← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 356 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: biscuit packet ₹20, crayon box ₹35, glue stick ₹18, ruler ₹11.
    How much do 4 biscuit packets cost (in ₹)?
  2. 2.Price list: balloon ₹6, kite ₹11, ice candy ₹15, samosa ₹17.
    How much do a balloon and a kite cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: ruler ₹8, banana ₹4, eraser ₹5, pencil ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) pencil (c) ruler (d) eraser
  4. 4.Price list: pencil ₹5, balloon ₹7, biscuit packet ₹16, eraser ₹3.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: biscuit packet ₹16, eraser ₹3, juice box ₹25, kite ₹11.
    How much do 2 erasers cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: pencil ₹6, eraser ₹5, balloon ₹8, kite ₹13.
    Meera has ₹100 and buys a pencil. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: samosa ₹20, sharpener ₹9, pencil ₹7, notebook ₹45.
    How much do a notebook and a samosa cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: banana ₹5, juice box ₹25, glue stick ₹24, samosa ₹19.
    Pooja has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: eraser ₹2, sharpener ₹8, toffee ₹3, balloon ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) balloon (c) sharpener (d) toffee
  10. 10.Price list: crayon box ₹35, biscuit packet ₹11, juice box ₹20, sharpener ₹5.
    How many rupees more does a juice box cost than a biscuit packet?
  11. 11.Price list: juice box ₹30, sharpener ₹8, kite ₹15, sticker sheet ₹11.
    Meera has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: eraser ₹5, samosa ₹16, balloon ₹8, sticker sheet ₹7.
    How much do 5 balloons cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: balloon ₹5, ice candy ₹8, toffee ₹3, juice box ₹20.
    How many rupees more does an ice candy cost than a balloon?
  14. 14.Price list: sticker sheet ₹7, balloon ₹5, eraser ₹3, ice candy ₹11.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) ice candy (c) sticker sheet (d) balloon
  15. 15.Price list: sharpener ₹7, eraser ₹4, juice box ₹20, biscuit packet ₹16.
    How much do a biscuit packet and a sharpener cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: sharpener ₹8, notebook ₹40, banana ₹5, pencil ₹4.
    How many rupees more does a sharpener cost than a pencil?
  17. 17.Price list: juice box ₹20, balloon ₹10, eraser ₹3, ruler ₹14.
    Tara has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: toffee ₹2, glue stick ₹18, juice box ₹20, kite ₹22.
    How much do a glue stick and a kite cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: pencil ₹7, crayon box ₹45, ice candy ₹13, eraser ₹3.
    How many rupees more does an ice candy cost than an eraser?
  20. 20.Price list: pencil ₹8, eraser ₹2, crayon box ₹35, juice box ₹20.
    How much do a pencil and an eraser cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: balloon ₹10, ice candy ₹8, kite ₹11, crayon box ₹45.
    Lakshmi has ₹20 and buys a balloon. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: notebook ₹35, sharpener ₹8, juice box ₹30, crayon box ₹50.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) juice box (c) sharpener (d) notebook
  23. 23.Price list: glue stick ₹16, ruler ₹14, samosa ₹17, biscuit packet ₹12.
    How much do a samosa and a glue stick cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: ice candy ₹9, ruler ₹11, kite ₹14, crayon box ₹40.
    How many rupees more does a crayon box cost than a kite?
  25. 25.Price list: glue stick ₹19, juice box ₹20, biscuit packet ₹18, toffee ₹2.
    How much do a glue stick and a toffee cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: eraser ₹4, crayon box ₹30, balloon ₹6, toffee ₹1.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) crayon box (c) toffee (d) balloon
  27. 27.Price list: ruler ₹10, pencil ₹3, glue stick ₹18, balloon ₹8.
    Isha has ₹100 and buys a pencil. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: kite ₹19, notebook ₹35, pencil ₹3, sharpener ₹4.
    Tara has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: biscuit packet ₹12, eraser ₹2, notebook ₹45, toffee ₹3.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: sharpener ₹5, juice box ₹20, ruler ₹11, ice candy ₹14.
    How much do an ice candy and a ruler cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: toffee ₹3, banana ₹8, glue stick ₹22, ice candy ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) glue stick (c) ice candy (d) banana
  32. 32.Price list: ice candy ₹15, biscuit packet ₹10, glue stick ₹18, ruler ₹12.
    How much do an ice candy and a glue stick cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: sticker sheet ₹7, balloon ₹6, pencil ₹3, toffee ₹1.
    How much do a toffee and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: banana ₹7, eraser ₹5, pencil ₹3, kite ₹15.
    How much do a kite and a banana cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: ruler ₹13, banana ₹4, balloon ₹6, ice candy ₹15.
    How many rupees more does a ruler cost than a banana?
  36. 36.Price list: toffee ₹2, sticker sheet ₹10, glue stick ₹22, kite ₹20.
    How many rupees more does a glue stick cost than a sticker sheet?
  37. 37.Price list: balloon ₹8, sharpener ₹6, banana ₹5, toffee ₹2.
    How much do a sharpener and a banana cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: sharpener ₹9, biscuit packet ₹10, glue stick ₹22, pencil ₹4.
    Sneha has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  39. 39.Price list: ice candy ₹8, notebook ₹35, toffee ₹2, balloon ₹6.
    How much do 4 ice candies cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: toffee ₹2, notebook ₹35, sharpener ₹4, sticker sheet ₹12.
    How much do a notebook and a sticker sheet cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 80
  2. 17
  3. ruler
  4. 9
  5. 6
  6. 94
  7. 65
  8. 25
  9. balloon
  10. 9
  11. 85
  12. 40
  13. 3
  14. eraser
  15. 23
  16. 4
  17. 47
  18. 40
  19. 10
  20. 10
  21. 10
  22. sharpener
  23. 33
  24. 26
  25. 21
  26. toffee
  27. 97
  28. 15
  29. 90
  30. 25
  31. toffee
  32. 33
  33. 8
  34. 22
  35. 9
  36. 12
  37. 11
  38. 41
  39. 32
  40. 47

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids