← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 425 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: biscuit packet ₹11, ruler ₹9, crayon box ₹35, samosa ₹18.
    How much do 5 crayon boxes cost (in ₹)?
  2. 2.Price list: notebook ₹25, eraser ₹4, biscuit packet ₹13, samosa ₹19.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: notebook ₹40, pencil ₹3, toffee ₹1, balloon ₹10.
    How much do a notebook and a pencil cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: ice candy ₹8, samosa ₹10, biscuit packet ₹14, toffee ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) samosa (c) biscuit packet (d) toffee
  5. 5.Price list: biscuit packet ₹19, toffee ₹1, balloon ₹8, pencil ₹3.
    Ishaan has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: kite ₹19, banana ₹5, biscuit packet ₹11, toffee ₹2.
    Karan has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: sticker sheet ₹7, toffee ₹1, ruler ₹10, eraser ₹4.
    How much do a ruler and a toffee cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: ruler ₹15, biscuit packet ₹14, eraser ₹3, sticker sheet ₹12.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: samosa ₹18, notebook ₹35, glue stick ₹24, banana ₹7.
    How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: balloon ₹8, pencil ₹5, sticker sheet ₹11, ruler ₹13.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: sharpener ₹4, biscuit packet ₹20, ice candy ₹9, juice box ₹30.
    How many rupees more does an ice candy cost than a sharpener?
  12. 12.Price list: banana ₹8, sharpener ₹6, samosa ₹10, balloon ₹5.
    How many rupees more does a samosa cost than a sharpener?
  13. 13.Price list: samosa ₹18, sharpener ₹9, pencil ₹3, ruler ₹15.
    How much do 4 pencils cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: balloon ₹7, glue stick ₹24, samosa ₹19, juice box ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) balloon (c) samosa (d) juice box
  15. 15.Price list: balloon ₹6, samosa ₹12, kite ₹24, juice box ₹25.
    How much do a kite and a balloon cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: pencil ₹7, sticker sheet ₹5, ruler ₹11, juice box ₹25.
    How many rupees more does a ruler cost than a sticker sheet?
  17. 17.Price list: ice candy ₹8, eraser ₹3, sharpener ₹6, samosa ₹12.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) ice candy (c) samosa (d) eraser
  18. 18.Price list: toffee ₹2, sticker sheet ₹6, ice candy ₹8, crayon box ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) ice candy (b) toffee (c) sticker sheet (d) crayon box
  19. 19.Price list: biscuit packet ₹11, juice box ₹25, crayon box ₹40, eraser ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) biscuit packet (c) crayon box (d) eraser
  20. 20.Price list: sharpener ₹4, balloon ₹10, sticker sheet ₹7, kite ₹22.
    Riya has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  21. 21.Price list: biscuit packet ₹18, glue stick ₹21, ice candy ₹8, sharpener ₹5.
    How much do an ice candy and a sharpener cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: samosa ₹19, sharpener ₹9, notebook ₹45, balloon ₹7.
    How much do a notebook and a samosa cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: biscuit packet ₹20, notebook ₹30, toffee ₹2, juice box ₹25.
    How much do a juice box and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  24. 24.Price list: samosa ₹11, biscuit packet ₹16, eraser ₹5, sharpener ₹7.
    How much do 4 biscuit packets cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: crayon box ₹40, samosa ₹11, sharpener ₹4, ice candy ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) crayon box (c) ice candy (d) samosa
  26. 26.Price list: crayon box ₹50, samosa ₹12, juice box ₹25, eraser ₹5.
    How much do a crayon box and a juice box cost together (in ₹)?
  27. 27.Price list: pencil ₹5, sharpener ₹7, sticker sheet ₹6, ruler ₹10.
    Arjun has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: biscuit packet ₹15, juice box ₹25, crayon box ₹50, banana ₹8.
    Rohan has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: balloon ₹8, sharpener ₹4, notebook ₹30, ruler ₹11.
    How many rupees more does a notebook cost than a balloon?
  30. 30.Price list: sharpener ₹4, kite ₹11, ice candy ₹15, glue stick ₹17.
    How many rupees more does a glue stick cost than a sharpener?
  31. 31.Price list: ruler ₹11, ice candy ₹10, samosa ₹13, glue stick ₹23.
    Tara has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: banana ₹4, notebook ₹35, samosa ₹18, ruler ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) notebook (b) samosa (c) ruler (d) banana
  33. 33.Price list: banana ₹6, eraser ₹4, pencil ₹5, ruler ₹12.
    Rahul has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  34. 34.Price list: kite ₹18, ruler ₹10, sharpener ₹4, pencil ₹6.
    Kavya has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: balloon ₹7, juice box ₹30, glue stick ₹22, crayon box ₹45.
    How much do a glue stick and a juice box cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: ice candy ₹13, banana ₹7, eraser ₹5, notebook ₹40.
    How much do an eraser and a notebook cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: ruler ₹12, ice candy ₹14, crayon box ₹35, banana ₹8.
    How much do a crayon box and a banana cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: pencil ₹7, ice candy ₹10, ruler ₹9, banana ₹6.
    How much do 4 rulers cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: juice box ₹20, balloon ₹6, eraser ₹4, notebook ₹40.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: balloon ₹10, pencil ₹3, ruler ₹11, banana ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) ruler (c) banana (d) balloon

Answer key

  1. 175
  2. 95
  3. 43
  4. biscuit packet
  5. 99
  6. 48
  7. 11
  8. 70
  9. 175
  10. 39
  11. 5
  12. 4
  13. 12
  14. balloon
  15. 30
  16. 6
  17. eraser
  18. toffee
  19. eraser
  20. 90
  21. 13
  22. 64
  23. 45
  24. 64
  25. crayon box
  26. 75
  27. 3
  28. 50
  29. 22
  30. 13
  31. 27
  32. notebook
  33. 46
  34. 32
  35. 52
  36. 45
  37. 43
  38. 36
  39. 80
  40. pencil

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids