← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 390 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹6, crayon box ₹35, samosa ₹17, ice candy ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) samosa (b) crayon box (c) sharpener (d) ice candy
  2. 2.Price list: glue stick ₹25, pencil ₹3, toffee ₹1, samosa ₹15.
    How much do a toffee and a glue stick cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: sharpener ₹8, eraser ₹3, ruler ₹12, samosa ₹17.
    How many rupees more does a ruler cost than a sharpener?
  4. 4.Price list: juice box ₹25, biscuit packet ₹15, pencil ₹7, toffee ₹1.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: balloon ₹8, sticker sheet ₹12, kite ₹22, pencil ₹5.
    Priya has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹25, kite ₹12, samosa ₹16.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) toffee (c) kite (d) samosa
  7. 7.Price list: banana ₹8, toffee ₹1, pencil ₹3, balloon ₹5.
    Manav has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: kite ₹14, eraser ₹5, toffee ₹2, ice candy ₹10.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹10, ruler ₹13, glue stick ₹15, pencil ₹3.
    How much do a pencil and a ruler cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: glue stick ₹22, banana ₹5, sticker sheet ₹12, pencil ₹8.
    Meera has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  11. 11.Price list: eraser ₹4, pencil ₹8, kite ₹21, biscuit packet ₹18.
    Ishaan has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: kite ₹18, pencil ₹7, ice candy ₹8, banana ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) kite (c) pencil (d) banana
  13. 13.Price list: sharpener ₹6, banana ₹5, glue stick ₹17, pencil ₹7.
    Priya has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: sharpener ₹7, eraser ₹2, pencil ₹6, ice candy ₹12.
    How much do an eraser and a sharpener cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: ruler ₹14, kite ₹22, sharpener ₹6, juice box ₹30.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: balloon ₹8, notebook ₹45, samosa ₹12, ice candy ₹15.
    How many rupees more does an ice candy cost than a balloon?
  17. 17.Price list: pencil ₹5, ice candy ₹9, samosa ₹11, biscuit packet ₹17.
    Priya has ₹50 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: juice box ₹20, toffee ₹3, glue stick ₹18, crayon box ₹35.
    Meera has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: samosa ₹13, ruler ₹10, pencil ₹6, biscuit packet ₹12.
    Zoya has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: juice box ₹20, crayon box ₹40, kite ₹22, biscuit packet ₹16.
    How many rupees more does a crayon box cost than a kite?
  21. 21.Price list: ice candy ₹9, sharpener ₹6, balloon ₹5, notebook ₹30.
    Kavya has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: eraser ₹4, kite ₹11, ice candy ₹12, biscuit packet ₹16.
    Rahul has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: glue stick ₹21, toffee ₹3, biscuit packet ₹17, sticker sheet ₹11.
    How much do a sticker sheet and a glue stick cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: sharpener ₹5, crayon box ₹30, balloon ₹10, pencil ₹8.
    How many rupees more does a crayon box cost than a pencil?
  25. 25.Price list: sticker sheet ₹8, crayon box ₹30, glue stick ₹19, toffee ₹3.
    Gurpreet has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: biscuit packet ₹11, crayon box ₹35, banana ₹5, kite ₹18.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a banana?
  27. 27.Price list: ice candy ₹8, kite ₹24, sharpener ₹9, juice box ₹20.
    How much do a juice box and a sharpener cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: sharpener ₹7, kite ₹25, ruler ₹9, biscuit packet ₹20.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: ice candy ₹13, banana ₹4, notebook ₹30, sharpener ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) notebook (c) sharpener (d) ice candy
  30. 30.Price list: juice box ₹20, ruler ₹11, sticker sheet ₹6, biscuit packet ₹13.
    How much do a juice box and a ruler cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: ice candy ₹12, kite ₹24, glue stick ₹17, balloon ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) balloon (c) glue stick (d) ice candy
  32. 32.Price list: sharpener ₹8, pencil ₹6, balloon ₹9, samosa ₹20.
    Karan has ₹20 and buys a balloon. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: juice box ₹30, biscuit packet ₹10, pencil ₹3, samosa ₹18.
    Priya has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  34. 34.Price list: notebook ₹35, pencil ₹4, ice candy ₹15, glue stick ₹17.
    How much do a glue stick and a pencil cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: eraser ₹5, kite ₹25, toffee ₹1, crayon box ₹50.
    How much do an eraser and a crayon box cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: juice box ₹20, banana ₹4, crayon box ₹30, ice candy ₹13.
    How much do a crayon box and a juice box cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: kite ₹10, toffee ₹2, glue stick ₹15, sticker sheet ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) sticker sheet (c) glue stick (d) toffee
  38. 38.Price list: balloon ₹9, toffee ₹3, juice box ₹25, ruler ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) juice box (c) balloon (d) toffee
  39. 39.Price list: ice candy ₹10, eraser ₹4, biscuit packet ₹18, notebook ₹25.
    Lakshmi has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: juice box ₹25, toffee ₹2, sticker sheet ₹6, pencil ₹3.
    Arjun has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?

Answer key

  1. crayon box
  2. 26
  3. 4
  4. 50
  5. 78
  6. toffee
  7. 19
  8. 28
  9. 16
  10. 78
  11. 79
  12. kite
  13. 83
  14. 9
  15. 88
  16. 7
  17. 33
  18. 82
  19. 7
  20. 18
  21. 91
  22. 96
  23. 32
  24. 22
  25. 17
  26. 6
  27. 29
  28. 21
  29. notebook
  30. 31
  31. kite
  32. 11
  33. 2
  34. 21
  35. 55
  36. 50
  37. glue stick
  38. toffee
  39. 96
  40. 94

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids