← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 342 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: eraser ₹5, banana ₹4, juice box ₹20, kite ₹16.
    How many rupees more does a kite cost than an eraser?
  2. 2.Price list: pencil ₹4, toffee ₹3, notebook ₹25, juice box ₹20.
    How many rupees more does a juice box cost than a toffee?
  3. 3.Price list: samosa ₹18, kite ₹25, toffee ₹3, banana ₹5.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: glue stick ₹24, balloon ₹7, sharpener ₹5, crayon box ₹50.
    Nisha has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: ruler ₹11, notebook ₹30, banana ₹8, eraser ₹2.
    How many rupees more does a notebook cost than an eraser?
  6. 6.Price list: ruler ₹10, kite ₹20, biscuit packet ₹11, toffee ₹3.
    How much do a biscuit packet and a kite cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: sticker sheet ₹11, biscuit packet ₹10, sharpener ₹8, ice candy ₹13.
    Vivaan has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: juice box ₹25, banana ₹6, ice candy ₹12, samosa ₹18.
    Which item costs the least?
    (a) ice candy (b) juice box (c) banana (d) samosa
  9. 9.Price list: ice candy ₹8, glue stick ₹24, sticker sheet ₹10, eraser ₹5.
    How much do an eraser and an ice candy cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: pencil ₹5, samosa ₹18, ice candy ₹12, ruler ₹14.
    Joseph has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  11. 11.Price list: ice candy ₹15, kite ₹19, sticker sheet ₹6, samosa ₹18.
    How many rupees more does a kite cost than a samosa?
  12. 12.Price list: kite ₹10, pencil ₹8, samosa ₹18, toffee ₹1.
    How much do a samosa and a pencil cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: toffee ₹1, sharpener ₹6, sticker sheet ₹11, biscuit packet ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) sharpener (c) sticker sheet (d) biscuit packet
  14. 14.Price list: ruler ₹10, pencil ₹6, sticker sheet ₹9, crayon box ₹50.
    How much do a ruler and a crayon box cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: eraser ₹4, ice candy ₹13, biscuit packet ₹11, notebook ₹40.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) biscuit packet (c) eraser (d) ice candy
  16. 16.Price list: toffee ₹1, biscuit packet ₹14, pencil ₹5, samosa ₹15.
    How much do a pencil and a samosa cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: juice box ₹20, balloon ₹10, samosa ₹19, biscuit packet ₹13.
    How much do 5 juice boxes cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: notebook ₹30, biscuit packet ₹13, pencil ₹3, kite ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) pencil (c) kite (d) notebook
  19. 19.Price list: pencil ₹6, ruler ₹8, toffee ₹1, biscuit packet ₹16.
    How many rupees more does a ruler cost than a pencil?
  20. 20.Price list: glue stick ₹20, biscuit packet ₹19, toffee ₹3, ice candy ₹8.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than an ice candy?
  21. 21.Price list: notebook ₹40, eraser ₹3, toffee ₹1, sharpener ₹5.
    How much do a sharpener and a notebook cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: biscuit packet ₹15, glue stick ₹18, crayon box ₹50, sharpener ₹4.
    How much do 2 sharpeners cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: eraser ₹5, toffee ₹1, ruler ₹10, balloon ₹6.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: pencil ₹3, biscuit packet ₹15, balloon ₹5, glue stick ₹25.
    Arjun has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: balloon ₹5, toffee ₹2, crayon box ₹30, eraser ₹3.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: toffee ₹3, notebook ₹35, samosa ₹19, ice candy ₹9.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) toffee (c) notebook (d) ice candy
  27. 27.Price list: juice box ₹20, kite ₹21, samosa ₹13, eraser ₹4.
    How much do an eraser and a samosa cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: toffee ₹3, crayon box ₹30, glue stick ₹15, eraser ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) eraser (c) glue stick (d) crayon box
  29. 29.Price list: ruler ₹13, banana ₹6, sharpener ₹8, pencil ₹5.
    How much do a pencil and a sharpener cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: eraser ₹2, pencil ₹6, samosa ₹11, banana ₹4.
    How many rupees more does a samosa cost than an eraser?
  31. 31.Price list: sharpener ₹5, balloon ₹6, ruler ₹15, sticker sheet ₹7.
    How much do a ruler and a sharpener cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: sharpener ₹4, juice box ₹25, ice candy ₹10, pencil ₹7.
    How much do a sharpener and a pencil cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: sharpener ₹8, toffee ₹1, ruler ₹12, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a ruler cost than a toffee?
  34. 34.Price list: ruler ₹9, ice candy ₹8, biscuit packet ₹16, sharpener ₹5.
    How much do a sharpener and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: sharpener ₹9, samosa ₹16, toffee ₹1, ruler ₹15.
    Isha has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: sharpener ₹8, eraser ₹2, samosa ₹11, toffee ₹1.
    How much do 4 erasers cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: biscuit packet ₹18, toffee ₹2, sharpener ₹4, ice candy ₹15.
    How much do an ice candy and a toffee cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: pencil ₹6, juice box ₹20, notebook ₹30, eraser ₹3.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: samosa ₹15, crayon box ₹30, eraser ₹4, glue stick ₹16.
    How many rupees more does a glue stick cost than a samosa?
  40. 40.Price list: samosa ₹19, sharpener ₹9, balloon ₹5, sticker sheet ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) sharpener (c) samosa (d) sticker sheet

Answer key

  1. 11
  2. 17
  3. 100
  4. 26
  5. 28
  6. 31
  7. 42
  8. banana
  9. 13
  10. 38
  11. 1
  12. 26
  13. biscuit packet
  14. 60
  15. notebook
  16. 20
  17. 100
  18. notebook
  19. 2
  20. 11
  21. 45
  22. 8
  23. 15
  24. 7
  25. 4
  26. toffee
  27. 17
  28. crayon box
  29. 13
  30. 9
  31. 20
  32. 11
  33. 11
  34. 21
  35. 19
  36. 8
  37. 17
  38. 6
  39. 1
  40. samosa

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids