← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 332 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹4, samosa ₹19, kite ₹17, pencil ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) samosa (c) kite (d) sharpener
  2. 2.Price list: pencil ₹6, toffee ₹3, kite ₹21, banana ₹4.
    How much do a toffee and a banana cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: banana ₹4, toffee ₹2, juice box ₹25, balloon ₹8.
    How many rupees more does a balloon cost than a toffee?
  4. 4.Price list: ice candy ₹10, sharpener ₹4, juice box ₹30, samosa ₹15.
    How many rupees more does a juice box cost than an ice candy?
  5. 5.Price list: biscuit packet ₹12, sticker sheet ₹8, sharpener ₹6, pencil ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) pencil (c) sharpener (d) biscuit packet
  6. 6.Price list: banana ₹5, crayon box ₹35, biscuit packet ₹16, sticker sheet ₹12.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sticker sheet?
  7. 7.Price list: samosa ₹11, biscuit packet ₹13, ruler ₹10, eraser ₹5.
    How much do a biscuit packet and an eraser cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: pencil ₹3, toffee ₹1, ice candy ₹12, banana ₹5.
    How much do a toffee and a banana cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: biscuit packet ₹17, sharpener ₹7, crayon box ₹50, ruler ₹13.
    How many rupees more does a crayon box cost than a ruler?
  10. 10.Price list: juice box ₹25, toffee ₹2, sticker sheet ₹11, notebook ₹35.
    How much do a juice box and a toffee cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: ruler ₹15, glue stick ₹21, kite ₹17, toffee ₹2.
    How much do a ruler and a glue stick cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: balloon ₹6, ice candy ₹15, juice box ₹20, biscuit packet ₹13.
    How much do a biscuit packet and a balloon cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: sharpener ₹8, banana ₹5, sticker sheet ₹7, balloon ₹10.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: kite ₹14, crayon box ₹30, balloon ₹6, toffee ₹1.
    Riya has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: juice box ₹20, sticker sheet ₹6, ruler ₹8, biscuit packet ₹15.
    How many rupees more does a juice box cost than a ruler?
  16. 16.Price list: ruler ₹12, notebook ₹25, crayon box ₹45, pencil ₹6.
    Pooja has ₹50 and buys a ruler. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: crayon box ₹45, toffee ₹1, banana ₹6, pencil ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) crayon box (c) pencil (d) toffee
  18. 18.Price list: sticker sheet ₹7, ice candy ₹10, ruler ₹15, biscuit packet ₹13.
    How much do a ruler and an ice candy cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: toffee ₹2, sticker sheet ₹10, kite ₹12, sharpener ₹5.
    Aarav has ₹100 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: notebook ₹40, kite ₹13, sharpener ₹5, toffee ₹1.
    How much do a sharpener and a notebook cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: ruler ₹9, sharpener ₹8, crayon box ₹50, balloon ₹6.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: eraser ₹2, notebook ₹35, samosa ₹10, balloon ₹9.
    How many rupees more does a samosa cost than an eraser?
  23. 23.Price list: kite ₹13, eraser ₹4, balloon ₹9, ruler ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) kite (c) ruler (d) eraser
  24. 24.Price list: ice candy ₹11, eraser ₹2, crayon box ₹50, balloon ₹6.
    Kabir has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: juice box ₹20, biscuit packet ₹19, notebook ₹40, glue stick ₹18.
    How many rupees more does a juice box cost than a glue stick?
  26. 26.Price list: ruler ₹13, eraser ₹3, sharpener ₹9, balloon ₹7.
    How much do a sharpener and a balloon cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: notebook ₹25, eraser ₹3, pencil ₹6, balloon ₹5.
    How many rupees more does a pencil cost than an eraser?
  28. 28.Price list: balloon ₹7, sharpener ₹9, banana ₹5, samosa ₹18.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: balloon ₹8, toffee ₹2, sharpener ₹7, crayon box ₹50.
    How many rupees more does a balloon cost than a sharpener?
  30. 30.Price list: sticker sheet ₹8, samosa ₹17, banana ₹7, notebook ₹35.
    Isha has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: ice candy ₹10, crayon box ₹45, pencil ₹7, glue stick ₹18.
    How much do a pencil and a crayon box cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: ruler ₹15, crayon box ₹30, pencil ₹4, ice candy ₹9.
    How much do a ruler and an ice candy cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: toffee ₹1, pencil ₹6, juice box ₹30, glue stick ₹15.
    How many rupees more does a pencil cost than a toffee?
  34. 34.Price list: ice candy ₹11, eraser ₹3, ruler ₹10, crayon box ₹50.
    How many rupees more does an ice candy cost than an eraser?
  35. 35.Price list: biscuit packet ₹10, juice box ₹20, sharpener ₹4, toffee ₹3.
    How much do a biscuit packet and a toffee cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: biscuit packet ₹16, sharpener ₹7, toffee ₹2, ruler ₹14.
    How much do a sharpener and a ruler cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: toffee ₹2, kite ₹24, balloon ₹10, samosa ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) kite (c) samosa (d) toffee
  38. 38.Price list: sharpener ₹4, notebook ₹30, kite ₹11, glue stick ₹18.
    How much do a kite and a sharpener cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: samosa ₹20, ice candy ₹13, pencil ₹5, sharpener ₹6.
    How much do a pencil and a samosa cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: notebook ₹30, biscuit packet ₹10, crayon box ₹50, sticker sheet ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) biscuit packet (c) notebook (d) sticker sheet

Answer key

  1. samosa
  2. 7
  3. 6
  4. 20
  5. biscuit packet
  6. 4
  7. 18
  8. 6
  9. 37
  10. 27
  11. 36
  12. 19
  13. 14
  14. 99
  15. 12
  16. 38
  17. crayon box
  18. 25
  19. 95
  20. 45
  21. 100
  22. 8
  23. kite
  24. 18
  25. 2
  26. 16
  27. 3
  28. 14
  29. 1
  30. 15
  31. 52
  32. 24
  33. 5
  34. 8
  35. 13
  36. 21
  37. kite
  38. 15
  39. 25
  40. sticker sheet

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids