← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 497 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: sharpener ₹5, juice box ₹20, toffee ₹3, glue stick ₹16.
    How many rupees more does a glue stick cost than a toffee?
  2. 2.Price list: biscuit packet ₹15, sharpener ₹4, toffee ₹1, sticker sheet ₹9.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a toffee?
  3. 3.Price list: juice box ₹25, kite ₹18, toffee ₹1, samosa ₹13.
    How many rupees more does a kite cost than a samosa?
  4. 4.Price list: glue stick ₹19, balloon ₹6, samosa ₹18, sharpener ₹7.
    How much do a balloon and a sharpener cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: ice candy ₹12, biscuit packet ₹11, sticker sheet ₹5, ruler ₹14.
    Aditya has ₹10 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: juice box ₹20, glue stick ₹16, ruler ₹9, banana ₹8.
    Saanvi has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: sharpener ₹7, crayon box ₹35, samosa ₹17, eraser ₹5.
    Kabir has ₹10 and buys an eraser. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: crayon box ₹30, ice candy ₹9, biscuit packet ₹11, samosa ₹17.
    How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: juice box ₹30, glue stick ₹15, eraser ₹3, pencil ₹7.
    How many rupees more does a glue stick cost than a pencil?
  10. 10.Price list: biscuit packet ₹13, sharpener ₹4, glue stick ₹19, juice box ₹25.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a sharpener?
  11. 11.Price list: sharpener ₹7, eraser ₹5, balloon ₹6, ice candy ₹10.
    Arjun has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: toffee ₹2, balloon ₹5, kite ₹17, glue stick ₹20.
    Ishaan has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: pencil ₹8, balloon ₹5, kite ₹24, sticker sheet ₹12.
    Zoya has ₹50 and buys a kite. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: sticker sheet ₹12, crayon box ₹50, kite ₹24, pencil ₹3.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) crayon box (c) kite (d) pencil
  15. 15.Price list: eraser ₹2, pencil ₹3, ruler ₹9, balloon ₹10.
    How many rupees more does a balloon cost than a pencil?
  16. 16.Price list: eraser ₹5, pencil ₹4, juice box ₹25, biscuit packet ₹13.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) biscuit packet (c) pencil (d) juice box
  17. 17.Price list: crayon box ₹35, ruler ₹13, biscuit packet ₹12, glue stick ₹24.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: banana ₹6, sticker sheet ₹7, samosa ₹12, eraser ₹5.
    How much do 2 bananas cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: balloon ₹6, banana ₹5, pencil ₹7, toffee ₹3.
    How much do a toffee and a balloon cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: notebook ₹25, pencil ₹4, biscuit packet ₹15, toffee ₹1.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.Price list: banana ₹5, biscuit packet ₹19, toffee ₹1, crayon box ₹40.
    Which item costs the most?
    (a) crayon box (b) toffee (c) banana (d) biscuit packet
  22. 22.Price list: banana ₹4, sticker sheet ₹7, crayon box ₹30, eraser ₹2.
    How much do a sticker sheet and an eraser cost together (in ₹)?
  23. 23.Price list: crayon box ₹50, notebook ₹25, biscuit packet ₹11, toffee ₹3.
    Tara has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  24. 24.Price list: glue stick ₹22, sharpener ₹9, biscuit packet ₹11, pencil ₹4.
    How much do a biscuit packet and a pencil cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: notebook ₹45, sharpener ₹7, crayon box ₹30, kite ₹11.
    How much do a notebook and a sharpener cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: ice candy ₹13, samosa ₹18, balloon ₹6, juice box ₹30.
    How much do 3 ice candies cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: ice candy ₹15, pencil ₹7, balloon ₹8, crayon box ₹35.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) crayon box (c) pencil (d) balloon
  28. 28.Price list: kite ₹13, biscuit packet ₹12, notebook ₹35, banana ₹4.
    Sneha has ₹10 and buys a banana. How many rupees are left?
  29. 29.Price list: notebook ₹45, pencil ₹6, sharpener ₹7, eraser ₹2.
    How many rupees more does a pencil cost than an eraser?
  30. 30.Price list: ice candy ₹11, crayon box ₹30, eraser ₹4, sharpener ₹9.
    How much do a sharpener and a crayon box cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: balloon ₹9, biscuit packet ₹16, ice candy ₹12, crayon box ₹30.
    How much do a biscuit packet and an ice candy cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: eraser ₹3, ruler ₹14, samosa ₹12, juice box ₹20.
    How many rupees more does a ruler cost than a samosa?
  33. 33.Price list: ruler ₹10, toffee ₹3, crayon box ₹45, samosa ₹11.
    How many rupees more does a samosa cost than a toffee?
  34. 34.Price list: sharpener ₹5, juice box ₹20, ruler ₹15, toffee ₹3.
    How much do a toffee and a sharpener cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: crayon box ₹40, toffee ₹3, eraser ₹5, glue stick ₹25.
    How much do a crayon box and a toffee cost together (in ₹)?
  36. 36.Price list: pencil ₹8, eraser ₹3, toffee ₹2, ruler ₹10.
    How many rupees more does a pencil cost than an eraser?
  37. 37.Price list: ruler ₹8, toffee ₹1, ice candy ₹12, kite ₹11.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: pencil ₹4, glue stick ₹25, ruler ₹12, ice candy ₹15.
    How much do a ruler and an ice candy cost together (in ₹)?
  39. 39.Price list: sticker sheet ₹8, juice box ₹25, toffee ₹3, glue stick ₹18.
    How much do a sticker sheet and a toffee cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: sticker sheet ₹12, juice box ₹25, glue stick ₹19, crayon box ₹35.
    Gurpreet has ₹50 and buys a glue stick. How many rupees are left?

Answer key

  1. 13
  2. 14
  3. 5
  4. 13
  5. 5
  6. 2
  7. 5
  8. 85
  9. 8
  10. 9
  11. 45
  12. 95
  13. 26
  14. pencil
  15. 7
  16. pencil
  17. 48
  18. 12
  19. 9
  20. 50
  21. crayon box
  22. 9
  23. 75
  24. 15
  25. 52
  26. 39
  27. crayon box
  28. 6
  29. 4
  30. 39
  31. 28
  32. 2
  33. 8
  34. 8
  35. 43
  36. 5
  37. 5
  38. 27
  39. 11
  40. 31

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids