, glue stick ₹25, juice box ₹20, eraser ₹4.
Dev has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left? -
37.Price list: eraser ₹4, glue stick ₹25, biscuit packet ₹20, samosa ₹13.
How many rupees more does a glue stick cost than a biscuit packet? -
38.Price list: crayon box ₹40, kite ₹15, notebook ₹25, ice candy ₹9.
How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)? -
39.Price list: glue stick ₹16, crayon box ₹40, kite ₹19, biscuit packet ₹12.
How much do a crayon box and a kite cost together (in ₹)? -
40.Price list: ruler ₹10, samosa ₹13, ice candy ₹12, notebook ₹25.
Diya has ₹100 and buys a samosa. How many rupees are left?
Answer key
- 12
- 8
- 18
- 26
- 8
- 67
- sticker sheet
- 11
- 32
- 28
- 5
- 1
- juice box
- 18
- 3
- 16
- 27
- 11
- 10
- 77
- toffee
- 28
- 85
- 10
- 49
- 9
- 80
- 30
- 20
- 30
- 65
- juice box
- 16
- 26
- 25
- 6
- 5
- 120
- 59
- 87
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids