← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 462 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹10, eraser ₹4, kite ₹15, ice candy ₹11.
    How much do a balloon and an eraser cost together (in ₹)?
  2. 2.Price list: ruler ₹10, notebook ₹35, toffee ₹3, kite ₹21.
    How much do a notebook and a toffee cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: eraser ₹2, sticker sheet ₹8, ruler ₹9, pencil ₹5.
    How much do a pencil and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  4. 4.Price list: crayon box ₹50, pencil ₹6, juice box ₹20, ruler ₹13.
    Ishaan has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: notebook ₹35, banana ₹4, kite ₹21, crayon box ₹30.
    How much do a banana and a crayon box cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: glue stick ₹15, eraser ₹3, sticker sheet ₹7, samosa ₹12.
    How many rupees more does a samosa cost than a sticker sheet?
  7. 7.Price list: kite ₹22, banana ₹8, biscuit packet ₹19, crayon box ₹30.
    How much do a kite and a banana cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: ruler ₹11, biscuit packet ₹18, pencil ₹4, balloon ₹10.
    How much do a biscuit packet and a ruler cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: notebook ₹45, glue stick ₹21, ruler ₹12, pencil ₹6.
    How many rupees more does a ruler cost than a pencil?
  10. 10.Price list: ice candy ₹15, samosa ₹20, glue stick ₹21, sharpener ₹6.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) samosa (c) ice candy (d) glue stick
  11. 11.Price list: notebook ₹45, samosa ₹18, ruler ₹15, sticker sheet ₹11.
    Nisha has ₹50 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: sticker sheet ₹12, pencil ₹7, eraser ₹4, kite ₹21.
    Lakshmi has ₹20 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: sharpener ₹6, ice candy ₹15, toffee ₹1, pencil ₹8.
    Rahul has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: biscuit packet ₹19, ruler ₹13, banana ₹6, sticker sheet ₹5.
    Arjun has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: notebook ₹40, sticker sheet ₹9, samosa ₹16, crayon box ₹30.
    How many rupees more does a notebook cost than a sticker sheet?
  16. 16.Price list: sharpener ₹7, biscuit packet ₹13, toffee ₹2, balloon ₹6.
    How much do a sharpener and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: kite ₹20, toffee ₹1, ice candy ₹12, pencil ₹3.
    Gurpreet has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: kite ₹21, glue stick ₹25, sharpener ₹5, banana ₹6.
    How much do 5 sharpeners cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: biscuit packet ₹13, toffee ₹2, ruler ₹15, kite ₹14.
    How much do a toffee and a ruler cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: samosa ₹10, ruler ₹15, kite ₹22, sharpener ₹9.
    How many rupees more does a kite cost than a samosa?
  21. 21.Price list: glue stick ₹16, pencil ₹3, samosa ₹13, sharpener ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) sharpener (b) pencil (c) samosa (d) glue stick
  22. 22.Price list: juice box ₹20, sticker sheet ₹5, ruler ₹14, eraser ₹4.
    How much do 5 sticker sheets cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: ice candy ₹13, balloon ₹6, banana ₹4, samosa ₹14.
    How much do 5 balloons cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: samosa ₹20, sharpener ₹5, notebook ₹25, ruler ₹11.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  25. 25.Price list: ice candy ₹8, biscuit packet ₹18, crayon box ₹45, sticker sheet ₹5.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: samosa ₹13, eraser ₹3, ruler ₹15, sticker sheet ₹5.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) sticker sheet (c) ruler (d) samosa
  27. 27.Price list: pencil ₹4, ruler ₹9, toffee ₹3, crayon box ₹40.
    How much do a ruler and a crayon box cost together (in ₹)?
  28. 28.Price list: toffee ₹1, pencil ₹3, glue stick ₹23, ruler ₹15.
    How much do a pencil and a toffee cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: biscuit packet ₹16, samosa ₹17, sticker sheet ₹9, notebook ₹25.
    How much do a sticker sheet and a notebook cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: ruler ₹9, banana ₹5, sharpener ₹4, biscuit packet ₹13.
    Saanvi has ₹20 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: ice candy ₹8, samosa ₹20, biscuit packet ₹17, sharpener ₹6.
    How much do a biscuit packet and a samosa cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: crayon box ₹45, biscuit packet ₹12, pencil ₹6, juice box ₹25.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) biscuit packet (c) crayon box (d) juice box
  33. 33.Price list: kite ₹24, juice box ₹20, banana ₹5, glue stick ₹15.
    How much do 5 glue sticks cost (in ₹)?
  34. 34.Price list: sticker sheet ₹11, juice box ₹20, pencil ₹6, notebook ₹40.
    Pooja has ₹50 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: balloon ₹8, sharpener ₹6, juice box ₹20, ruler ₹13.
    How much do a juice box and a ruler cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: kite ₹24, glue stick ₹23, banana ₹4, juice box ₹25.
    How much do a kite and a banana cost together (in ₹)?
  37. 37.Price list: kite ₹18, sharpener ₹7, toffee ₹3, notebook ₹40.
    Saanvi has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: crayon box ₹40, juice box ₹20, biscuit packet ₹18, glue stick ₹23.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: eraser ₹4, balloon ₹6, ruler ₹10, biscuit packet ₹20.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) eraser (c) biscuit packet (d) balloon
  40. 40.Price list: sticker sheet ₹12, glue stick ₹22, sharpener ₹8, toffee ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) sharpener (c) glue stick (d) toffee

Answer key

  1. 14
  2. 38
  3. 13
  4. 50
  5. 34
  6. 5
  7. 30
  8. 29
  9. 6
  10. sharpener
  11. 39
  12. 8
  13. 85
  14. 7
  15. 31
  16. 20
  17. 30
  18. 25
  19. 17
  20. 12
  21. pencil
  22. 25
  23. 30
  24. 50
  25. 90
  26. eraser
  27. 49
  28. 4
  29. 34
  30. 7
  31. 37
  32. crayon box
  33. 75
  34. 39
  35. 33
  36. 28
  37. 97
  38. 60
  39. biscuit packet
  40. glue stick

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids