← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 449 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: notebook ₹35, pencil ₹3, ice candy ₹9, biscuit packet ₹13.
    How much do a biscuit packet and a notebook cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: crayon box ₹45, banana ₹7, eraser ₹4, notebook ₹40.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) notebook (c) crayon box (d) banana
  3. 3.Price list: samosa ₹16, eraser ₹4, sticker sheet ₹11, balloon ₹10.
    How many rupees more does a samosa cost than a sticker sheet?
  4. 4.Price list: kite ₹20, sticker sheet ₹9, crayon box ₹40, glue stick ₹24.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  5. 5.Price list: glue stick ₹22, ruler ₹15, crayon box ₹50, balloon ₹5.
    Ananya has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: juice box ₹30, balloon ₹5, ruler ₹14, sharpener ₹9.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: samosa ₹20, eraser ₹5, sharpener ₹7, notebook ₹30.
    How much do a samosa and an eraser cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: glue stick ₹22, balloon ₹6, juice box ₹20, eraser ₹4.
    How much do a glue stick and an eraser cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: ruler ₹8, ice candy ₹9, notebook ₹25, balloon ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) balloon (c) ice candy (d) notebook
  10. 10.Price list: eraser ₹2, balloon ₹5, biscuit packet ₹20, toffee ₹3.
    How much do a toffee and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  11. 11.Price list: glue stick ₹22, sticker sheet ₹10, juice box ₹20, ruler ₹12.
    Arjun has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: biscuit packet ₹18, banana ₹5, samosa ₹11, ruler ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) biscuit packet (b) ruler (c) samosa (d) banana
  13. 13.Price list: sharpener ₹4, toffee ₹3, pencil ₹5, eraser ₹2.
    How much do a sharpener and a pencil cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: pencil ₹8, eraser ₹3, glue stick ₹19, samosa ₹11.
    Nisha has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: sticker sheet ₹6, ice candy ₹11, eraser ₹4, juice box ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) ice candy (c) juice box (d) eraser
  16. 16.Price list: kite ₹17, pencil ₹5, sticker sheet ₹10, ice candy ₹14.
    How much do a sticker sheet and an ice candy cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: notebook ₹30, pencil ₹8, sticker sheet ₹12, kite ₹16.
    How many rupees more does a notebook cost than a sticker sheet?
  18. 18.Price list: crayon box ₹50, samosa ₹15, banana ₹4, balloon ₹10.
    Manav has ₹20 and buys a samosa. How many rupees are left?
  19. 19.Price list: banana ₹6, balloon ₹9, ice candy ₹11, ruler ₹13.
    How much do 4 bananas cost (in ₹)?
  20. 20.Price list: toffee ₹1, banana ₹5, glue stick ₹18, sharpener ₹6.
    How many rupees more does a glue stick cost than a toffee?
  21. 21.Price list: balloon ₹9, samosa ₹15, ruler ₹12, eraser ₹5.
    How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: pencil ₹8, biscuit packet ₹15, eraser ₹2, samosa ₹17.
    How much do 2 pencils cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: notebook ₹45, ice candy ₹8, toffee ₹3, ruler ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) ice candy (b) notebook (c) ruler (d) toffee
  24. 24.Price list: samosa ₹10, biscuit packet ₹12, toffee ₹1, crayon box ₹30.
    Which item costs the least?
    (a) toffee (b) biscuit packet (c) crayon box (d) samosa
  25. 25.Price list: balloon ₹10, biscuit packet ₹17, sharpener ₹5, glue stick ₹19.
    How many rupees more does a balloon cost than a sharpener?
  26. 26.Price list: juice box ₹20, eraser ₹3, glue stick ₹15, sticker sheet ₹6.
    Joseph has ₹50 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  27. 27.Price list: juice box ₹20, banana ₹6, balloon ₹5, glue stick ₹22.
    How much do a juice box and a banana cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: pencil ₹7, kite ₹20, sharpener ₹9, ruler ₹10.
    Sneha has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: sticker sheet ₹6, glue stick ₹21, toffee ₹2, ruler ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) glue stick (c) toffee (d) ruler
  30. 30.Price list: balloon ₹9, notebook ₹25, juice box ₹20, eraser ₹4.
    How many rupees more does a notebook cost than a juice box?
  31. 31.Price list: eraser ₹4, crayon box ₹35, juice box ₹20, balloon ₹6.
    How much do a balloon and a crayon box cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: banana ₹7, pencil ₹6, kite ₹15, ice candy ₹13.
    Tara has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  33. 33.Price list: sticker sheet ₹6, kite ₹23, toffee ₹1, sharpener ₹5.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: juice box ₹30, notebook ₹35, pencil ₹6, banana ₹4.
    How much do a juice box and a pencil cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: sharpener ₹5, kite ₹11, notebook ₹40, samosa ₹16.
    How much do a notebook and a kite cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: sharpener ₹4, ruler ₹9, glue stick ₹23, samosa ₹10.
    How much do 2 rulers cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: notebook ₹25, biscuit packet ₹20, eraser ₹2, sharpener ₹5.
    How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: ruler ₹9, banana ₹7, samosa ₹19, sharpener ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) banana (c) ruler (d) sharpener
  39. 39.Price list: sharpener ₹6, pencil ₹3, kite ₹20, crayon box ₹30.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) pencil (c) kite (d) crayon box
  40. 40.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹6, pencil ₹3, ruler ₹11.
    How much do 3 toffees cost (in ₹)?

Answer key

  1. 48
  2. eraser
  3. 5
  4. 48
  5. 28
  6. 42
  7. 25
  8. 26
  9. notebook
  10. 23
  11. 78
  12. banana
  13. 9
  14. 47
  15. eraser
  16. 24
  17. 18
  18. 5
  19. 24
  20. 17
  21. 30
  22. 16
  23. toffee
  24. toffee
  25. 5
  26. 44
  27. 26
  28. 80
  29. glue stick
  30. 5
  31. 41
  32. 93
  33. 3
  34. 36
  35. 51
  36. 18
  37. 75
  38. sharpener
  39. crayon box
  40. 3

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids