← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 379 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: biscuit packet ₹10, samosa ₹19, pencil ₹7, balloon ₹9.
    How much do a balloon and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: biscuit packet ₹16, juice box ₹30, sharpener ₹5, toffee ₹3.
    How much do a juice box and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: banana ₹7, pencil ₹4, toffee ₹1, juice box ₹20.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: toffee ₹3, ruler ₹8, juice box ₹20, samosa ₹12.
    How much do 4 rulers cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: kite ₹23, glue stick ₹20, sticker sheet ₹10, sharpener ₹6.
    How many rupees more does a kite cost than a sharpener?
  6. 6.Price list: kite ₹12, sticker sheet ₹5, ruler ₹8, pencil ₹6.
    Lakshmi has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: biscuit packet ₹16, sticker sheet ₹11, sharpener ₹9, juice box ₹30.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sharpener?
  8. 8.Price list: kite ₹19, pencil ₹4, banana ₹8, juice box ₹30.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: kite ₹14, sticker sheet ₹10, pencil ₹4, notebook ₹30.
    How much do a kite and a pencil cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: biscuit packet ₹13, banana ₹4, toffee ₹2, sharpener ₹8.
    How much do 4 bananas cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: biscuit packet ₹10, juice box ₹25, balloon ₹8, crayon box ₹40.
    Nisha has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: pencil ₹4, toffee ₹1, balloon ₹5, sticker sheet ₹12.
    How much do a pencil and a toffee cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: toffee ₹2, eraser ₹3, samosa ₹18, ice candy ₹13.
    How much do an ice candy and a toffee cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: ruler ₹8, sticker sheet ₹5, pencil ₹6, samosa ₹14.
    Ananya has ₹20 and buys a pencil. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: samosa ₹17, ice candy ₹12, juice box ₹20, banana ₹8.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: balloon ₹6, biscuit packet ₹11, toffee ₹2, notebook ₹40.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) notebook (c) biscuit packet (d) toffee
  17. 17.Price list: samosa ₹10, eraser ₹4, biscuit packet ₹14, sharpener ₹8.
    How much do 5 sharpeners cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: sharpener ₹8, glue stick ₹17, ice candy ₹11, banana ₹4.
    Aditya has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: notebook ₹25, toffee ₹3, kite ₹22, balloon ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) balloon (c) toffee (d) notebook
  20. 20.Price list: ice candy ₹9, ruler ₹12, balloon ₹5, sharpener ₹8.
    How much do a sharpener and a balloon cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: toffee ₹1, juice box ₹30, pencil ₹3, ice candy ₹15.
    How much do an ice candy and a pencil cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: sticker sheet ₹11, juice box ₹30, banana ₹6, pencil ₹3.
    Meera has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: glue stick ₹16, kite ₹11, pencil ₹5, samosa ₹13.
    How many rupees more does a samosa cost than a pencil?
  24. 24.Price list: banana ₹5, sharpener ₹8, pencil ₹4, eraser ₹3.
    Pooja has ₹10 and buys a pencil. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: sticker sheet ₹6, toffee ₹3, notebook ₹45, sharpener ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) sharpener (c) notebook (d) sticker sheet
  26. 26.Price list: balloon ₹10, eraser ₹4, sticker sheet ₹11, biscuit packet ₹19.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) biscuit packet (c) sticker sheet (d) eraser
  27. 27.Price list: ice candy ₹11, eraser ₹5, ruler ₹10, toffee ₹1.
    Dev has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: toffee ₹2, glue stick ₹17, banana ₹6, balloon ₹8.
    Ananya has ₹50 and buys a balloon. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: juice box ₹25, ruler ₹10, sticker sheet ₹9, eraser ₹3.
    Rohan has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: toffee ₹1, kite ₹22, biscuit packet ₹16, balloon ₹7.
    How much do 2 toffees cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: biscuit packet ₹13, toffee ₹3, notebook ₹35, crayon box ₹40.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) toffee (c) crayon box (d) notebook
  32. 32.Price list: kite ₹16, ruler ₹14, samosa ₹20, eraser ₹5.
    How many rupees more does a samosa cost than a ruler?
  33. 33.Price list: crayon box ₹30, samosa ₹18, glue stick ₹19, pencil ₹3.
    How much do a glue stick and a crayon box cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: glue stick ₹19, juice box ₹20, samosa ₹10, ice candy ₹11.
    How many rupees more does a juice box cost than a samosa?
  35. 35.Price list: sharpener ₹8, glue stick ₹23, ruler ₹14, crayon box ₹30.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  36. 36.Price list: sharpener ₹7, sticker sheet ₹12, samosa ₹19, juice box ₹30.
    How many rupees more does a juice box cost than a samosa?
  37. 37.Price list: eraser ₹4, toffee ₹3, juice box ₹30, glue stick ₹22.
    How much do a glue stick and an eraser cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: sticker sheet ₹10, banana ₹5, balloon ₹7, toffee ₹1.
    How many rupees more does a banana cost than a toffee?
  39. 39.Price list: kite ₹21, toffee ₹1, crayon box ₹40, sharpener ₹8.
    How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: biscuit packet ₹14, crayon box ₹40, ice candy ₹8, sharpener ₹6.
    Zoya has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?

Answer key

  1. 19
  2. 46
  3. 5
  4. 32
  5. 17
  6. 5
  7. 7
  8. 120
  9. 18
  10. 16
  11. 92
  12. 5
  13. 15
  14. 14
  15. 24
  16. toffee
  17. 40
  18. 33
  19. notebook
  20. 13
  21. 18
  22. 4
  23. 8
  24. 6
  25. toffee
  26. eraser
  27. 19
  28. 42
  29. 25
  30. 2
  31. crayon box
  32. 6
  33. 49
  34. 10
  35. 9
  36. 11
  37. 26
  38. 4
  39. 120
  40. 10

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids