← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 362 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹22, eraser ₹2, toffee ₹1, sharpener ₹6.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  2. 2.Price list: balloon ₹10, crayon box ₹35, eraser ₹5, pencil ₹6.
    How much do a balloon and a crayon box cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: pencil ₹5, sharpener ₹9, notebook ₹25, juice box ₹20.
    How much do a pencil and a sharpener cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: biscuit packet ₹13, eraser ₹5, glue stick ₹15, balloon ₹9.
    How much do 4 erasers cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: glue stick ₹21, crayon box ₹50, kite ₹12, notebook ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) kite (c) crayon box (d) notebook
  6. 6.Price list: juice box ₹20, sticker sheet ₹11, sharpener ₹9, ice candy ₹12.
    How many rupees more does a juice box cost than a sticker sheet?
  7. 7.Price list: glue stick ₹21, kite ₹10, toffee ₹2, pencil ₹7.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: samosa ₹13, eraser ₹4, crayon box ₹50, notebook ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) notebook (c) eraser (d) crayon box
  9. 9.Price list: toffee ₹1, notebook ₹25, pencil ₹6, glue stick ₹15.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) pencil (c) glue stick (d) toffee
  10. 10.Price list: ice candy ₹12, notebook ₹45, sticker sheet ₹9, biscuit packet ₹10.
    Isha has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  11. 11.Price list: kite ₹11, juice box ₹25, biscuit packet ₹20, glue stick ₹17.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a kite?
  12. 12.Price list: juice box ₹30, crayon box ₹45, glue stick ₹20, pencil ₹4.
    Diya has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: glue stick ₹21, notebook ₹35, ruler ₹11, eraser ₹2.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  14. 14.Price list: samosa ₹14, juice box ₹25, sharpener ₹8, notebook ₹35.
    Rahul has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: pencil ₹4, notebook ₹25, eraser ₹2, balloon ₹5.
    How much do a notebook and a balloon cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: ruler ₹8, samosa ₹16, ice candy ₹12, notebook ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) ice candy (b) notebook (c) samosa (d) ruler
  17. 17.Price list: ice candy ₹9, banana ₹4, samosa ₹11, notebook ₹30.
    How much do 3 bananas cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: sticker sheet ₹7, ruler ₹10, notebook ₹25, juice box ₹30.
    How much do 5 sticker sheets cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: banana ₹8, crayon box ₹45, biscuit packet ₹20, kite ₹23.
    Zoya has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: glue stick ₹16, balloon ₹5, sticker sheet ₹12, juice box ₹20.
    How much do 5 juice boxes cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: notebook ₹30, glue stick ₹17, kite ₹10, pencil ₹3.
    Gurpreet has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: crayon box ₹30, glue stick ₹22, pencil ₹5, ice candy ₹11.
    How many rupees more does a crayon box cost than a pencil?
  23. 23.Price list: balloon ₹7, crayon box ₹35, sharpener ₹5, ice candy ₹12.
    How many rupees more does a crayon box cost than a sharpener?
  24. 24.Price list: ice candy ₹15, toffee ₹1, juice box ₹20, kite ₹22.
    How many rupees more does an ice candy cost than a toffee?
  25. 25.Price list: glue stick ₹15, juice box ₹25, biscuit packet ₹13, banana ₹4.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: ice candy ₹8, kite ₹17, toffee ₹3, pencil ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) ice candy (c) toffee (d) pencil
  27. 27.Price list: notebook ₹45, sticker sheet ₹6, biscuit packet ₹16, glue stick ₹19.
    Riya has ₹20 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: samosa ₹19, toffee ₹3, balloon ₹10, kite ₹17.
    How many rupees more does a samosa cost than a toffee?
  29. 29.Price list: kite ₹20, ice candy ₹12, notebook ₹45, eraser ₹4.
    How much do 4 ice candies cost (in ₹)?
  30. 30.Price list: ice candy ₹11, balloon ₹10, crayon box ₹35, sharpener ₹5.
    Karan has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: crayon box ₹30, ice candy ₹9, notebook ₹45, biscuit packet ₹18.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: eraser ₹2, sharpener ₹5, notebook ₹35, samosa ₹20.
    Aditya has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: banana ₹4, eraser ₹2, biscuit packet ₹10, sharpener ₹6.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a banana?
  34. 34.Price list: balloon ₹6, ruler ₹15, notebook ₹25, juice box ₹30.
    How many rupees more does a notebook cost than a ruler?
  35. 35.Price list: kite ₹24, biscuit packet ₹13, glue stick ₹23, ruler ₹11.
    Kavya has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  36. 36.Price list: samosa ₹17, toffee ₹1, crayon box ₹30, balloon ₹9.
    How many rupees more does a samosa cost than a balloon?
  37. 37.Price list: ice candy ₹8, sticker sheet ₹12, glue stick ₹16, juice box ₹25.
    How much do a sticker sheet and a glue stick cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: crayon box ₹50, sharpener ₹5, sticker sheet ₹12, juice box ₹20.
    How many rupees more does a crayon box cost than a sticker sheet?
  39. 39.Price list: pencil ₹3, biscuit packet ₹12, glue stick ₹24, sharpener ₹8.
    Lakshmi has ₹20 and buys a pencil. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: balloon ₹5, toffee ₹1, glue stick ₹23, ice candy ₹13.
    How much do 4 balloons cost (in ₹)?

Answer key

  1. 3
  2. 45
  3. 14
  4. 20
  5. kite
  6. 9
  7. 10
  8. crayon box
  9. toffee
  10. 55
  11. 9
  12. 55
  13. 10
  14. 25
  15. 30
  16. ruler
  17. 12
  18. 35
  19. 77
  20. 100
  21. 20
  22. 25
  23. 30
  24. 14
  25. 65
  26. kite
  27. 1
  28. 16
  29. 48
  30. 9
  31. 90
  32. 65
  33. 6
  34. 10
  35. 77
  36. 8
  37. 28
  38. 38
  39. 17
  40. 20

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids