← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 303 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: pencil ₹6, kite ₹11, eraser ₹3, ruler ₹8.
    How much do a pencil and a kite cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: glue stick ₹20, kite ₹13, samosa ₹12, ice candy ₹9.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: notebook ₹25, biscuit packet ₹15, ruler ₹13, sharpener ₹8.
    Aditya has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  4. 4.Price list: juice box ₹30, biscuit packet ₹17, kite ₹11, eraser ₹3.
    Saanvi has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: balloon ₹5, ruler ₹10, toffee ₹2, pencil ₹4.
    How much do 4 pencils cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: sharpener ₹5, samosa ₹14, crayon box ₹50, eraser ₹3.
    How many rupees more does a sharpener cost than an eraser?
  7. 7.Price list: ice candy ₹13, eraser ₹3, ruler ₹11, juice box ₹30.
    Rohan has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: samosa ₹17, pencil ₹7, kite ₹21, toffee ₹1.
    How much do a kite and a samosa cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: biscuit packet ₹13, balloon ₹9, kite ₹10, eraser ₹5.
    Karan has ₹20 and buys a kite. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: sharpener ₹4, samosa ₹13, pencil ₹5, sticker sheet ₹9.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a sharpener?
  11. 11.Price list: kite ₹24, pencil ₹3, toffee ₹1, notebook ₹30.
    How many rupees more does a kite cost than a pencil?
  12. 12.Price list: ruler ₹12, samosa ₹11, glue stick ₹17, biscuit packet ₹19.
    How many rupees more does a glue stick cost than a samosa?
  13. 13.Price list: biscuit packet ₹17, sticker sheet ₹7, ice candy ₹8, toffee ₹1.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a toffee?
  14. 14.Price list: juice box ₹20, notebook ₹45, samosa ₹19, toffee ₹3.
    How much do a toffee and a samosa cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: banana ₹4, sticker sheet ₹5, biscuit packet ₹16, sharpener ₹7.
    How much do 2 sharpeners cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: sharpener ₹4, biscuit packet ₹19, juice box ₹20, toffee ₹3.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: toffee ₹1, crayon box ₹35, juice box ₹20, ice candy ₹14.
    Tara has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: glue stick ₹19, biscuit packet ₹16, banana ₹6, juice box ₹25.
    How much do a juice box and a glue stick cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: eraser ₹2, juice box ₹20, pencil ₹8, ruler ₹11.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: pencil ₹4, samosa ₹16, toffee ₹1, kite ₹22.
    How many rupees more does a samosa cost than a pencil?
  21. 21.Price list: banana ₹5, juice box ₹25, toffee ₹1, balloon ₹9.
    How many rupees more does a juice box cost than a banana?
  22. 22.Price list: ruler ₹8, juice box ₹30, kite ₹16, toffee ₹3.
    Karan has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: ice candy ₹14, crayon box ₹40, balloon ₹7, samosa ₹11.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  24. 24.Price list: juice box ₹20, pencil ₹7, toffee ₹3, crayon box ₹50.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) pencil (c) toffee (d) juice box
  25. 25.Price list: juice box ₹20, glue stick ₹24, sharpener ₹4, eraser ₹5.
    How much do an eraser and a glue stick cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: balloon ₹5, sharpener ₹7, crayon box ₹40, banana ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) banana (c) crayon box (d) sharpener
  27. 27.Price list: glue stick ₹20, kite ₹23, sharpener ₹7, notebook ₹45.
    Kavya has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: glue stick ₹19, pencil ₹5, ice candy ₹15, sharpener ₹8.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: balloon ₹5, biscuit packet ₹19, eraser ₹3, toffee ₹2.
    How much do a balloon and an eraser cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: eraser ₹3, notebook ₹45, juice box ₹25, sharpener ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) notebook (c) sharpener (d) eraser
  31. 31.Price list: sharpener ₹8, glue stick ₹16, balloon ₹10, pencil ₹4.
    Ishaan has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: biscuit packet ₹19, ice candy ₹8, pencil ₹5, sticker sheet ₹10.
    How much do a biscuit packet and a pencil cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: sharpener ₹7, pencil ₹5, crayon box ₹30, ruler ₹14.
    How much do a sharpener and a ruler cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: glue stick ₹23, notebook ₹25, juice box ₹20, sticker sheet ₹5.
    How much do a juice box and a glue stick cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: kite ₹12, samosa ₹18, glue stick ₹17, pencil ₹6.
    Zoya has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: kite ₹18, balloon ₹10, glue stick ₹19, pencil ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) pencil (c) kite (d) balloon
  37. 37.Price list: kite ₹11, samosa ₹15, eraser ₹5, ruler ₹12.
    How much do 4 rulers cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: balloon ₹8, pencil ₹6, banana ₹5, crayon box ₹30.
    How much do a banana and a balloon cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: crayon box ₹30, banana ₹6, ruler ₹15, sharpener ₹8.
    Kavya has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: balloon ₹9, toffee ₹1, banana ₹5, eraser ₹4.
    How much do 5 bananas cost (in ₹)?

Answer key

  1. 17
  2. 52
  3. 25
  4. 39
  5. 16
  6. 2
  7. 87
  8. 38
  9. 10
  10. 5
  11. 21
  12. 6
  13. 6
  14. 22
  15. 14
  16. 40
  17. 19
  18. 44
  19. 4
  20. 12
  21. 20
  22. 84
  23. 26
  24. crayon box
  25. 29
  26. banana
  27. 43
  28. 24
  29. 8
  30. eraser
  31. 34
  32. 24
  33. 21
  34. 43
  35. 33
  36. pencil
  37. 48
  38. 13
  39. 4
  40. 25

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids