← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 310 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: banana ₹7, pencil ₹6, notebook ₹45, toffee ₹1.
    How many rupees more does a notebook cost than a banana?
  2. 2.Price list: glue stick ₹17, samosa ₹19, banana ₹7, eraser ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) glue stick (c) banana (d) eraser
  3. 3.Price list: crayon box ₹50, banana ₹4, pencil ₹7, balloon ₹10.
    How many rupees more does a balloon cost than a pencil?
  4. 4.Price list: ice candy ₹13, ruler ₹8, juice box ₹20, toffee ₹2.
    How much do a juice box and an ice candy cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: banana ₹5, kite ₹13, biscuit packet ₹12, toffee ₹1.
    How many rupees more does a kite cost than a biscuit packet?
  6. 6.Price list: banana ₹7, kite ₹15, toffee ₹2, crayon box ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) banana (c) crayon box (d) toffee
  7. 7.Price list: eraser ₹2, glue stick ₹19, ruler ₹11, banana ₹5.
    Rohan has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: banana ₹8, samosa ₹17, crayon box ₹40, balloon ₹6.
    How many rupees more does a banana cost than a balloon?
  9. 9.Price list: ice candy ₹9, ruler ₹11, balloon ₹6, biscuit packet ₹12.
    How much do a ruler and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: eraser ₹2, pencil ₹4, balloon ₹10, glue stick ₹17.
    How much do 4 erasers cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: ice candy ₹10, samosa ₹14, kite ₹19, juice box ₹25.
    How many rupees more does a samosa cost than an ice candy?
  12. 12.Price list: biscuit packet ₹11, banana ₹6, toffee ₹3, kite ₹14.
    How much do 4 toffees cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: banana ₹8, sharpener ₹9, juice box ₹30, samosa ₹19.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) juice box (c) sharpener (d) samosa
  14. 14.Price list: glue stick ₹22, samosa ₹15, eraser ₹4, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a crayon box cost than a samosa?
  15. 15.Price list: sharpener ₹4, notebook ₹35, balloon ₹9, ruler ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) balloon (c) notebook (d) ruler
  16. 16.Price list: crayon box ₹35, eraser ₹2, ruler ₹8, biscuit packet ₹18.
    Kabir has ₹50 and buys a ruler. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: juice box ₹20, samosa ₹15, glue stick ₹22, sharpener ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) juice box (c) glue stick (d) sharpener
  18. 18.Price list: notebook ₹35, balloon ₹7, sticker sheet ₹9, glue stick ₹15.
    Sneha has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: banana ₹6, juice box ₹20, sticker sheet ₹8, pencil ₹3.
    How much do a juice box and a pencil cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: toffee ₹1, ruler ₹8, glue stick ₹20, balloon ₹10.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  21. 21.Price list: juice box ₹25, ice candy ₹11, biscuit packet ₹14, toffee ₹1.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  22. 22.Price list: juice box ₹20, pencil ₹6, balloon ₹5, biscuit packet ₹15.
    Aarav has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: eraser ₹2, ice candy ₹10, crayon box ₹45, kite ₹13.
    How much do a crayon box and an eraser cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: balloon ₹6, banana ₹4, toffee ₹3, pencil ₹7.
    How much do a toffee and a balloon cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: sharpener ₹4, balloon ₹10, ice candy ₹14, banana ₹8.
    How much do a banana and a sharpener cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: biscuit packet ₹11, samosa ₹15, notebook ₹45, pencil ₹5.
    How many rupees more does a samosa cost than a biscuit packet?
  27. 27.Price list: toffee ₹3, notebook ₹25, sharpener ₹8, ice candy ₹15.
    How much do a toffee and an ice candy cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: eraser ₹5, pencil ₹7, sticker sheet ₹12, crayon box ₹50.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) eraser (c) pencil (d) sticker sheet
  29. 29.Price list: sharpener ₹7, banana ₹4, pencil ₹3, sticker sheet ₹9.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a sharpener?
  30. 30.Price list: ruler ₹8, sharpener ₹5, notebook ₹35, sticker sheet ₹6.
    Dev has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: crayon box ₹40, biscuit packet ₹15, sharpener ₹5, glue stick ₹21.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) biscuit packet (c) sharpener (d) glue stick
  32. 32.Price list: eraser ₹5, ice candy ₹12, banana ₹6, glue stick ₹24.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) eraser (c) glue stick (d) banana
  33. 33.Price list: balloon ₹7, ice candy ₹8, juice box ₹30, sharpener ₹9.
    How many rupees more does an ice candy cost than a balloon?
  34. 34.Price list: ice candy ₹15, samosa ₹10, balloon ₹8, toffee ₹1.
    Rahul has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: balloon ₹8, ice candy ₹12, toffee ₹1, kite ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) balloon (c) toffee (d) ice candy
  36. 36.Price list: glue stick ₹20, sharpener ₹9, biscuit packet ₹13, notebook ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) biscuit packet (c) notebook (d) sharpener
  37. 37.Price list: toffee ₹1, crayon box ₹35, samosa ₹15, notebook ₹40.
    How much do a crayon box and a toffee cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: kite ₹15, ice candy ₹11, banana ₹5, toffee ₹2.
    How much do an ice candy and a toffee cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: ice candy ₹10, crayon box ₹30, samosa ₹20, eraser ₹4.
    Rohan has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: sharpener ₹7, glue stick ₹21, sticker sheet ₹8, samosa ₹13.
    How much do a samosa and a sticker sheet cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 38
  2. eraser
  3. 3
  4. 33
  5. 1
  6. toffee
  7. 31
  8. 2
  9. 23
  10. 8
  11. 4
  12. 12
  13. juice box
  14. 30
  15. sharpener
  16. 42
  17. glue stick
  18. 91
  19. 23
  20. 12
  21. 24
  22. 30
  23. 47
  24. 9
  25. 12
  26. 4
  27. 18
  28. crayon box
  29. 2
  30. 5
  31. sharpener
  32. glue stick
  33. 1
  34. 5
  35. kite
  36. notebook
  37. 36
  38. 13
  39. 40
  40. 21

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids