← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 44 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: ice candy ₹13, sharpener ₹7, balloon ₹9, toffee ₹2.
    How much do a balloon and an ice candy cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: juice box ₹30, sticker sheet ₹6, eraser ₹2, notebook ₹35.
    How many rupees more does a notebook cost than a sticker sheet?
  3. 3.Price list: notebook ₹30, kite ₹12, pencil ₹7, ice candy ₹8.
    How much do an ice candy and a notebook cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: ice candy ₹9, kite ₹19, banana ₹4, pencil ₹7.
    How much do a kite and a pencil cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: samosa ₹12, glue stick ₹22, sharpener ₹9, sticker sheet ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) glue stick (c) sharpener (d) samosa
  6. 6.Price list: crayon box ₹50, toffee ₹3, glue stick ₹21, kite ₹17.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: toffee ₹3, ruler ₹8, juice box ₹25, kite ₹12.
    How much do a toffee and a ruler cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: sticker sheet ₹11, ice candy ₹14, glue stick ₹25, crayon box ₹50.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: sticker sheet ₹5, banana ₹4, toffee ₹2, pencil ₹6.
    How much do 5 pencils cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: eraser ₹4, biscuit packet ₹19, glue stick ₹25, balloon ₹5.
    How much do 4 balloons cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: pencil ₹7, biscuit packet ₹13, notebook ₹35, ice candy ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) notebook (c) ice candy (d) biscuit packet
  12. 12.Price list: ruler ₹10, juice box ₹20, eraser ₹2, sharpener ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) juice box (b) sharpener (c) eraser (d) ruler
  13. 13.Price list: banana ₹4, sharpener ₹8, balloon ₹6, crayon box ₹30.
    Farhan has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: biscuit packet ₹19, ice candy ₹8, balloon ₹9, banana ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) balloon (c) biscuit packet (d) ice candy
  15. 15.Price list: notebook ₹35, eraser ₹2, balloon ₹10, samosa ₹20.
    How much do a notebook and an eraser cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: eraser ₹3, sharpener ₹9, juice box ₹25, ice candy ₹8.
    How much do a juice box and an eraser cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: banana ₹6, crayon box ₹40, toffee ₹1, glue stick ₹18.
    How many rupees more does a banana cost than a toffee?
  18. 18.Price list: crayon box ₹35, pencil ₹7, samosa ₹20, ruler ₹8.
    How much do a ruler and a samosa cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: sharpener ₹6, biscuit packet ₹10, ruler ₹9, notebook ₹35.
    How much do a ruler and a notebook cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: notebook ₹35, toffee ₹3, eraser ₹5, ruler ₹13.
    How much do a ruler and an eraser cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: juice box ₹20, biscuit packet ₹11, banana ₹4, eraser ₹5.
    Arjun has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: ice candy ₹15, sharpener ₹9, eraser ₹4, biscuit packet ₹19.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) ice candy (c) biscuit packet (d) eraser
  23. 23.Price list: sharpener ₹8, toffee ₹2, ruler ₹9, glue stick ₹17.
    Lakshmi has ₹10 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: sticker sheet ₹5, eraser ₹4, crayon box ₹35, glue stick ₹25.
    How much do 4 sticker sheets cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: juice box ₹30, banana ₹5, pencil ₹6, samosa ₹18.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) pencil (c) samosa (d) juice box
  26. 26.Price list: eraser ₹5, notebook ₹40, toffee ₹3, glue stick ₹24.
    How many rupees more does a notebook cost than an eraser?
  27. 27.Price list: glue stick ₹25, sharpener ₹9, balloon ₹5, banana ₹7.
    How much do a balloon and a sharpener cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: pencil ₹4, ice candy ₹14, juice box ₹25, crayon box ₹45.
    How many rupees more does an ice candy cost than a pencil?
  29. 29.Price list: notebook ₹30, eraser ₹2, kite ₹15, pencil ₹7.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  30. 30.Price list: kite ₹12, eraser ₹3, ice candy ₹11, pencil ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) ice candy (c) pencil (d) kite
  31. 31.Price list: banana ₹4, pencil ₹3, ice candy ₹15, notebook ₹35.
    How many rupees more does a notebook cost than a pencil?
  32. 32.Price list: glue stick ₹23, crayon box ₹50, samosa ₹19, sharpener ₹5.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  33. 33.Price list: balloon ₹6, juice box ₹30, kite ₹12, pencil ₹7.
    How much do a pencil and a juice box cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: crayon box ₹50, notebook ₹45, kite ₹20, eraser ₹5.
    How much do a kite and a notebook cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: notebook ₹40, banana ₹5, kite ₹23, ice candy ₹9.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  36. 36.Price list: sharpener ₹5, notebook ₹25, kite ₹16, biscuit packet ₹12.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  37. 37.Price list: samosa ₹16, ruler ₹14, ice candy ₹9, notebook ₹40.
    How many rupees more does a notebook cost than an ice candy?
  38. 38.Price list: crayon box ₹35, eraser ₹2, banana ₹6, sticker sheet ₹5.
    How much do a crayon box and a banana cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: eraser ₹5, ruler ₹12, pencil ₹4, sharpener ₹8.
    How much do 5 pencils cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: kite ₹22, eraser ₹4, pencil ₹6, juice box ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) kite (b) juice box (c) pencil (d) eraser

Answer key

  1. 22
  2. 29
  3. 38
  4. 26
  5. sticker sheet
  6. 9
  7. 11
  8. 100
  9. 30
  10. 20
  11. pencil
  12. eraser
  13. 2
  14. biscuit packet
  15. 37
  16. 28
  17. 5
  18. 28
  19. 44
  20. 18
  21. 6
  22. eraser
  23. 2
  24. 20
  25. banana
  26. 35
  27. 14
  28. 10
  29. 15
  30. eraser
  31. 32
  32. 57
  33. 37
  34. 65
  35. 17
  36. 9
  37. 31
  38. 41
  39. 20
  40. eraser

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids