← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 360 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sticker sheet ₹12, biscuit packet ₹18, notebook ₹35, sharpener ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) sharpener (c) sticker sheet (d) biscuit packet
  2. 2.Price list: samosa ₹18, glue stick ₹17, kite ₹16, ice candy ₹13.
    Priya has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  3. 3.Price list: samosa ₹13, eraser ₹5, ice candy ₹10, notebook ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) ice candy (c) samosa (d) notebook
  4. 4.Price list: toffee ₹2, samosa ₹20, kite ₹15, eraser ₹3.
    How many rupees more does a kite cost than a toffee?
  5. 5.Price list: ice candy ₹9, toffee ₹2, notebook ₹40, kite ₹20.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  6. 6.Price list: glue stick ₹25, ruler ₹10, kite ₹18, sharpener ₹4.
    How many rupees more does a kite cost than a sharpener?
  7. 7.Price list: ruler ₹14, biscuit packet ₹20, eraser ₹2, toffee ₹3.
    How much do an eraser and a ruler cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: banana ₹8, sharpener ₹9, balloon ₹6, crayon box ₹50.
    Saanvi has ₹50 and buys a balloon. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: pencil ₹8, kite ₹22, balloon ₹5, ice candy ₹9.
    How many rupees more does a kite cost than a pencil?
  10. 10.Price list: ice candy ₹11, sharpener ₹6, balloon ₹8, eraser ₹5.
    How many rupees more does an ice candy cost than a balloon?
  11. 11.Price list: ice candy ₹15, pencil ₹8, biscuit packet ₹11, glue stick ₹22.
    Aditya has ₹50 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: pencil ₹4, ice candy ₹14, balloon ₹7, notebook ₹45.
    How much do 4 balloons cost (in ₹)?
  13. 13.Price list: samosa ₹12, sticker sheet ₹9, juice box ₹20, biscuit packet ₹14.
    How much do a samosa and a juice box cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: ice candy ₹9, crayon box ₹45, kite ₹23, notebook ₹35.
    How much do a crayon box and an ice candy cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: kite ₹19, sticker sheet ₹11, banana ₹5, glue stick ₹17.
    How much do a sticker sheet and a banana cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: samosa ₹12, crayon box ₹45, toffee ₹1, glue stick ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) samosa (c) toffee (d) crayon box
  17. 17.Price list: kite ₹16, toffee ₹2, balloon ₹9, ruler ₹14.
    How much do a balloon and a ruler cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: kite ₹15, sharpener ₹9, sticker sheet ₹7, notebook ₹40.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) kite (c) notebook (d) sticker sheet
  19. 19.Price list: balloon ₹8, sticker sheet ₹6, samosa ₹13, pencil ₹4.
    How much do 4 balloons cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: banana ₹5, sharpener ₹6, toffee ₹1, juice box ₹20.
    Arjun has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  21. 21.Price list: sharpener ₹9, crayon box ₹35, balloon ₹5, juice box ₹30.
    How much do 2 sharpeners cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: pencil ₹8, toffee ₹3, kite ₹21, ice candy ₹13.
    How many rupees more does a pencil cost than a toffee?
  23. 23.Price list: ice candy ₹12, toffee ₹3, balloon ₹10, crayon box ₹45.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: crayon box ₹50, biscuit packet ₹15, ruler ₹10, toffee ₹1.
    How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: glue stick ₹21, toffee ₹3, kite ₹14, banana ₹4.
    How many rupees more does a glue stick cost than a banana?
  26. 26.Price list: ruler ₹13, toffee ₹3, sticker sheet ₹11, eraser ₹2.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than an eraser?
  27. 27.Price list: eraser ₹5, pencil ₹4, glue stick ₹16, juice box ₹20.
    How much do 3 glue sticks cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: juice box ₹30, notebook ₹40, crayon box ₹45, toffee ₹1.
    Isha has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: sticker sheet ₹12, samosa ₹16, glue stick ₹25, balloon ₹9.
    How much do a sticker sheet and a samosa cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: ruler ₹13, toffee ₹1, notebook ₹30, eraser ₹2.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: crayon box ₹35, sticker sheet ₹6, sharpener ₹5, notebook ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) sharpener (c) sticker sheet (d) crayon box
  32. 32.Price list: sharpener ₹6, eraser ₹3, pencil ₹8, kite ₹14.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: balloon ₹8, eraser ₹2, banana ₹4, glue stick ₹21.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) eraser (c) glue stick (d) banana
  34. 34.Price list: pencil ₹6, balloon ₹10, samosa ₹19, biscuit packet ₹12.
    How much do a pencil and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: eraser ₹4, glue stick ₹20, crayon box ₹35, balloon ₹10.
    How much do 5 crayon boxes cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: samosa ₹11, crayon box ₹30, kite ₹19, ruler ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) crayon box (c) samosa (d) kite
  37. 37.Price list: crayon box ₹35, kite ₹20, samosa ₹15, sharpener ₹4.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: ruler ₹13, crayon box ₹35, glue stick ₹22, sharpener ₹4.
    How much do a glue stick and a crayon box cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: eraser ₹3, ice candy ₹10, sharpener ₹6, juice box ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) eraser (b) sharpener (c) juice box (d) ice candy
  40. 40.Price list: balloon ₹10, juice box ₹25, glue stick ₹22, pencil ₹7.
    How much do 4 balloons cost (in ₹)?

Answer key

  1. notebook
  2. 7
  3. notebook
  4. 13
  5. 4
  6. 14
  7. 16
  8. 44
  9. 14
  10. 3
  11. 35
  12. 28
  13. 32
  14. 54
  15. 16
  16. toffee
  17. 23
  18. sticker sheet
  19. 32
  20. 49
  21. 18
  22. 5
  23. 9
  24. 150
  25. 17
  26. 9
  27. 48
  28. 49
  29. 28
  30. 6
  31. crayon box
  32. 24
  33. eraser
  34. 18
  35. 175
  36. crayon box
  37. 40
  38. 57
  39. juice box
  40. 40

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids