← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 504 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: glue stick ₹19, ice candy ₹13, balloon ₹10, kite ₹17.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  2. 2.Price list: biscuit packet ₹16, toffee ₹3, eraser ₹2, balloon ₹9.
    How many rupees more does a balloon cost than a toffee?
  3. 3.Price list: eraser ₹3, biscuit packet ₹12, toffee ₹1, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a crayon box cost than a toffee?
  4. 4.Price list: ruler ₹11, banana ₹4, samosa ₹12, sharpener ₹7.
    How much do a ruler and a banana cost together (in ₹)?
  5. 5.Price list: banana ₹7, juice box ₹25, eraser ₹2, pencil ₹5.
    Aarav has ₹100 and buys a banana. How many rupees are left?
  6. 6.Price list: banana ₹8, biscuit packet ₹11, notebook ₹45, glue stick ₹22.
    How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  7. 7.Price list: samosa ₹17, glue stick ₹25, ice candy ₹10, balloon ₹6.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) balloon (c) samosa (d) glue stick
  8. 8.Price list: crayon box ₹45, toffee ₹2, kite ₹15, samosa ₹19.
    How many rupees more does a crayon box cost than a kite?
  9. 9.Price list: kite ₹23, banana ₹4, balloon ₹6, notebook ₹40.
    How much do a banana and a kite cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: ruler ₹11, ice candy ₹8, glue stick ₹21, banana ₹5.
    Vivaan has ₹20 and buys a banana. How many rupees are left?
  11. 11.Price list: toffee ₹2, biscuit packet ₹16, kite ₹17, pencil ₹5.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) biscuit packet (c) toffee (d) kite
  12. 12.Price list: ice candy ₹14, samosa ₹20, pencil ₹7, kite ₹18.
    How much do a samosa and an ice candy cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: samosa ₹16, pencil ₹4, biscuit packet ₹18, ice candy ₹14.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: crayon box ₹40, sharpener ₹4, glue stick ₹16, notebook ₹30.
    How much do a crayon box and a notebook cost together (in ₹)?
  15. 15.Price list: kite ₹14, eraser ₹3, biscuit packet ₹15, glue stick ₹16.
    How much do a biscuit packet and an eraser cost together (in ₹)?
  16. 16.Price list: pencil ₹3, kite ₹24, sharpener ₹5, sticker sheet ₹7.
    How much do a pencil and a kite cost together (in ₹)?
  17. 17.Price list: samosa ₹10, balloon ₹9, kite ₹17, juice box ₹20.
    Pooja has ₹100 and buys a samosa. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: sticker sheet ₹5, ice candy ₹12, biscuit packet ₹18, crayon box ₹30.
    How much do 2 crayon boxes cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: toffee ₹1, sharpener ₹8, samosa ₹10, ice candy ₹14.
    How many rupees more does an ice candy cost than a sharpener?
  20. 20.Price list: juice box ₹20, crayon box ₹35, samosa ₹13, ice candy ₹8.
    Tara has ₹50 and buys a juice box. How many rupees are left?
  21. 21.Price list: kite ₹19, crayon box ₹45, ruler ₹8, sticker sheet ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) crayon box (c) kite (d) ruler
  22. 22.Price list: crayon box ₹40, notebook ₹30, juice box ₹20, glue stick ₹16.
    Arjun has ₹100 and buys a crayon box. How many rupees are left?
  23. 23.Price list: balloon ₹9, banana ₹7, ruler ₹14, eraser ₹4.
    How many rupees more does a ruler cost than an eraser?
  24. 24.Price list: ice candy ₹8, toffee ₹2, samosa ₹14, crayon box ₹40.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) crayon box (c) ice candy (d) toffee
  25. 25.Price list: crayon box ₹50, notebook ₹35, juice box ₹25, balloon ₹10.
    How much do a juice box and a crayon box cost together (in ₹)?
  26. 26.Price list: ruler ₹15, sharpener ₹8, glue stick ₹17, ice candy ₹9.
    How many rupees more does a glue stick cost than a ruler?
  27. 27.Price list: sticker sheet ₹7, glue stick ₹21, banana ₹8, eraser ₹2.
    Kabir has ₹100 and buys a sticker sheet. How many rupees are left?
  28. 28.Price list: kite ₹12, pencil ₹7, crayon box ₹50, notebook ₹25.
    How much do 4 kites cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: crayon box ₹35, kite ₹14, pencil ₹7, banana ₹4.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) banana (c) kite (d) crayon box
  30. 30.Price list: glue stick ₹15, crayon box ₹40, juice box ₹20, notebook ₹35.
    How much do a crayon box and a juice box cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: glue stick ₹23, notebook ₹35, crayon box ₹50, sharpener ₹6.
    How much do a sharpener and a glue stick cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: notebook ₹40, eraser ₹3, sharpener ₹8, pencil ₹6.
    How many rupees more does a notebook cost than a pencil?
  33. 33.Price list: ruler ₹9, juice box ₹20, glue stick ₹25, pencil ₹6.
    How much do a glue stick and a ruler cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: toffee ₹1, sticker sheet ₹8, notebook ₹30, ice candy ₹11.
    Kabir has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: crayon box ₹40, juice box ₹30, balloon ₹9, ice candy ₹11.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  36. 36.Price list: kite ₹24, sharpener ₹6, biscuit packet ₹19, glue stick ₹23.
    How many rupees more does a kite cost than a sharpener?
  37. 37.Price list: glue stick ₹16, banana ₹4, biscuit packet ₹12, ice candy ₹14.
    How much do 2 glue sticks cost (in ₹)?
  38. 38.Price list: biscuit packet ₹19, ice candy ₹11, notebook ₹35, juice box ₹25.
    Ishaan has ₹20 and buys a biscuit packet. How many rupees are left?
  39. 39.Price list: biscuit packet ₹19, balloon ₹9, toffee ₹2, juice box ₹30.
    How much do a toffee and a biscuit packet cost together (in ₹)?
  40. 40.Price list: kite ₹22, ice candy ₹8, notebook ₹25, sticker sheet ₹10.
    How many rupees more does a kite cost than a sticker sheet?

Answer key

  1. 68
  2. 6
  3. 44
  4. 15
  5. 93
  6. 180
  7. glue stick
  8. 30
  9. 27
  10. 15
  11. kite
  12. 34
  13. 28
  14. 70
  15. 18
  16. 27
  17. 90
  18. 60
  19. 6
  20. 30
  21. crayon box
  22. 60
  23. 10
  24. toffee
  25. 75
  26. 2
  27. 93
  28. 48
  29. crayon box
  30. 60
  31. 29
  32. 34
  33. 34
  34. 70
  35. 27
  36. 18
  37. 32
  38. 1
  39. 21
  40. 12

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids