← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 383 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: ruler ₹13, toffee ₹1, biscuit packet ₹17, sharpener ₹4.
    How much do 5 rulers cost (in ₹)?
  2. 2.Price list: balloon ₹5, sticker sheet ₹9, eraser ₹4, notebook ₹30.
    How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: balloon ₹7, crayon box ₹40, toffee ₹2, ice candy ₹9.
    How much do a crayon box and an ice candy cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: banana ₹5, pencil ₹8, sticker sheet ₹11, ice candy ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) pencil (c) ice candy (d) sticker sheet
  5. 5.Price list: biscuit packet ₹12, glue stick ₹24, kite ₹25, notebook ₹30.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) notebook (c) glue stick (d) biscuit packet
  6. 6.Price list: balloon ₹7, sharpener ₹5, biscuit packet ₹18, glue stick ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) glue stick (c) sharpener (d) biscuit packet
  7. 7.Price list: biscuit packet ₹19, sticker sheet ₹8, kite ₹16, pencil ₹6.
    Aarav has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: toffee ₹2, banana ₹7, eraser ₹5, samosa ₹11.
    How many rupees more does a samosa cost than a toffee?
  9. 9.Price list: banana ₹4, samosa ₹10, eraser ₹5, sticker sheet ₹6.
    How much do a banana and a samosa cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: ruler ₹8, glue stick ₹18, balloon ₹10, pencil ₹4.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  11. 11.Price list: ruler ₹12, eraser ₹2, toffee ₹1, ice candy ₹14.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: glue stick ₹22, notebook ₹35, toffee ₹3, ruler ₹12.
    How much do a notebook and a ruler cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: kite ₹24, balloon ₹10, ruler ₹8, crayon box ₹35.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: pencil ₹4, ruler ₹9, glue stick ₹23, banana ₹7.
    How many rupees more does a banana cost than a pencil?
  15. 15.Price list: sharpener ₹4, banana ₹5, eraser ₹2, juice box ₹20.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: eraser ₹3, crayon box ₹35, notebook ₹30, biscuit packet ₹18.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) biscuit packet (c) eraser (d) crayon box
  17. 17.Price list: toffee ₹3, crayon box ₹35, sticker sheet ₹6, balloon ₹10.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: crayon box ₹30, banana ₹7, ruler ₹11, glue stick ₹17.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) crayon box (c) glue stick (d) ruler
  19. 19.Price list: balloon ₹10, sharpener ₹9, sticker sheet ₹11, glue stick ₹17.
    How much do a balloon and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹24, ice candy ₹13, samosa ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) toffee (c) samosa (d) ice candy
  21. 21.Price list: juice box ₹30, ruler ₹13, notebook ₹45, eraser ₹2.
    How much do a ruler and a notebook cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: balloon ₹5, glue stick ₹18, ruler ₹12, kite ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) kite (c) ruler (d) balloon
  23. 23.Price list: crayon box ₹40, banana ₹6, samosa ₹13, toffee ₹1.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) samosa (c) banana (d) crayon box
  24. 24.Price list: sharpener ₹5, samosa ₹10, toffee ₹1, ruler ₹13.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: biscuit packet ₹11, eraser ₹2, sharpener ₹8, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sharpener?
  26. 26.Price list: sharpener ₹7, ruler ₹14, pencil ₹5, biscuit packet ₹19.
    How much do 5 rulers cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: toffee ₹3, sharpener ₹4, notebook ₹45, glue stick ₹15.
    How many rupees more does a glue stick cost than a toffee?
  28. 28.Price list: ruler ₹11, samosa ₹13, toffee ₹2, biscuit packet ₹14.
    How much do a toffee and a ruler cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: toffee ₹3, banana ₹4, sticker sheet ₹9, sharpener ₹8.
    Arjun has ₹20 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: biscuit packet ₹13, kite ₹19, pencil ₹3, balloon ₹7.
    How much do 2 biscuit packets cost (in ₹)?
  31. 31.Price list: kite ₹25, sharpener ₹7, ice candy ₹9, notebook ₹40.
    Isha has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: crayon box ₹30, glue stick ₹17, ruler ₹15, banana ₹4.
    How much do a crayon box and a ruler cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: crayon box ₹50, ice candy ₹8, notebook ₹40, sharpener ₹5.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: crayon box ₹45, toffee ₹2, balloon ₹6, juice box ₹20.
    Meera has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: banana ₹6, toffee ₹2, pencil ₹4, crayon box ₹35.
    How much do a pencil and a crayon box cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: balloon ₹10, juice box ₹30, pencil ₹4, ruler ₹9.
    How much do a balloon and a juice box cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: notebook ₹35, samosa ₹18, glue stick ₹23, kite ₹17.
    Meera has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: eraser ₹3, samosa ₹20, crayon box ₹40, sharpener ₹5.
    Dev has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  39. 39.Price list: ice candy ₹12, eraser ₹4, crayon box ₹30, samosa ₹16.
    How much do a crayon box and an ice candy cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: balloon ₹10, crayon box ₹50, kite ₹23, ruler ₹14.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) kite (c) balloon (d) crayon box

Answer key

  1. 65
  2. 90
  3. 49
  4. ice candy
  5. biscuit packet
  6. sharpener
  7. 84
  8. 9
  9. 14
  10. 10
  11. 36
  12. 47
  13. 48
  14. 3
  15. 10
  16. crayon box
  17. 30
  18. crayon box
  19. 21
  20. toffee
  21. 58
  22. glue stick
  23. toffee
  24. 20
  25. 3
  26. 70
  27. 12
  28. 13
  29. 11
  30. 26
  31. 75
  32. 45
  33. 24
  34. 55
  35. 39
  36. 40
  37. 65
  38. 10
  39. 42
  40. crayon box

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids