← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 404 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: samosa ₹12, eraser ₹2, biscuit packet ₹16, notebook ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) notebook (c) eraser (d) samosa
  2. 2.Price list: kite ₹16, balloon ₹8, ice candy ₹10, juice box ₹20.
    How much do a juice box and an ice candy cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: sharpener ₹4, kite ₹10, juice box ₹20, banana ₹7.
    How much do a kite and a sharpener cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: ice candy ₹13, banana ₹4, eraser ₹3, balloon ₹6.
    Aarav has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: ruler ₹11, toffee ₹3, ice candy ₹9, pencil ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) ruler (c) toffee (d) pencil
  6. 6.Price list: kite ₹10, juice box ₹20, crayon box ₹35, sticker sheet ₹6.
    How much do a kite and a juice box cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: crayon box ₹30, sticker sheet ₹7, eraser ₹3, samosa ₹11.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: biscuit packet ₹13, notebook ₹30, eraser ₹5, samosa ₹18.
    Rahul has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?
  9. 9.Price list: samosa ₹20, ice candy ₹12, kite ₹24, notebook ₹35.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  10. 10.Price list: ruler ₹13, notebook ₹25, crayon box ₹40, glue stick ₹21.
    How much do a notebook and a glue stick cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: biscuit packet ₹20, ruler ₹10, toffee ₹3, sharpener ₹5.
    How much do a toffee and a sharpener cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: ice candy ₹9, balloon ₹8, sticker sheet ₹10, eraser ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) balloon (c) eraser (d) sticker sheet
  13. 13.Price list: crayon box ₹30, kite ₹23, biscuit packet ₹14, balloon ₹8.
    How much do 5 crayon boxes cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: balloon ₹10, sticker sheet ₹7, toffee ₹1, eraser ₹4.
    How much do a toffee and a balloon cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: eraser ₹4, samosa ₹18, pencil ₹3, sharpener ₹9.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: juice box ₹20, kite ₹23, toffee ₹2, notebook ₹35.
    Farhan has ₹20 and buys a toffee. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: biscuit packet ₹19, juice box ₹30, balloon ₹10, toffee ₹2.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: banana ₹6, sharpener ₹8, crayon box ₹30, biscuit packet ₹19.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: balloon ₹8, crayon box ₹40, banana ₹7, notebook ₹30.
    How many rupees more does a crayon box cost than a notebook?
  20. 20.Price list: crayon box ₹50, ruler ₹8, sticker sheet ₹9, toffee ₹3.
    How much do a crayon box and a ruler cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: ice candy ₹9, pencil ₹3, samosa ₹15, notebook ₹45.
    How many rupees more does an ice candy cost than a pencil?
  22. 22.Price list: ruler ₹15, juice box ₹25, sticker sheet ₹9, crayon box ₹35.
    Priya has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: toffee ₹1, balloon ₹8, eraser ₹2, sharpener ₹9.
    Zoya has ₹50 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: toffee ₹1, pencil ₹3, sharpener ₹6, ruler ₹14.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: balloon ₹9, toffee ₹3, ruler ₹14, juice box ₹20.
    Zoya has ₹100 and buys a juice box. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: kite ₹23, notebook ₹25, ruler ₹12, sticker sheet ₹8.
    How much do a ruler and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: glue stick ₹15, toffee ₹1, eraser ₹3, pencil ₹5.
    How many rupees more does a glue stick cost than a toffee?
  28. 28.Price list: juice box ₹20, balloon ₹8, pencil ₹3, toffee ₹1.
    Joseph has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: kite ₹11, ice candy ₹13, pencil ₹3, glue stick ₹23.
    How much do a glue stick and a pencil cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: juice box ₹20, notebook ₹40, toffee ₹3, kite ₹22.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  31. 31.Price list: crayon box ₹35, notebook ₹30, ice candy ₹10, ruler ₹8.
    How many rupees more does a notebook cost than an ice candy?
  32. 32.Price list: juice box ₹20, pencil ₹3, biscuit packet ₹18, kite ₹13.
    How much do a juice box and a pencil cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: juice box ₹30, banana ₹7, balloon ₹6, sharpener ₹8.
    How much do 5 juice boxes cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: samosa ₹10, banana ₹7, biscuit packet ₹11, pencil ₹4.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a samosa?
  35. 35.Price list: sticker sheet ₹7, sharpener ₹5, pencil ₹6, ice candy ₹13.
    How many rupees more does an ice candy cost than a pencil?
  36. 36.Price list: ice candy ₹15, kite ₹23, crayon box ₹30, balloon ₹10.
    How much do a kite and an ice candy cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: toffee ₹2, juice box ₹30, pencil ₹7, kite ₹16.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) kite (c) pencil (d) toffee
  38. 38.Price list: eraser ₹2, pencil ₹3, juice box ₹30, sticker sheet ₹5.
    How much do a sticker sheet and a juice box cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: samosa ₹16, ice candy ₹11, pencil ₹4, kite ₹20.
    Aditya has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: samosa ₹15, ruler ₹9, toffee ₹3, ice candy ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) ruler (b) ice candy (c) toffee (d) samosa

Answer key

  1. eraser
  2. 30
  3. 14
  4. 6
  5. ruler
  6. 30
  7. 9
  8. 15
  9. 11
  10. 46
  11. 8
  12. sticker sheet
  13. 150
  14. 11
  15. 90
  16. 18
  17. 95
  18. 24
  19. 10
  20. 58
  21. 6
  22. 5
  23. 41
  24. 6
  25. 80
  26. 20
  27. 14
  28. 99
  29. 26
  30. 18
  31. 20
  32. 23
  33. 150
  34. 1
  35. 7
  36. 38
  37. juice box
  38. 35
  39. 80
  40. toffee

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids