← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 49 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹16, banana ₹4, sharpener ₹5, sticker sheet ₹11.
    How many rupees more does a sharpener cost than a banana?
  2. 2.Price list: pencil ₹8, samosa ₹18, biscuit packet ₹12, balloon ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) pencil (b) biscuit packet (c) samosa (d) balloon
  3. 3.Price list: juice box ₹20, notebook ₹45, banana ₹7, biscuit packet ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) notebook (c) banana (d) juice box
  4. 4.Price list: biscuit packet ₹20, notebook ₹30, glue stick ₹18, ruler ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) ruler (c) notebook (d) biscuit packet
  5. 5.Price list: banana ₹6, pencil ₹3, eraser ₹4, ice candy ₹10.
    How much do an eraser and an ice candy cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: ice candy ₹9, notebook ₹30, toffee ₹2, pencil ₹6.
    How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: ice candy ₹11, toffee ₹3, eraser ₹4, balloon ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) ice candy (c) balloon (d) eraser
  8. 8.Price list: notebook ₹45, samosa ₹10, sticker sheet ₹5, glue stick ₹16.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) notebook (c) glue stick (d) sticker sheet
  9. 9.Price list: eraser ₹5, juice box ₹20, ice candy ₹13, balloon ₹10.
    How much do 5 erasers cost (in ₹)?
  10. 10.Price list: banana ₹7, kite ₹24, sharpener ₹8, balloon ₹10.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: ruler ₹13, sharpener ₹5, ice candy ₹12, glue stick ₹23.
    How much do 3 rulers cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: sharpener ₹9, eraser ₹4, pencil ₹5, notebook ₹45.
    How many rupees more does a notebook cost than a sharpener?
  13. 13.Price list: ruler ₹14, biscuit packet ₹12, sticker sheet ₹7, banana ₹8.
    Saanvi has ₹100 and buys a ruler. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: crayon box ₹50, glue stick ₹21, banana ₹7, sticker sheet ₹11.
    How much do 2 bananas cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: balloon ₹9, sticker sheet ₹10, notebook ₹45, ice candy ₹8.
    How much do a notebook and an ice candy cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: crayon box ₹45, glue stick ₹15, juice box ₹30, biscuit packet ₹13.
    Which item costs the most?
    (a) juice box (b) biscuit packet (c) glue stick (d) crayon box
  17. 17.Price list: biscuit packet ₹18, kite ₹16, ruler ₹14, pencil ₹3.
    How much do 3 biscuit packets cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: juice box ₹20, sharpener ₹4, sticker sheet ₹9, notebook ₹30.
    How many rupees more does a notebook cost than a juice box?
  19. 19.Price list: notebook ₹25, sharpener ₹5, crayon box ₹30, balloon ₹10.
    How much do a notebook and a sharpener cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: crayon box ₹45, balloon ₹7, samosa ₹17, eraser ₹5.
    How many rupees more does a crayon box cost than an eraser?
  21. 21.Price list: biscuit packet ₹14, banana ₹7, glue stick ₹17, balloon ₹5.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: crayon box ₹40, banana ₹5, eraser ₹2, glue stick ₹17.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) banana (c) glue stick (d) crayon box
  23. 23.Price list: kite ₹18, balloon ₹9, crayon box ₹50, pencil ₹7.
    How many rupees more does a kite cost than a pencil?
  24. 24.Price list: kite ₹10, ruler ₹12, eraser ₹2, ice candy ₹13.
    How many rupees more does an ice candy cost than an eraser?
  25. 25.Price list: glue stick ₹16, ruler ₹11, banana ₹7, crayon box ₹35.
    How much do 5 bananas cost (in ₹)?
  26. 26.Price list: pencil ₹4, samosa ₹12, juice box ₹30, glue stick ₹17.
    How many rupees more does a juice box cost than a pencil?
  27. 27.Price list: crayon box ₹35, samosa ₹12, sharpener ₹9, toffee ₹3.
    How much do 4 crayon boxes cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: ice candy ₹10, notebook ₹30, banana ₹4, kite ₹17.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: eraser ₹2, kite ₹13, samosa ₹12, pencil ₹6.
    How much do a kite and an eraser cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: crayon box ₹40, samosa ₹15, biscuit packet ₹20, eraser ₹3.
    How much do a biscuit packet and an eraser cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: pencil ₹3, sharpener ₹5, kite ₹12, ruler ₹13.
    Ishaan has ₹100 and buys a pencil. How many rupees are left?
  32. 32.Price list: banana ₹8, ice candy ₹13, juice box ₹30, sticker sheet ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) banana (c) juice box (d) sticker sheet
  33. 33.Price list: notebook ₹25, ruler ₹12, sharpener ₹9, sticker sheet ₹5.
    How many rupees more does a notebook cost than a ruler?
  34. 34.Price list: notebook ₹35, kite ₹21, samosa ₹14, pencil ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) notebook (c) kite (d) samosa
  35. 35.Price list: pencil ₹7, biscuit packet ₹11, sharpener ₹9, ruler ₹13.
    How much do a biscuit packet and a pencil cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: samosa ₹13, sticker sheet ₹5, ruler ₹11, eraser ₹3.
    How many rupees more does a ruler cost than a sticker sheet?
  37. 37.Price list: balloon ₹7, sharpener ₹4, glue stick ₹25, eraser ₹2.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) glue stick (c) sharpener (d) eraser
  38. 38.Price list: glue stick ₹22, juice box ₹25, pencil ₹3, banana ₹7.
    How many rupees more does a glue stick cost than a pencil?
  39. 39.Price list: samosa ₹20, crayon box ₹40, balloon ₹6, pencil ₹3.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  40. 40.Price list: glue stick ₹21, kite ₹23, sticker sheet ₹5, ruler ₹10.
    How much do a ruler and a glue stick cost together (in ₹)?

Answer key

  1. 1
  2. pencil
  3. notebook
  4. notebook
  5. 14
  6. 90
  7. ice candy
  8. sticker sheet
  9. 25
  10. 20
  11. 39
  12. 36
  13. 86
  14. 14
  15. 53
  16. crayon box
  17. 54
  18. 10
  19. 30
  20. 40
  21. 68
  22. eraser
  23. 11
  24. 11
  25. 35
  26. 26
  27. 140
  28. 20
  29. 15
  30. 23
  31. 97
  32. juice box
  33. 13
  34. notebook
  35. 18
  36. 6
  37. eraser
  38. 19
  39. 18
  40. 31

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids