← Shopping with a price list lesson New set →

Price List Shopping Worksheet

Money maths lesson 9: Shopping with a price list · Set 52 · 40 sums
TalentJR

The method (Read, then work): Find the price of each thing in the list. Together → add. Many of one thing → multiply. Money left or how much more → subtract. Most and least: compare all the prices.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.Price list: ruler ₹14, eraser ₹2, glue stick ₹19, sticker sheet ₹11.
    Which item costs the most?
    (a) ruler (b) glue stick (c) sticker sheet (d) eraser
  2. 2.Price list: samosa ₹10, ruler ₹11, juice box ₹30, toffee ₹3.
    Riya has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  3. 3.Price list: samosa ₹16, pencil ₹8, sharpener ₹5, sticker sheet ₹11.
    How much do 5 sticker sheets cost (in ₹)?
  4. 4.Price list: toffee ₹1, juice box ₹30, kite ₹22, crayon box ₹45.
    How many rupees more does a crayon box cost than a kite?
  5. 5.Price list: toffee ₹1, ice candy ₹11, banana ₹4, kite ₹19.
    How much do an ice candy and a banana cost together (in ₹)?
  6. 6.Price list: samosa ₹18, toffee ₹2, crayon box ₹50, balloon ₹10.
    Which item costs the least?
    (a) crayon box (b) balloon (c) toffee (d) samosa
  7. 7.Price list: kite ₹13, sticker sheet ₹9, pencil ₹8, glue stick ₹15.
    How many rupees more does a kite cost than a sticker sheet?
  8. 8.Price list: notebook ₹30, ice candy ₹15, balloon ₹5, toffee ₹2.
    How much do an ice candy and a balloon cost together (in ₹)?
  9. 9.Price list: crayon box ₹50, notebook ₹35, ruler ₹8, pencil ₹7.
    How much do a crayon box and a pencil cost together (in ₹)?
  10. 10.Price list: juice box ₹30, sharpener ₹9, eraser ₹4, sticker sheet ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) sharpener (c) eraser (d) juice box
  11. 11.Price list: toffee ₹1, balloon ₹9, pencil ₹8, samosa ₹12.
    Saanvi has ₹10 and buys a toffee. How many rupees are left?
  12. 12.Price list: balloon ₹10, sharpener ₹4, samosa ₹17, biscuit packet ₹16.
    Lakshmi has ₹100 and buys a balloon. How many rupees are left?
  13. 13.Price list: ruler ₹11, sharpener ₹8, crayon box ₹50, balloon ₹6.
    How much do 2 balloons cost (in ₹)?
  14. 14.Price list: sharpener ₹4, ruler ₹14, juice box ₹30, sticker sheet ₹8.
    How much do 4 rulers cost (in ₹)?
  15. 15.Price list: juice box ₹20, sharpener ₹7, samosa ₹14, pencil ₹3.
    How much do 4 sharpeners cost (in ₹)?
  16. 16.Price list: sticker sheet ₹8, juice box ₹30, banana ₹6, toffee ₹3.
    Which item costs the most?
    (a) sticker sheet (b) banana (c) juice box (d) toffee
  17. 17.Price list: balloon ₹6, sharpener ₹4, sticker sheet ₹7, kite ₹13.
    How much do a balloon and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  18. 18.Price list: sticker sheet ₹7, biscuit packet ₹18, pencil ₹4, crayon box ₹40.
    How many rupees more does a biscuit packet cost than a pencil?
  19. 19.Price list: notebook ₹45, eraser ₹4, ice candy ₹8, juice box ₹20.
    How much do a notebook and an eraser cost together (in ₹)?
  20. 20.Price list: eraser ₹5, glue stick ₹22, crayon box ₹45, ice candy ₹15.
    Zoya has ₹50 and buys an eraser. How many rupees are left?
  21. 21.Price list: glue stick ₹17, juice box ₹30, eraser ₹2, balloon ₹8.
    Karan has ₹20 and buys an eraser. How many rupees are left?
  22. 22.Price list: kite ₹17, ruler ₹10, pencil ₹4, eraser ₹2.
    How much do 4 erasers cost (in ₹)?
  23. 23.Price list: kite ₹25, biscuit packet ₹16, ice candy ₹10, banana ₹5.
    How much do 5 biscuit packets cost (in ₹)?
  24. 24.Price list: notebook ₹45, sharpener ₹7, ruler ₹9, sticker sheet ₹10.
    How much do a sharpener and a sticker sheet cost together (in ₹)?
  25. 25.Price list: ruler ₹11, notebook ₹40, pencil ₹5, eraser ₹3.
    How many rupees more does a notebook cost than an eraser?
  26. 26.Price list: sharpener ₹5, kite ₹15, samosa ₹20, ruler ₹12.
    How many rupees more does a kite cost than a ruler?
  27. 27.Price list: kite ₹11, balloon ₹5, sticker sheet ₹10, biscuit packet ₹16.
    How much do 2 kites cost (in ₹)?
  28. 28.Price list: samosa ₹16, pencil ₹4, juice box ₹20, crayon box ₹45.
    How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.Price list: banana ₹7, crayon box ₹30, toffee ₹1, pencil ₹8.
    How much do a banana and a toffee cost together (in ₹)?
  30. 30.Price list: juice box ₹25, crayon box ₹40, pencil ₹6, banana ₹4.
    How much do a pencil and a crayon box cost together (in ₹)?
  31. 31.Price list: notebook ₹45, samosa ₹15, sharpener ₹8, balloon ₹9.
    Which item costs the least?
    (a) balloon (b) samosa (c) sharpener (d) notebook
  32. 32.Price list: pencil ₹6, eraser ₹5, ruler ₹11, crayon box ₹30.
    How much do a crayon box and a ruler cost together (in ₹)?
  33. 33.Price list: eraser ₹2, notebook ₹25, sharpener ₹9, ruler ₹14.
    Which item costs the least?
    (a) eraser (b) notebook (c) sharpener (d) ruler
  34. 34.Price list: sharpener ₹4, ice candy ₹9, sticker sheet ₹7, toffee ₹3.
    How much do an ice candy and a toffee cost together (in ₹)?
  35. 35.Price list: biscuit packet ₹17, crayon box ₹30, ice candy ₹12, ruler ₹8.
    Which item costs the most?
    (a) ice candy (b) biscuit packet (c) ruler (d) crayon box
  36. 36.Price list: banana ₹4, pencil ₹3, toffee ₹2, balloon ₹8.
    How many rupees more does a banana cost than a pencil?
  37. 37.Price list: samosa ₹11, pencil ₹4, juice box ₹20, eraser ₹3.
    How much do a samosa and an eraser cost together (in ₹)?
  38. 38.Price list: glue stick ₹16, sharpener ₹6, ruler ₹10, ice candy ₹15.
    How much do 2 sharpeners cost (in ₹)?
  39. 39.Price list: notebook ₹35, juice box ₹20, pencil ₹4, biscuit packet ₹17.
    Rohan has ₹50 and buys a notebook. How many rupees are left?
  40. 40.Price list: samosa ₹20, kite ₹11, biscuit packet ₹14, crayon box ₹35.
    Which item costs the least?
    (a) samosa (b) kite (c) biscuit packet (d) crayon box

Answer key

  1. glue stick
  2. 7
  3. 55
  4. 23
  5. 15
  6. toffee
  7. 4
  8. 20
  9. 57
  10. juice box
  11. 9
  12. 90
  13. 12
  14. 56
  15. 28
  16. juice box
  17. 13
  18. 14
  19. 49
  20. 45
  21. 18
  22. 8
  23. 80
  24. 17
  25. 37
  26. 3
  27. 22
  28. 48
  29. 8
  30. 46
  31. sharpener
  32. 41
  33. eraser
  34. 12
  35. crayon box
  36. 1
  37. 14
  38. 12
  39. 15
  40. kite

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids