← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 495 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹7, balloon ₹10, toffee ₹3, crayon box ₹50.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) crayon box (c) toffee (d) sharpener
  2. 2.Price list: glue stick ₹20, ice candy ₹13, toffee ₹3, juice box ₹30.
    Lakshmi has ₹100 and buys a toffee. How many rupees are left?
  3. 3.Price list: toffee ₹2, pencil ₹4, sticker sheet ₹12, eraser ₹3.
    How much do 3 sticker sheets cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: sharpener ₹8, kite ₹16, pencil ₹4, ice candy ₹9.
    How much do a kite and an ice candy cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: crayon box ₹45, pencil ₹4, samosa ₹12, biscuit packet ₹19.
    Diya has ₹50 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: kite ₹19, balloon ₹10, crayon box ₹50, glue stick ₹16.
    How much do a glue stick and a balloon cost together (in ₹)?
  7. 7.Price list: biscuit packet ₹17, eraser ₹3, ice candy ₹9, juice box ₹20.
    How much do 3 biscuit packets cost (in ₹)?
  8. 8.Price list: biscuit packet ₹13, toffee ₹2, sharpener ₹9, notebook ₹25.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: pencil ₹8, sharpener ₹4, juice box ₹20, biscuit packet ₹11.
    Rohan has ₹100 and buys a juice box. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: crayon box ₹45, glue stick ₹16, kite ₹17, samosa ₹20.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) samosa (c) kite (d) crayon box
  11. 11.Price list: kite ₹21, sticker sheet ₹8, eraser ₹3, pencil ₹7.
    How much do an eraser and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  12. 12.Price list: toffee ₹3, banana ₹7, biscuit packet ₹13, juice box ₹20.
    Farhan has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹17, eraser ₹4, notebook ₹25.
    How much do a toffee and a glue stick cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: pencil ₹3, biscuit packet ₹12, crayon box ₹45, juice box ₹20.
    How much do a pencil and a juice box cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: sharpener ₹9, balloon ₹5, biscuit packet ₹18, sticker sheet ₹10.
    How much do 3 sharpeners cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: banana ₹7, ice candy ₹13, crayon box ₹50, notebook ₹45.
    How much do a banana and a crayon box cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: ice candy ₹8, sharpener ₹5, samosa ₹17, glue stick ₹15.
    Ishaan has ₹10 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: glue stick ₹23, balloon ₹6, ice candy ₹13, notebook ₹45.
    How much do a glue stick and an ice candy cost together (in ₹)?
  19. 19.Price list: banana ₹8, sticker sheet ₹11, notebook ₹45, sharpener ₹4.
    How many rupees more does a banana cost than a sharpener?
  20. 20.Price list: glue stick ₹20, crayon box ₹50, ice candy ₹10, juice box ₹25.
    Diya has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  21. 21.Price list: sticker sheet ₹10, biscuit packet ₹17, ice candy ₹11, glue stick ₹18.
    How much do 3 sticker sheets cost (in ₹)?
  22. 22.Price list: ruler ₹14, toffee ₹2, samosa ₹17, sharpener ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) ruler (c) sharpener (d) samosa
  23. 23.Price list: glue stick ₹21, biscuit packet ₹15, eraser ₹4, ice candy ₹10.
    Rahul has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: samosa ₹18, kite ₹12, sharpener ₹7, toffee ₹3.
    How much do a toffee and a samosa cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: crayon box ₹40, sharpener ₹4, toffee ₹2, eraser ₹3.
    How many rupees more does a crayon box cost than a sharpener?
  26. 26.Price list: sharpener ₹7, crayon box ₹45, toffee ₹2, glue stick ₹22.
    How many rupees more does a sharpener cost than a toffee?
  27. 27.Price list: eraser ₹3, ruler ₹15, banana ₹8, glue stick ₹16.
    How many rupees more does a banana cost than an eraser?
  28. 28.Price list: ruler ₹9, toffee ₹1, kite ₹16, juice box ₹30.
    How many rupees more does a juice box cost than a kite?
  29. 29.Price list: glue stick ₹24, sharpener ₹5, banana ₹8, crayon box ₹40.
    How much do a glue stick and a sharpener cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: banana ₹7, sharpener ₹6, glue stick ₹20, biscuit packet ₹12.
    How many rupees more does a banana cost than a sharpener?
  31. 31.Price list: glue stick ₹21, crayon box ₹45, sharpener ₹5, pencil ₹7.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: sharpener ₹5, banana ₹4, kite ₹10, eraser ₹3.
    How many rupees more does a sharpener cost than an eraser?
  33. 33.Price list: ice candy ₹11, sticker sheet ₹6, notebook ₹45, glue stick ₹22.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) notebook (c) ice candy (d) sticker sheet
  34. 34.Price list: samosa ₹20, juice box ₹25, eraser ₹2, ice candy ₹10.
    Karan has ₹100 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: glue stick ₹18, toffee ₹1, crayon box ₹45, pencil ₹3.
    How many rupees more does a crayon box cost than a glue stick?
  36. 36.Price list: biscuit packet ₹12, eraser ₹5, juice box ₹30, ruler ₹13.
    Tara has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  37. 37.Price list: ruler ₹12, notebook ₹25, banana ₹8, biscuit packet ₹11.
    Priya has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  38. 38.Price list: pencil ₹5, glue stick ₹22, ice candy ₹15, juice box ₹20.
    How much do a juice box and a pencil cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: ice candy ₹10, biscuit packet ₹14, crayon box ₹50, juice box ₹25.
    How much do a biscuit packet and a crayon box cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: sharpener ₹4, pencil ₹8, juice box ₹25, crayon box ₹40.
    Nisha has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?

Answer key

  1. crayon box
  2. 97
  3. 36
  4. 25
  5. 5
  6. 26
  7. 51
  8. 50
  9. 80
  10. glue stick
  11. 11
  12. 93
  13. 18
  14. 23
  15. 27
  16. 57
  17. 2
  18. 36
  19. 4
  20. 30
  21. 30
  22. samosa
  23. 90
  24. 21
  25. 36
  26. 5
  27. 5
  28. 14
  29. 29
  30. 1
  31. 84
  32. 2
  33. sticker sheet
  34. 90
  35. 27
  36. 5
  37. 8
  38. 25
  39. 64
  40. 25

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids