← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 509 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: balloon ₹10, samosa ₹16, pencil ₹6, ice candy ₹8.
    How many rupees more does a samosa cost than an ice candy?
  2. 2.Price list: toffee ₹3, eraser ₹5, sticker sheet ₹6, ruler ₹15.
    How much do 2 sticker sheets cost (in ₹)?
  3. 3.Price list: ruler ₹8, ice candy ₹14, juice box ₹20, sticker sheet ₹10.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: notebook ₹25, banana ₹4, crayon box ₹45, pencil ₹5.
    Diya has ₹50 and buys a pencil. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: eraser ₹5, ruler ₹9, kite ₹25, crayon box ₹30.
    How much do a kite and a ruler cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: sticker sheet ₹12, kite ₹24, balloon ₹10, eraser ₹2.
    Which item costs the least?
    (a) sticker sheet (b) kite (c) eraser (d) balloon
  7. 7.Price list: kite ₹21, toffee ₹2, eraser ₹5, samosa ₹17.
    How much do a samosa and an eraser cost together (in ₹)?
  8. 8.Price list: sticker sheet ₹5, samosa ₹12, glue stick ₹22, kite ₹24.
    Which item costs the most?
    (a) kite (b) glue stick (c) sticker sheet (d) samosa
  9. 9.Price list: notebook ₹45, ice candy ₹8, ruler ₹9, toffee ₹1.
    Zoya has ₹100 and buys a notebook. How many rupees are left?
  10. 10.Price list: biscuit packet ₹17, sharpener ₹4, toffee ₹1, sticker sheet ₹12.
    How much do 5 toffees cost (in ₹)?
  11. 11.Price list: samosa ₹19, biscuit packet ₹18, balloon ₹8, sharpener ₹9.
    How much do 3 balloons cost (in ₹)?
  12. 12.Price list: biscuit packet ₹13, juice box ₹20, notebook ₹30, kite ₹10.
    How many rupees more does a notebook cost than a kite?
  13. 13.Price list: glue stick ₹24, crayon box ₹40, banana ₹7, pencil ₹3.
    Gurpreet has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  14. 14.Price list: banana ₹6, eraser ₹4, balloon ₹8, toffee ₹1.
    Aarav has ₹50 and buys a toffee. How many rupees are left?
  15. 15.Price list: sticker sheet ₹12, eraser ₹2, toffee ₹3, ruler ₹9.
    How much do 4 sticker sheets cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: ruler ₹14, toffee ₹3, ice candy ₹8, sharpener ₹4.
    Which item costs the least?
    (a) ice candy (b) sharpener (c) toffee (d) ruler
  17. 17.Price list: balloon ₹10, ruler ₹13, ice candy ₹11, sharpener ₹7.
    Rohan has ₹20 and buys an ice candy. How many rupees are left?
  18. 18.Price list: kite ₹16, ruler ₹12, pencil ₹8, sharpener ₹6.
    How much do 2 rulers cost (in ₹)?
  19. 19.Price list: glue stick ₹22, balloon ₹5, eraser ₹2, notebook ₹30.
    Tara has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  20. 20.Price list: glue stick ₹16, crayon box ₹40, kite ₹19, samosa ₹15.
    How much do a crayon box and a kite cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: sharpener ₹4, notebook ₹25, balloon ₹5, eraser ₹2.
    How much do a balloon and a sharpener cost together (in ₹)?
  22. 22.Price list: eraser ₹5, notebook ₹35, toffee ₹1, biscuit packet ₹12.
    How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: toffee ₹1, glue stick ₹21, sharpener ₹8, juice box ₹30.
    How much do 4 glue sticks cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: samosa ₹18, ice candy ₹8, juice box ₹20, ruler ₹13.
    Joseph has ₹50 and buys a samosa. How many rupees are left?
  25. 25.Price list: sticker sheet ₹5, crayon box ₹35, glue stick ₹24, juice box ₹30.
    Manav has ₹100 and buys a glue stick. How many rupees are left?
  26. 26.Price list: juice box ₹30, toffee ₹3, glue stick ₹25, sticker sheet ₹9.
    Which item costs the most?
    (a) glue stick (b) juice box (c) toffee (d) sticker sheet
  27. 27.Price list: crayon box ₹30, pencil ₹4, sharpener ₹9, toffee ₹2.
    How much do 3 crayon boxes cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: biscuit packet ₹20, toffee ₹3, sharpener ₹6, eraser ₹2.
    How much do a biscuit packet and an eraser cost together (in ₹)?
  29. 29.Price list: glue stick ₹15, crayon box ₹50, sticker sheet ₹8, eraser ₹4.
    How many rupees more does a crayon box cost than an eraser?
  30. 30.Price list: crayon box ₹40, sharpener ₹9, toffee ₹2, notebook ₹30.
    Dev has ₹100 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  31. 31.Price list: sharpener ₹6, juice box ₹20, crayon box ₹35, glue stick ₹23.
    How much do 5 sharpeners cost (in ₹)?
  32. 32.Price list: sticker sheet ₹10, ruler ₹15, ice candy ₹14, toffee ₹2.
    How many rupees more does a ruler cost than a sticker sheet?
  33. 33.Price list: kite ₹19, toffee ₹1, banana ₹4, pencil ₹6.
    Priya has ₹20 and buys a kite. How many rupees are left?
  34. 34.Price list: eraser ₹3, sticker sheet ₹8, pencil ₹7, balloon ₹5.
    Lakshmi has ₹20 and buys a pencil. How many rupees are left?
  35. 35.Price list: sharpener ₹8, notebook ₹25, ruler ₹15, sticker sheet ₹12.
    How many rupees more does a notebook cost than a sharpener?
  36. 36.Price list: glue stick ₹21, sticker sheet ₹9, samosa ₹11, sharpener ₹5.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  37. 37.Price list: kite ₹10, crayon box ₹30, notebook ₹35, toffee ₹2.
    How many rupees more does a notebook cost than a toffee?
  38. 38.Price list: biscuit packet ₹11, sticker sheet ₹10, banana ₹4, ice candy ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) biscuit packet (b) banana (c) sticker sheet (d) ice candy
  39. 39.Price list: glue stick ₹25, notebook ₹45, biscuit packet ₹18, pencil ₹3.
    How many rupees more does a glue stick cost than a pencil?
  40. 40.Price list: sharpener ₹9, ruler ₹15, glue stick ₹22, kite ₹19.
    How much do 3 glue sticks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 8
  2. 12
  3. 80
  4. 45
  5. 34
  6. eraser
  7. 22
  8. kite
  9. 55
  10. 5
  11. 24
  12. 20
  13. 76
  14. 49
  15. 48
  16. toffee
  17. 9
  18. 24
  19. 48
  20. 59
  21. 9
  22. 70
  23. 84
  24. 32
  25. 76
  26. juice box
  27. 90
  28. 22
  29. 46
  30. 91
  31. 30
  32. 5
  33. 1
  34. 13
  35. 17
  36. 33
  37. 33
  38. ice candy
  39. 22
  40. 66

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids