← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 439 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹35, samosa ₹14, balloon ₹10, eraser ₹5.
    Saanvi has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  2. 2.Price list: banana ₹8, samosa ₹14, crayon box ₹30, toffee ₹1.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) toffee (c) samosa (d) banana
  3. 3.Price list: samosa ₹15, ice candy ₹9, sticker sheet ₹6, sharpener ₹4.
    How much do an ice candy and a samosa cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: notebook ₹35, glue stick ₹19, samosa ₹11, ruler ₹9.
    Tara has ₹20 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: juice box ₹25, sticker sheet ₹6, ruler ₹9, notebook ₹40.
    Riya has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: samosa ₹10, biscuit packet ₹19, kite ₹20, juice box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) samosa (c) kite (d) juice box
  7. 7.Price list: sharpener ₹4, kite ₹21, ice candy ₹13, eraser ₹3.
    How much do a sharpener and a kite cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: samosa ₹12, glue stick ₹18, eraser ₹2, sticker sheet ₹11.
    How much do a glue stick and a samosa cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: banana ₹5, ice candy ₹8, sharpener ₹4, balloon ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) banana (c) ice candy (d) sharpener
  10. 10.Price list: balloon ₹10, eraser ₹4, samosa ₹19, pencil ₹3.
    How much do 5 pencils cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: toffee ₹3, balloon ₹5, notebook ₹35, samosa ₹14.
    How many rupees more does a notebook cost than a balloon?
  12. 12.Price list: juice box ₹30, ruler ₹13, glue stick ₹25, toffee ₹1.
    How much do a juice box and a toffee cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: ice candy ₹13, samosa ₹12, notebook ₹40, glue stick ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) notebook (b) samosa (c) ice candy (d) glue stick
  14. 14.Price list: crayon box ₹50, glue stick ₹21, kite ₹17, balloon ₹7.
    How much do a balloon and a crayon box cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: samosa ₹13, toffee ₹3, banana ₹7, sharpener ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) banana (c) samosa (d) sharpener
  16. 16.Price list: sharpener ₹8, notebook ₹40, juice box ₹30, toffee ₹2.
    How much do 2 juice boxes cost (in ₹)?
  17. 17.Price list: toffee ₹1, pencil ₹5, kite ₹22, sharpener ₹4.
    How much do a toffee and a sharpener cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: banana ₹4, toffee ₹3, sticker sheet ₹5, balloon ₹10.
    How much do a toffee and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: eraser ₹4, kite ₹14, juice box ₹25, balloon ₹10.
    Diya has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: ruler ₹8, banana ₹5, glue stick ₹24, eraser ₹4.
    How much do an eraser and a ruler cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: sharpener ₹6, glue stick ₹20, pencil ₹4, banana ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) pencil (c) banana (d) glue stick
  22. 22.Price list: kite ₹24, crayon box ₹40, samosa ₹13, biscuit packet ₹10.
    How much do 4 biscuit packets cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: eraser ₹5, toffee ₹1, ice candy ₹10, balloon ₹6.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: juice box ₹30, samosa ₹18, ice candy ₹14, notebook ₹40.
    How much do a juice box and a notebook cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: kite ₹18, sticker sheet ₹10, ruler ₹13, crayon box ₹50.
    Vivaan has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: sharpener ₹6, juice box ₹20, banana ₹8, samosa ₹17.
    How much do 5 sharpeners cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: glue stick ₹15, crayon box ₹30, balloon ₹5, biscuit packet ₹14.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a balloon?
  28. 28.Price list: ice candy ₹11, notebook ₹35, glue stick ₹15, banana ₹5.
    How many rupees more does a notebook cost than an ice candy?
  29. 29.Price list: balloon ₹5, samosa ₹15, kite ₹11, banana ₹6.
    Arjun has ₹20 and buys a banana. How many rupees are left?
  30. 30.Price list: ruler ₹12, sharpener ₹7, eraser ₹5, kite ₹22.
    How much do a sharpener and a ruler cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: pencil ₹4, kite ₹11, toffee ₹1, eraser ₹2.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) kite (c) toffee (d) eraser
  32. 32.Price list: balloon ₹9, banana ₹8, ice candy ₹11, sticker sheet ₹7.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) sticker sheet (c) balloon (d) ice candy
  33. 33.Price list: juice box ₹25, banana ₹4, ruler ₹9, balloon ₹6.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: notebook ₹35, samosa ₹14, glue stick ₹19, eraser ₹3.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  35. 35.Price list: juice box ₹20, sharpener ₹9, eraser ₹2, pencil ₹6.
    How much do 3 erasers cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: sharpener ₹6, notebook ₹30, ruler ₹15, balloon ₹8.
    How much do 5 balloons cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: juice box ₹25, pencil ₹4, banana ₹7, sticker sheet ₹12.
    How many rupees more does a juice box cost than a banana?
  38. 38.Price list: crayon box ₹40, toffee ₹1, kite ₹24, banana ₹5.
    Karan has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  39. 39.Price list: sticker sheet ₹9, ruler ₹10, biscuit packet ₹14, toffee ₹2.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) sticker sheet (c) ruler (d) biscuit packet
  40. 40.Price list: samosa ₹20, kite ₹16, biscuit packet ₹10, ice candy ₹12.
    How much do 5 ice candies cost (in ₹)?

Answer key

  1. 5
  2. crayon box
  3. 24
  4. 1
  5. 25
  6. juice box
  7. 25
  8. 30
  9. ice candy
  10. 15
  11. 30
  12. 31
  13. samosa
  14. 57
  15. samosa
  16. 60
  17. 5
  18. 8
  19. 86
  20. 12
  21. glue stick
  22. 40
  23. 25
  24. 70
  25. 50
  26. 30
  27. 9
  28. 24
  29. 14
  30. 19
  31. toffee
  32. sticker sheet
  33. 75
  34. 76
  35. 6
  36. 40
  37. 18
  38. 60
  39. biscuit packet
  40. 60

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids