← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 511 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: crayon box ₹30, eraser ₹4, notebook ₹45, balloon ₹8.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) balloon (c) notebook (d) eraser
  2. 2.Price list: eraser ₹3, samosa ₹15, banana ₹5, biscuit packet ₹12.
    How much do a biscuit packet and an eraser cost together (in ₹)?
  3. 3.Price list: banana ₹4, balloon ₹7, crayon box ₹45, glue stick ₹25.
    Which item costs the least?
    (a) glue stick (b) banana (c) crayon box (d) balloon
  4. 4.Price list: ice candy ₹10, toffee ₹2, ruler ₹11, samosa ₹17.
    Joseph has ₹20 and buys a ruler. How many rupees are left?
  5. 5.Price list: samosa ₹17, notebook ₹35, eraser ₹2, balloon ₹6.
    How many rupees more does a notebook cost than an eraser?
  6. 6.Price list: samosa ₹14, ruler ₹10, crayon box ₹30, eraser ₹4.
    Zoya has ₹100 and buys an eraser. How many rupees are left?
  7. 7.Price list: crayon box ₹50, balloon ₹9, ruler ₹10, glue stick ₹16.
    Kabir has ₹100 and buys a ruler. How many rupees are left?
  8. 8.Price list: pencil ₹8, biscuit packet ₹14, juice box ₹30, ice candy ₹13.
    How much do 4 juice boxes cost (in ₹)?
  9. 9.Price list: ice candy ₹10, toffee ₹2, samosa ₹17, sticker sheet ₹11.
    How many rupees more does a sticker sheet cost than a toffee?
  10. 10.Price list: sticker sheet ₹7, crayon box ₹50, biscuit packet ₹12, eraser ₹2.
    How many rupees more does a crayon box cost than a biscuit packet?
  11. 11.Price list: sticker sheet ₹9, balloon ₹5, kite ₹21, banana ₹8.
    Manav has ₹100 and buys a kite. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: glue stick ₹15, balloon ₹9, ruler ₹8, toffee ₹2.
    How much do a glue stick and a balloon cost together (in ₹)?
  13. 13.Price list: ruler ₹8, crayon box ₹40, samosa ₹12, toffee ₹1.
    How much do a toffee and a samosa cost together (in ₹)?
  14. 14.Price list: banana ₹4, glue stick ₹21, crayon box ₹50, juice box ₹20.
    Which item costs the most?
    (a) banana (b) glue stick (c) juice box (d) crayon box
  15. 15.Price list: kite ₹11, pencil ₹4, ruler ₹10, sharpener ₹7.
    Which item costs the most?
    (a) sharpener (b) pencil (c) kite (d) ruler
  16. 16.Price list: eraser ₹2, juice box ₹20, pencil ₹5, toffee ₹1.
    Karan has ₹20 and buys a pencil. How many rupees are left?
  17. 17.Price list: banana ₹8, ice candy ₹9, samosa ₹12, biscuit packet ₹14.
    How much do 2 ice candies cost (in ₹)?
  18. 18.Price list: ice candy ₹14, biscuit packet ₹13, ruler ₹10, balloon ₹5.
    How many rupees more does a ruler cost than a balloon?
  19. 19.Price list: banana ₹5, samosa ₹17, kite ₹23, sharpener ₹4.
    How many rupees more does a samosa cost than a banana?
  20. 20.Price list: balloon ₹9, kite ₹10, pencil ₹4, biscuit packet ₹17.
    How much do a pencil and a balloon cost together (in ₹)?
  21. 21.Price list: sharpener ₹9, banana ₹6, biscuit packet ₹11, glue stick ₹21.
    Kabir has ₹100 and buys a sharpener. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: toffee ₹1, eraser ₹2, balloon ₹8, samosa ₹10.
    How many rupees more does a samosa cost than a toffee?
  23. 23.Price list: glue stick ₹23, kite ₹22, toffee ₹1, samosa ₹11.
    How many rupees more does a kite cost than a toffee?
  24. 24.Price list: samosa ₹18, kite ₹14, banana ₹7, ruler ₹15.
    How much do a samosa and a banana cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: eraser ₹5, sharpener ₹4, pencil ₹3, glue stick ₹15.
    Which item costs the most?
    (a) pencil (b) glue stick (c) eraser (d) sharpener
  26. 26.Price list: eraser ₹5, juice box ₹20, samosa ₹10, biscuit packet ₹19.
    How much do 3 juice boxes cost (in ₹)?
  27. 27.Price list: glue stick ₹21, pencil ₹3, samosa ₹19, sticker sheet ₹12.
    How many rupees more does a glue stick cost than a sticker sheet?
  28. 28.Price list: toffee ₹1, ice candy ₹14, notebook ₹35, crayon box ₹40.
    How many rupees more does an ice candy cost than a toffee?
  29. 29.Price list: eraser ₹5, banana ₹8, juice box ₹30, pencil ₹4.
    How much do a pencil and a banana cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: toffee ₹1, pencil ₹8, eraser ₹2, ruler ₹9.
    How many rupees more does a ruler cost than a pencil?
  31. 31.Price list: glue stick ₹25, juice box ₹20, kite ₹10, eraser ₹4.
    How much do a kite and an eraser cost together (in ₹)?
  32. 32.Price list: ice candy ₹14, sharpener ₹8, crayon box ₹40, samosa ₹12.
    How many rupees more does a crayon box cost than an ice candy?
  33. 33.Price list: crayon box ₹35, biscuit packet ₹10, juice box ₹30, sticker sheet ₹8.
    How much do a sticker sheet and a crayon box cost together (in ₹)?
  34. 34.Price list: balloon ₹9, biscuit packet ₹19, banana ₹6, sticker sheet ₹10.
    How much do a sticker sheet and a balloon cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: sharpener ₹6, pencil ₹8, balloon ₹5, sticker sheet ₹10.
    Which item costs the most?
    (a) balloon (b) sticker sheet (c) pencil (d) sharpener
  36. 36.Price list: balloon ₹8, banana ₹5, notebook ₹30, samosa ₹17.
    Which item costs the least?
    (a) banana (b) balloon (c) samosa (d) notebook
  37. 37.Price list: pencil ₹5, samosa ₹18, toffee ₹2, crayon box ₹35.
    How much do a crayon box and a samosa cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: balloon ₹6, glue stick ₹21, juice box ₹20, sticker sheet ₹12.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) juice box (c) balloon (d) glue stick
  39. 39.Price list: pencil ₹6, banana ₹8, toffee ₹2, glue stick ₹22.
    Which item costs the most?
    (a) toffee (b) banana (c) glue stick (d) pencil
  40. 40.Price list: banana ₹6, glue stick ₹20, eraser ₹3, crayon box ₹35.
    How much do a crayon box and an eraser cost together (in ₹)?

Answer key

  1. eraser
  2. 15
  3. banana
  4. 9
  5. 33
  6. 96
  7. 90
  8. 120
  9. 9
  10. 38
  11. 79
  12. 24
  13. 13
  14. crayon box
  15. kite
  16. 15
  17. 18
  18. 5
  19. 12
  20. 13
  21. 91
  22. 9
  23. 21
  24. 25
  25. glue stick
  26. 60
  27. 9
  28. 13
  29. 12
  30. 1
  31. 14
  32. 26
  33. 43
  34. 19
  35. sticker sheet
  36. banana
  37. 53
  38. glue stick
  39. glue stick
  40. 38

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids